CHP’li Ağbaba’dan aylaklık verilerine ilişkin izah Açıklaması

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “İŞKUR verilerine göre bu yılın 8 ayında, ev-ağustos arası güzeşte dönemde işten atıldığı amacıyla aylakçılık ödeneğine başvuran sayısı 1 milyon 105 bin 947 hayat oldu.” ifadesini kullandı.

Ağbaba, kayıtlı açıklamasında, iktidar temsilcilerinin “Türkiye’de işsizlik olmadığını” söylemelerine karşın, 8 aylık dönemde ortalama gelişigüzel ay 138 bin 243, gelişigüzel zaman ise 4 bin 608 kişinin işten atıldığını savundu.

İşten atılanların sayısının arttığını, avarelik ödeneği alanların sayısının ise azaldığını tez fail Ağbaba, şunları kaydetti:

“İŞKUR verilerine göre bu yılın 8 ayında, ev-ağustos arası geçen dönemde işten atıldığı amacıyla aylaklık ödeneğine başvuran sayısı 1 milyon 105 bin 947 gönül oldu. Ocak-ağustos ayları beyninde 1 milyon 105 bin 947 sevimli işten atıldığı üzere işsizlik ödeneğine referans yaparken müracaat yapanlardan sadece 538 bin 798 emanet yanıt almaya doğruluk kazandı. Bu durumda işten atılanların neredeyse yarısı ivaz almaya doğruluk kazanamadı. İşsizlik Fonu’ndan aylaklık ödeneği alanların sayısı ise ağustos ayında eski taban bakarak 5 bin 797 hayat azalarak 420 bine geriledi. Türkiye’de aylakçılık sigorta fonu işsizlerden çok işverenlere ve taraftar sermayeye soy olarak aktarılırken işsizler ve işten atılanlarda şahsen iktidar vasıtasıyla öz kaderlerine terk ediliyor.”

Share: