CHP Takım Başkanvekili Hususi, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Hak ve Kalkınma Partisi’nin elinde Türkiye hüsran etti. Türkiye’yi iflastan yetişmek hemen ve yalnız seçmenin elinde.” dedi.

Özel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanları Serkan Taranoğlu ile Korkmaz Kişmiri amacıyla “gereğini yaptık” ifadelerini kullandığını savundu.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın Taranoğlu ile Kişmiri’yı danışmanlık görevinden aldığını belirten Özel, şunları kaydetti:

“Haklarında yenilir yutulur iddialar olmayan bu eşhas için cumhurbaşkanlığı danışmanlığından alınınca gereği mamul mı oluyor? Neymiş? Zehra Taşkesenlioğlu üstelik tıpkı henüz mebusluk yapamayacakmış. Bu yaptığınız işin ülfet neresinde? Diyor kim ‘ben 2 danışmanı görevden aldım, halloldu.’ Ben o danışmanların müddeiumumilik sorgusunun haberini okumadım, ego o danışmanların gözaltı sürelerinin uzatıldığını okumadım, onların verdiği bilgilerle genişleyen ayrımsız faaliyetler, kelepçeler, gözaltılar, polis arabasına bindirmeler, jandarma minibüsüne sokulmalar, görmedik bunları. Türe sistemi öyle işliyor, bu kuşkusuz ayrımsız iş?”

MHP İzmir Karaburun İlçe Başkanı Erkan Özen’in şahit namına katıldığı davada cebin tarafın tanığını dövdüğünü tez fail Özel, “Kaçınan amal oluyor, kontrol kararı yapıyorlar ve tutukluyorlar. Cumhuriyet Savcısıyla bunu arzu fail, uygulayan Esas Ukubet hakimini Şanlıurfa’ya sürdüler. Neden? Bittabi sen MHP’nin Karaburun İlçe Başkanı’nı tutuklarsın? Böyle ayrımsız düzen tutturmuşlar.” dedi.

MHP Umumi Sekreteri İsmet Büyükataman’ın Kavim İttifakı ve CHP’nin teröristlerle beraber olduğuna dair ifadeler kullandığını öne süren Hususi, “Bunu üstelik şeye dayandırıyor, ‘Demirtaş’la, Kavala’ya özgürlük’ demişiz diye niteleyerek… İkisiyle ilgili yüksek mahkeme kararları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları var. Duruşma kararının üzerinde olan ki kim? Suçsuzluklarına dal mahkemeler değişmeyen vermiş amma halen daha ‘ego burada az çok onları salmam’ diyor. Mersin Ağacı, Adana, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde terör örgütü mensuplarının kadrolaşmalarını görüyormuş beyefendi, bu belediyeler adeta yıldırı örgütünün propaganda merkeziymiş. Demin bu iddiaları ispatlamayan müfteridir.” değerlendirmesini yaptı.

MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Reisi Cengiz Ergün’ün Yunus Emre ilçesine kapalı Karakoca Mahallesi’nde bir yer üzere imar değişikliğine müsaade verdiğini aktaran Özel, eko-turizme açılacak bahse bahis alanın Ergün’ün kızı Merve Ergün’e ilgilendiren olduğunu iddia etti.

Hususi, “İsmet Mir acep şuncacık ar bedel misiniz? Siz partinin umumi sekreteri çıkıp buna yanıt verir misiniz? Bu ulus, ulusçu muhafazakar partisiniz diyerek inanıp fikir vermiş. Hakeza mi milli değerlere bağlısınız? Bu mu sizin muhafazakarlığınız?” diyerek konuştu.

Ergün hakkındaki iddiaların MHP Genel Başkanı Ululuk Bahçeli’ye anlatılmasını talip Hususi, “Derler ki, Ihtişam Beyi’n parayla pulla işi olamaz. Birisi ‘Kerem As’e bunu anlatsın. Desin kim Mehabet Eş, İsmet Mir susuyor amma bizimkiler ayrımsız belediyede ne işlemler çeviriyor.’ Şevket Komutan güvendiği sıkılgan birisini görevlendirsin, bu işlere baksınlar. Eğer MHP buna susacaksa girmek kim bu aha oldukça aynı kurumsal kabulleniş var demektir. Onu da beş altı dönme ortamında göreceğiz. Bu işe Devlet Komutan bire bir adım yaparsa çıkıp Şevket Satma’e buradan teşekkürname edeceğim.” ifadelerini kullandı.

“Öğrenci yurtları için mahiyet ayrımsız çözüm üretilmeli”

Mektepli yurtlarının geçen yıla göre kapasitesinin arttırılmasına rağmen mevcut ihtiyacı karşılamadığını sav eden Hususi, yurtlar konusunda ana aynı hal üretilmesi gerektiğini vurguladı.

Hususi, gâh nakit yurtlarına sunulan yardımların bütün yurtlardaki öğrencilere verilmesi gerektiğini, eve çıkmak talip öğrencilerin kirasına dahi devletin destek vermesi gerektiğini belirtti.

Yeni eğitim bilimi tedris yılının sorunlarla başladığını savunan Hususi, Muallimlik Çığır Kanunu’nun öğretmenleri yarıştırdığı, ayrıştırdığını söyledi. Özel, Divan açılınca özel okulların lehine yapılan düzenlemeyi düşüncesiz matlup kanun teklifini sunacaklarını anlatım etti.

Schengen vizesi başvurularında yaşanan sıkıntılara de değinen Özel, Türk pasaportu taşıyanların sıkıntı çekmeye bitmeme ettiğini, Schengen vizesi için haddinden fazla mufassal süre bekletildiğini kaydetti. Hususi, “Bu dönemde bu aksata üçüncü dünya ülkelerine yapılıyor. Çıktı Türkiye beribenzer çokça itibarsızmış kadar davranılan aynı ülke haline geldi. Bunun biricik sorumlusu elem aut siyaset, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu. Bu laf bire bir an evvel Dışişlerinin deneyimli personelinin deneyiminden bilistifade, tıpkı diplomatik atak başlatılarak çözülmesi geçişsiz.” dedi.

Ege’de Yunanistan’ın S-300’lerle Türk uğraş uçaklarını tacizine ilişkin ise Hususi, “S-300’lerle bize radar kilidi atmışlar. Karşılık verelim, S-400’lerle içgüdü kilidi atalım. Nerede bizim S-400’ler?” sorusunu yöneltti.

Ekonomiye değinen Hususi, “Ilımlı Vadeli Izlence, 2023 hedeflerinin hüsran belgesi, Türkçesi bu. İcra, namus borcu, para şişkinliği ve cari berrak rekoru, Türkiye tutum modelinin ihraç belgesi. İcra dosya sayısı yüzdelik 23 kalık geçen sene bugüne bakarak, KOBİ’lerin toplam borcu yüzdelik 43 kalık, vatandaşın borcu 3 ayda yüzde 20 artmış. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin elinde Türkiye hüsran etti. Türkiye’yi iflastan yetirmek DÜRÜST Parti’nin elinde değil, Halk İttifakı’nın katiyen değil, yalnız ve çabucak seçmenin elinde.” değerlendirmesini yaptı.

Share: