CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, eskimemiş balık boş ve ilçeler terminali küşat töreninde konuştu Açıklaması

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Deminden kavganın zamanı değil, bu arada olmanın zamanı. Şimdi birlikte olmanın zamanı. Bayrağımıza ve vatanımıza sınırlı kaldığı sürece herkesin başımızın üzerinde yeri vardır. İki al çizgimiz vardır, vatanımız ve bayrağımız. Vatanını ve bayrağını ki seviyorsa başımızın üstünde yeri vardır.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesinin Yenimahalle’de yaptırdığı Kullanılmamış Balık Tırı Vırı ve Hükûmet Merkezi İlçeler Terminali açım törenine katıldı.

Bugün Ankara üzere sunturlu aynı dönme olduğunu tamlayan Kılıçdaroğlu, Büyükşehir Şehremini Mansur Bati’ın şehir için kebir yatırımları hayata geçirdiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Mansur Başbuğ âdeta dahi Ankara’nın Ankara olduğunu, Ankara’nın Türkiye’nin kalbi olduğunu ve Ankara’nın bir payitaht kendisine diğer 80 ile benzer olması gerektiğini bilen ve bu konuda çaba harcayan benzeri belediye başkanıdır. Dolayısıyla hepinizin huzurunda Sayın Başkanı, say arkadaşlarını ilgiyle kutluyorum.” diye konuştu.

Kendisinden önce alay alan balıkçı esnaf odası başkanının “balıkçıların iyesiz olduğunu” söylediğini nâkil Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Cemaziyelevvel Giresun’daydım. Balıkçıları konuşma ettim. Ben, bütün balıkçı arkadaşlarıma küçümseme verdim, Hopa’dan başlayıp Samandağ’a kadar bir mebus arkadaşımızı ve ekibini görevlendirdik. her bir limanı beher bölgeyi gezerek balıkçıların sorunlarını saptayacaklar. Zira balıkçıların sorunu bölgeden bölgeye değişiyor. Peki, Ankara’ya balıklar geliyor. Bildirme taze balığın Ankara’bile olduğu söyleniyor amma balığı tüketen Ankaralıların fena hâlde bire bir ortamda balığın hazırlandığını, balığın satıldığını, müşteriye sunulduğunu görmeleri lazımdı. Çarkıt hal siftinlik bile sizin hakkınız değildi. Deminden hakkınız teyit edildi. Gayet adamakıllı sivilize bire bir ortamda mevrut ürünleri alacaksınız, onları tüketiciye hazırlayacaksınız. Ankaralılar alacaklar ve tüketecekler. Nedeniyle sizler da varlık ortamında çalışacaksınız. Emeğinizin hakkını dahi sonunda almış olacaksınız. Bu birlikte bizim açımızdan de sizin açınızdan da son kademe zer.”

Müşterilerin, esnafın erinç zarfında çalıştığını sarmak isteyeceklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Gerilimin değil, sevginin, saygının, kucaklaşmanın asıl alındığı bire bir ortamı fotoğraflamak” gerektiğini vurguladı.

“Hakeza bire bir ortamı yarattığınız ahit kente erinç sağlık” diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ankara elden Ankara değildir. Ankara tıpkısı zamanda Ilımlı Anadolu’dur, ikinci çemberdir. Bir Numara çember Ankara ise ikinci çember Itidalli Anadolu’dur. Üçüncü çember, bilcümle Türkiye’dir. Dolayısıyla burası başkenttir. Başkentin, dünyadaki hep başkentlerle yarışabilir konumda olması geçişsiz. 21’inci yüzyılda metropollerin yarışı vardır, ülkelerin yarışı dışında. O çerçevede yaklaşmak, o çerçevede değerlendirmek gerekiyor. Mansur Başbuğ çabucak bu iki tesisi yapmadı. Mansur Başbuğ tıpkısı zamanda, rustik kalkınma üstüne Türkiye’ye benzer olacak kip haddinden fazla çalışmanın bile altına imza attı. Çoluk Çocuk, çoluk çocuk bizim amacıyla çokça majör. Çoluk Çocuk tabii ki intizar etmek lüzumlu. Çoluk Çocuk gülmek lüzum, gençler bisiklete yanılmak icap. Çoluk Çocuk makine sahibi oluşmak ister. Gençler, huzur içre varagelmek ister. Çoluk Çocuk düşüncelerini özgürce terennüm etmek isterler. Dolayısıyla Türkiye’nin nüfusunun yarısında yarısından fazlası gençlerden oluşuyor. Zımnında gençleri boşlama eden benzeri yönetimi katiyen Türkiye’ye akseptans etmiyor. Biz hep gençleri, bilcümle gençleri kucaklıyoruz.”

“Hepimiz koçuşmak istiyoruz”

Tam bu saydıklarının, toplumun kucaklaşmasına yassı hazırladığını tamlayan Kılıçdaroğlu, “Kucaklaşıyoruz. Bilcümle bunlar bir zamanda helalleşmemize müstevi hazırlıyor, helalleşiyoruz.” ifadesini kullandı.

CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“On Paralık kimsenin kimliğini, tek kimsenin yaşam tarzını, on paralık kimsenin inancını sorgulamadan, bu ülkede herkesin 85 milyon insanın hayat ortamında yaşayacağı bire bir Türkiye’yi düz yazı etmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken Kavim İttifakı namına yapıyoruz. 6 partiyiz, 6 lideriniz orada. Hepimiz koçuşmak istiyoruz. Ayrışmayı değil, kavgayı değil, cümle bilakis beraber olmayı, aktif olmayı istiyoruz. Bizi yarmak isteyenler ağyar, kesmek isteyenler eller ama biz bölünmeyeceğiz, ayrışmayacağız. Biz bazılarının inadına karşın, bu arada olacağız, alay malay olacağız, kucaklaşacağız, Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız.

Allah aşkına kavgadan bıkmadık mı? Kardeş, kardeşi sorgulamaya başladı. Komşumuzu sorgulamaya başladık. Yetmiyor mu henüz bu? Niye kucaklaşmıyoruz, münasebet helalleşmiyoruz? İlla kavga mı edelim yani, birileri elini ovuştursun diyerek, anca mi olacak yani? Biz Milli Kurtuluş Savaşı’nı veren benzeri gelenekten geliyoruz. Milli Halas Savaşı’nı beraber verdik.”

Kurtuluş Savaşı’nın elden Türkiye’nin kurtuluşu olmadığını, hep mazlum milletlerin kurtuluş savaşı olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, “Şimdi kavganın zamanı değil, beraber olmanın zamanı. Şimdi gelişigüzel olmanın zamanı. Bayrağımıza ve vatanımıza ilişkin kaldığı sürece herkesin başımızın üstünde yeri vardır. İki al çizgimiz vardır, vatanımız ve bayrağımız. Vatanını ve bayrağını ki seviyorsa başımızın üzerinde yeri vardır. İki konuda ödün vermeyiz. İki konuda, vatanımız ve bayrağımız. Bu vatanda bu arada yaşayacağız. Bu vatanda birlikte yaşayacağız. Bayrağımızın altında, onurumuzla ve gurumuzla yaşayacağız.” görüşünü paylaştı.

CHP’li uray başkanlarının tek alt bölüm yapmadan bölüt hizmet ettiklerini anlatan Kılıçdaroğlu, merasim öncesi seyrettikleri Seymenlerin oyunlarını hatırlattı.

Orada bayram ve hüznün tıpkısı arada olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“O Seymenlerin bizim Milli Kurtuluş Savaşı sürecindeki kararlılığını biliyoruz. O kararlılığın ruhu var oyunlarında. Zımnında bizlere sakıt fariza beraber olmaktır, kucaklaşmaktır, çekişme etmemektir, dirlik zarfında yaşamaktır. Biz bunları yapacağız. Biz Millet İttifakı yerine kararlıyız. Budun İttifakı namına bu ülkeyi aydınlığa kavuşturacağız. Tutum düzelmiyor, düzelteceğiz. Kavga var, kavgayı bitireceğiz. Anlaşmazlık var, huzuru getireceğiz, bereketi getireceğiz. Gelişigüzel eve, seçkin sofraya bereketi, huzuru getireceğiz. Yandaki, komşuyla geçim ortamında selamlaşacak, konuşacak, kucaklaşacak. Bunu yapacağız. Beraberliği savunacağız. Burası bunun örneğidir. Terminal üstelik bunun örneğidir. Beraber olmanın, alay malay olmanın ne kadar hayatiyetli olduğumuzu gösteriyor bunlar. Şayet kavganın aynı parçası olacaksak bu amal yürümez. Kavganın değil, dostluğun benzeri parçası olacağız. Dostluğun, kardeşliğin, bu arada olmanın, alay malay olmanın aynı parçası olacağız.”

Terminal 4,5 milyon, balık havai 24 milyon liraya servet oldu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Sakil birlikte geride bıraktıkları 3 sene süresince, kentin sadece asli ihtiyaçlarıyla ilgilendiklerini belirterek, “Halktan aldığımız paraları heba etmeden ve seçme kuruşunun hesabını vererek çalıştık, ürettik, destekler verdik. Halkın sağlığını, halkın canını, esnafımızın ihtiyaçlarını, öğrencilerimizi, çiftçilerimizi, garip gurebayı önceledik, işsiz projelere katiyen tenezzül etmedik.” sözlerini harcama etti.

Başşehir İlçeler Otogarının yapımına geçen yıl ilk teşrin ayında başladıklarını bildiren Yavaş, tahminî 4,5 milyon lira maliyetle tamamladıkları projeyle 25 çevirgeç kapasiteli terminal binasını düz yazı ettiklerini aktardı.

Balık halini yenilemek üzere seçimlerden önceki esnafa kortej verdiklerini hatırlatan Kırıcı, şu bilgileri verdi:

“Harap ve kalık barakaları yeni ve çağcıl tıpkısı tesise dönüştüreceğiz demiştik. Çünkü o virane yapılar Başkentimize üstelik esnafımıza birlikte yakışmıyordu. 2021 yılının april ayında o köhne binaları yıktık. İhale ve itilaf işlemlerini tamamlayarak temmuz ayında yer teslimi yaptık ve hemen işe başladık. Kısaca 10 bin metrekare yer üzerine seçkin biri 275 metrekare ve 2 bükülmüş olan 14 nüsha dükkan ve 235 metrekare sevimsiz hava deposu inşasını tamamladık. Yıpranmamış Balık Fos, esnafımızın temas birinin dükkanlarında 40 ton balık kapasiteli sevimsiz hava depoları olacak şekilde tasarım edildi. 24 milyon 67 bin liralık maliyetle tamamladığımız kullanılmamış ve gündeş balık münhal, Ankara’mıza çok yakıştı.”

Konuşmaların arkası sıra terminal binası ve balık halinin açılışı gerçekleştirildi.

Kılıçdaroğlu ve Gösterişli, balık halini gezerek, yetkililerden vukuf aldı. Açım nedeniyle katılımcılara 20 bin balık ekmek ikram edildiği bildirildi.Share: