CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Giresun’da partisinin ekip toplantısında konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Anca iddialı geliyoruz kim anca azimli geliyoruz ki var olan sorunların tamamına talibiz ve var olan sorunların tamamını azim ve kararlılıkla çözmeye de kararlıyız.” dedi.

Kılıçdaroğlu, site merkezindeki benzeri restoranda düzenlenen partisinin ekip toplantısında, üniversite kazanan öğrencilerin anne ve babalarının genişlik büyük kaygısının çocuklarının nerede kalacağı olduğunu söyledi.

Yeteri kadar daraç olmadığını ifade fail Kılıçdaroğlu, tek bire bir annenin, babanın gözünün arkada kalmaması üzere CHP’li belediye başkanlarından olanaklı olduğu kadar binaları kiralayıp ev yapmalarını istediğini anlattı.

Kılıçdaroğlu, 20 yıldır dar sorununun çözülemediğini vurgulayarak, herkese Türkiye’nin az sorununu 1 yıl ortamında hal sözü verdi.

Geçimini yumruk eden aileler olduğuna işaret fail Kılıçdaroğlu, “Bu çocuklara burs verilmesi geçişsiz. Aile destekleri sigortası ile bu ülkede yoksulluğu tarihe gömeceğiz. Bu topraklarda hiç aynı çocuk yatağa aç girmeyecek. Öyle iddialı geliyoruz kim öyle kararlı geliyoruz kim var olan sorunların tamamına talibiz ve var olan sorunların tamamını azim ve kararlılıkla çözmeye de kararlıyız.” diyerek konuştu.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’dahi halen taşeron işçiler olduğunun altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Onlara da sözüm söz, taşeron belasını bile kaldıracağım, kamuda çalışırsan eylemli çalışacaksın. Öğretmenlerimiz, öğretmenleri dövüp yerde sürüklediler. Ben de itiraz ettim, öğretmeni dövemezsin, şayet ayrımsız madde yapacaksan öğretmenin eline öpeceksin kardeşim. Hoca dövülür mü ya? Evlatlarımızı, çocuklarımızı yetiştiren hoca değil mi? Öğretmeni esas tacı yapmazsanız ne yapacaksınız bu ülkede?”

Öğretmenler arasındaki sevap farklılığını birlikte gidereceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Öğretmen dediğiniz fiilî olacak, hakkını konfirmasyon edeceğiz. Öğretmen ati endişesi taşımayacak, bütün emeğini bizim evlatlarımızın daha dolgunca okumasını ve henüz gani yaşaması için çaba harcayacak.” dedi.

Çiftçilere yönelik düzenlemeler

Kılıçdaroğlu, fındıkta tekelleşmeye sonuç vereceklerini üstelik savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yabancı tekellerin Türkiye’birlikte beygir koşturmasına asla ve katiyen cevaz vermeyeceğiz. İster Papua Eskimemiş Gine’deki, lazım İtalya’daki kim olursa olsun. Öz ülkemde, bu ülkenin çiftçisinin karşı terinin sömürülmesine asla cevaz vermeyeceğiz. Bu birinci kuralım. İkinci kuralım bile fındık üretimiyle ilişkin. Değme yıl bekliyorsunuz ayak tabanı karşılık. Buna üstelik akıbet vereceğiz. Dönümü bellidir, maliyeti bellidir, çağırırsınız benzeri bilirkişi dersiniz kim ‘Şu fındık maliyeti bu yıl nedir?’ Attığınız matbua muhtemelen, kullandığınız çıkar yol galiba, işçiliği belli. Maliyet üstene akla yatkın tıpkı kar verirsiniz, eşittir ayak tabanı bedel olur. Maliyet fazlalık kar eşittir aya eşit yani hiçbir çiftçinin zarar etmeyeceği ayrımsız modeli getireceksiniz.”

Mazot fiyatının pahalılığına bel fail Kılıçdaroğlu, “Dikici kullanamıyor. Balıkçı kullanamıyor teknesini, yata veriyorsun mazotu ÖTV’siz, KDV’siz. Niye vermiyorsun çiftçiye kardeşim? Ne balıkçıya vermiyorsun günahı hangi? Çiftçi ürettiği üzere mi, balıkçı balık avladığı üzere mi? Kardeşim vereceksen üretene vereceksin. İster traktör kullansın, ister mıntıka kullansın, lazım apayrı tarımla ilgilendiren neyi kullanıyorsa, eğer mazota ihtiyacı varsa ÖTV’siz ve KDV’siz motorin vereceksin ona, indirimli vereceksin. Yani yata ne fiyattan veriyorsan, eğlenceye ve gözetmek için gezilen yatlara hangi fiyatı veriyorsan, çiftçiye de bire bir fiyatı vereceksin.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Tarım Kanunu’nun 21. maddesinde “Çiftçiye seçkin yıl milli gelirin bildirme beş altı yüzdelik 1’i oranında destek verilir” ifadesinin kayran aldığını, bugüne büyüklüğünde bu desteğin hiç verilmediğini, en son sunulan rakamın binde 28 olduğunu gelecek sürdü.

Kanuna göre, bu güne kadar çiftçiye ödenmesi müstelzim paranın 326 milyar 799 milyon lira olduğunu anlatım eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Verilmedi size ama kuintet çete olsa koşa çift gidiyorlar ceplerini bakmak amacıyla çünkü onlar başka amma siz başka. Ego sizden yanayım, onlardan yana değilim. Ben cebin terinden yanayım, beleşten değil. Ben haktan hukuktan yanayım, birilerine hükümsüzlük yöntemsizlik yapmaktan yana değil. Çiftçilerin ve esnafın ister bankalardan, lüzum esnaf kefalet kooperatifinden, icap tarım yüreklilik kooperatifinden aldıklarını kredilerin faizlerini Allah talih haysiyet fikir verir kudret olursak, aynı hafta ortamında tamamını sileceğiz.”

Kılıçdaroğlu, çiftçinin borcunu ödeyemediğini dile getirerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Gidiyor icra memuru traktörü haczediyor. Hayvanını haczediyor. ya bu adamın traktörü haczedilir mi? Banko değiştireceğiz, çiftçinin tek üretim aracı, hiçbir hayvanı haczedilemez. Bırak üretsin ya bu insanlar. Kırsalda kimse kalmadı. Gençler kalmıyor kırsalda zira maraba zarar edince kırsalda kalmanın mantığı namevcut, geçinemiyorlar. Şöyle tıpkısı düşüncemiz var. Onun de sözünü veriyoruz. Kırsalda müteharrik kadınlar ve gençlerin toplumsal düzenlilik primlerini emekli oluncaya kadar heybet ödeyecek. Yani biz ödeyeceğiz, zahmetli oluncaya kadar. Çiftçiye, kırsalda etkin karı ve gencin toplumsal güvenlik primini öderseniz hangi peki? evet bu insanların tekaütlük hakkı peki. Bu insanlar kırsalda kalır.”

Kılıçdaroğlu, tarımın bütün bileşenleri ile benzeri araya gelerek tarım sigortasına ilgili kanunu yeniden düzenleyeceklerini, tarım arazilerinin irs marifetiyle bölünmesi dolayısıyla ortaya sâdır soruna hal getireceklerini, toprak bazlı planlamalar yapacaklarını, gerekseme durumuna göre köylere ziraat mühendisi, ekincilik teknisyeni, baytar atama edeceklerini söyledi.

Özellikle Karadeniz’dahi boydan boya 2B sorunu olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Yayla evleriniz var. 30, 40, 50 almanak dedelerinizden kaldı. Onları bile yıkmaya çalışıyorlar. Yıkmaya çalışanın başına yıkacağım. Kimesne endişe etmesin.” dedi.

“Ben parayı bu ülkenin çıkarı üzere bu ülkenin menfaati amacıyla bu ülkenin insanlarının çıkarı için harcayacağım”

Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Gelelim yer eke soruya, diyeceksiniz kim ‘Yahu Kılıçdaroğlu, gayet iyice söylüyorsun dahi bunları kuşkusuz yapacaksın? Para var mı, dünyalık?’ Bu istifham bana sorulur. Onlar bile soruyorlar. Mülk var kardeşim, mal var. Bilcümle mesele parayı nereye harcayacağımız bir siyasi tercihtir. Ben parayı cebin terinden yana harcıyorum. Onlar parayı beşli çeteden yana harcıyorlar. Ben parayı üreticiden yana harcıyorum, onlar parayı köprü, el işi yapan, işi olta, avanta götürücü, onlar amacıyla harcıyorlar. Aramızda siyahla beyaz zehir kadar ayırt var. Ben parayı bu ülkenin çıkarı amacıyla bu ülkenin menfaati için bu ülkenin insanlarının çıkarı üzere harcayacağım.”

Yap-işlet-devret, seviye korumalı tevdiat ve amme hususi işbirliğine ait birlikte görüşlerini paylaşan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“20 lira işi 500 liraya veriyorsun, bir bile dirimsel garantisi veriyorsun, Hazine garantisi veriyorsun. Ben bunu seyredecek miyim? Yemezler. Bu vatandaşın herhangi bir birisinin hakkının ve hukukunun korunacağı hangi gerekiyorsa yapacağım. Hepsini koruyacağım. Hiçbir endişeniz olmasın. ‘Efendim gelip bizim mallara ahali mi koyacaksın?’ Hayır efendim, adaletle yapacağım. Dünyanın adalet dağıtan hiçbir mahkemesi bire bir toplumun, ayrımsız milletin soyulmasına ‘Evet’ demez. Şu anda Türkiye’üstelik yıldızlı soyuluyor. Düzey korumalı tevdiat. 6 ayda ödediğimiz getiri 60 bilyon 600 milyon lira. Diyorlar ya ‘Biz faize karşıyız.’ 6 ayda 60 bilyon 600 milyon lira repo ödüyorsan Cenabıhak aşkına kimin sırtından gidiyor? Sizin sırtınızdan. Fakirin fukaranın, garibin gurebanın sırtından. Esnafın, çiftçinin, emeklinin sırtından gidiyor. Zira bunlara ödemiyor, oraya ödüyor paraları.”

Kılıçdaroğlu, Giresun Çevre Yolu için gelişigüzel seferinde gelip, “Bunu yapacağız” diye bayram verildiğine dikkati çekerek, “2022 yatırım programında Giresun Mekân Yolu ile ilişik ayrılan 1 kuruş üstelik bulunmayan. Canan Giresunlular, ne dedim sözlerimin başında? ‘Nasıl olsa Giresunluların oyu torbada keklik, ben gider palavrayı atarım, onlar dahi dirimsel bana görüş verir. Rastgele seferinde gelirim ayrımsız nakaratı tekrarlarım.’ Sizden istirhamım, evlatlarınızı seviyorsanız, ülkenizi seviyorsanız, vatanınızı seviyorsanız, bayrağınızı seviyorsanız çıktı biber dolması diyene ‘dur’ mersiye zamanı.”ifadelerini kullandı.

Enflasyonla ilişik söylenen sözleri üstelik hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Yıllar yılı, aydan taban her seferinde bakir aynı şey söylediğini sanıyor. 6 Eylül 2022 yani zaman. ‘Yılbaşından sonraları para şişkinliği çabukça düşecek’ diyor. Müjdemi isterim canan Giresunlular. Geçmek erken intihap yapacak herhalde. O bile biliyor ki herhalde bittabi olsa er seçme yapacağız, bu Mösyö Eksiksizlik ati banko enflasyonu düşürecek. Bunu düşünüyorsa yüzdelik 100 doğru düşünüyor. Geleceğiz ve enflasyonu düşüreceğiz.” dedi.

CHP’li belediyelerle ilişkin söylenenlerin tamamının hikaye olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Komutan arkadaşlarımıza şunu söyledim, hiç şikayet etmeyeceksiniz, bilcümle şikayetleri aşacaksınız ve çalışacaksınız. Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin bölüt lacerem bakım ettiğini bilcümle engellemelere karşın tarihe geçireceksiniz.” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“İşin özeti, sizleri seviyorum. İşin özeti, size çalışmak istiyorum. İşin özeti, beraber çalışacağız. İşin özeti, hatır akıldan üstündür. İşin özeti, özgürce düşüneceksiniz. İşin özeti, bilcümle gençler geleceğe umutla bakacaklar. İşin özeti, benzeri Twett attı diye niteleyerek tek taze gözaltına alınmayacak. İşin özeti, sabah er saatte kapınız çalıyorsa bilin ki arakçı bire bir polis değil, pekâlâ size süt getiren aynı kişidir. Zımnında bu ülkeye huzuru, refahı, bereketi bu arada getireceğiz. Arz şişman güvencem sizlersiniz. Size inanıyorum ve size güveniyorum.”

(Bitti)

Share: