CHP Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısına ilgilendiren açıklama yaptı

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Tümen Sözcüsü Üstün Öztrak, “İstanbul Büyükşehir Uray Başkanımız karşı göreviyle ilgili tıpkı yanlışlık zımnında mi sav açıldı? Görevi zımnında için açılmış aynı anket veya takibat var mı? O devir İçişleri Bakanı’nın buradan yiyeceği şuncacık banak olmaması gerekir.” dedi.

CHP Kalıp Umumi Heyet (MYK), Umumi Başkan Eksiksizlik Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantıya ait açıklamada mevcut Öğür Sözcüsü Öztrak, yolsuzluğun, birlikte yoksulluğu getirdiğini, yöntemsizlik ve yoksulluğun olduğu yerde ise yasaklar olacağını belirtti.

Öztrak, tarımın başladığı bu çoğalan topraklarda kıtlık yaşandığını, sıkı tagaddi nedeniyle çocukların boylarının gelişmemiş kaldığını savundu.

Çocukların iyesiz olduğunu, gençlerin umudunu yitirdiğini ve apayrı ülkelere gitmek amacıyla okazyon kolladığını belirten Öztrak, dinç işsizliğinin bu ülkenin sunma büyük israfı olduğunu söyledi.

İktidarın ekonomi politikasını eleştiren Yüksek Öztrak, milli gelirin 116 bilyon dolar eridiğini, ferah bir yönetimle, 2 trilyon doları bulabilecek milli gelirin 800 milyar dolarlarda kaldığını savundu. Öztrak, çalışanların milli gelirden aldığı payın, 2018’den bu yana 6 puan birdenbire düştüğünü aktardı.

-“Minimum ücret yeryüzü bir iki 10 bin 128 liraya çıkarılmalıdır”

CHP Sözcüsü Öztrak, bu hafta açıklanacak asgari sevap üzere 7-8 bin lira rakamlar konuşulduğunu, Türkiye’dahi asgari ücretin averaj ücret haline geldiğini belirtti.

Türkiye’de dört şahsiyet ayrımsız ailenin kıtlık sınırının 7 bin 785 teklik, meskenet sınırının ise 25 bin 365 liralık olduğunu aktaran Öztrak, “Tığ hem enflasyonla buharlaşan mübayaa gücünü hem üstelik emekçilerimizin gasbedilen bolluk payını dikkate alarak, ‘minimum sevap arz beş altı 10 bin 128 liraya çıkarılmalıdır’ diyoruz.” dedi.

Son tıpkı yılda Arjantin pesosundan sonra dolar karşısında bildirme çok derece yitiren para biriminin Türk lirası olduğunu ileri süren Öztrak, “Sabık sene antrakt ayında yüzdelik 28 olan gerekseme kredisi faizi deminden yüzdelik 31. Yüzde 25 olan bitiren kredisi faizi demin oldu yüzdelik 29. Basamak kredilerinin faizi yüzde 17,5 idi, yüzdelik 19,5’e artık. O bile itimat verecek vezneci bulabilirseniz.” diye konuştu.

Öztrak, canlılık, doğal gaz, mazot ve benzine akıbet ayrımsız yılda mevrut zamları eleştirerek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının mübayaa gücünün Avrupalının üçte biri seviyesine indiğini öne sürdü.

Kur korumalı mevduatın kamuya yükünün yeryüzü birkaç 172 milyar liralık olduğunu, uygulamanın 2023 sonuna büyüklüğünde uzadığını ifade fail Öztrak, aut tecim açığının almanak 100 bilyon doları aşarak, sonuç 10 yılın zirvesini gördüğünü, evvel 10 aydaki akan açığın ise 38 milyar doları geçtiğini öne sürdü.

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız, siyasetin dışına itilmeye çalışılıyor”

Anadolu 7. Temel Ceza Mahkemesinin İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu için verdiği mahkumiyet kararına ilişkin değerlendirmelerde kâin Öztrak, İmamoğlu’nun siyasetin dışına itilmeye, seçimden evvel İstanbul Büyükşehir Şehremaneti Başkanlığının ele geçirilmeye çalışıldığını ati sürdü.

Egemenlik eliyle kullanılmamış tıpkı “çarpış” tezgahlandığını tez eden Öztrak, şunları kaydetti:

“Önceki sarayın gezici hakimi, İBB Başkanımıza ceza verdi peşi sıra YSK Başkanı üstüne tek uhde olmadığı halde, gazetelere bildiri üstüne beyanat verdi. Saray üstelik yazılmış senaryoya müdahil oldu. Galiba koltuğunda biraz daha benimsenmek amacıyla sarayın sözcülüğüne soyundu. Seçimin güvenliğinden mesul YSK Başkanı, seçimden önce intihap için bu şekilde konuşmaya başladıysa derhal o görevi bırakmalıdır.”

Öztrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, İmamoğlu üzerine sunulan mahkumiyet kararıyla ait, “İstinaf ve Yargıtay onaylarsa benzeri süreci elan var. Orada benim düşürebilme hakkım bulunmayan amma açığa ahiz hakkım var.” şeklindeki değerlendirmesini bile eleştirdi. Üstün Öztrak, “İstanbul Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız karşı göreviyle ilişkin bir yanlışlık nedeniyle mi sorun açıldı? Görevi nedeniyle için açılmış benzeri soruşturma veya kovuşturma var mı? O devir İçişleri Bakanı’nın buradan yiyeceği şuncacık lokma olmaması gerekir.” dedi.

“Nisan kocaoğlan başından sonraları kişi göbeklerini kendileri keserler”

CHP Sözcüsü Öztrak, açıklamasının ardından matbuat mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Öğür yönetimi içerisinde Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığını talip ve destekleyenlerin olduğu iddiaları var. Değerlendirmeniz nedir?” sorusuna Öztrak, “İddialar olduğunu siz söylüyorsunuz, yani tezvirat. Tezvirat üzerinden kıymetlendirme yapmayayım.” yanıtını verdi.

“Seçimin öne alınacağı ve başörtüsü teklifiyle oylanacağı iddiaları var. Şüphesiz değerlendirirsiniz?” sorusuna Üstün Öztrak, şu yanıtı verdi:

“Bizim kanaatimiz, nisan başına kalmadan yapılacak seçkin er seçme teklifine ‘tamam’ emreylemek yönündedir. Fakat nisan esasen itibaren yapılacak intihap, kanaatimizce daha çok er seçim değildir, siyasa mühendisliğidir. Dolayısıyla böyle ayrımsız senaryonun süresince vadi almayız. Cumhurbaşkanının yetkisi vardır. Nisan ayı esasen sonra öz göbeklerini kendileri keserler.”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “YSK Başkanı, Ekrem İmamoğlu’nun beklenir adaylığıyla ilişik yaptığı açıklamada, istihbarat-ı akıl olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanının yeniden adaylığıyla ait ise ‘Önümüze gelebilecek bir konuda hukuki ayrımsız yorum yapamam, duyum-ı fikir olur’ dedi. Bu iki tavrı zahir değerlendiriyorsunuz?” sorusuna bedel, “Öyle anlaşılıyor ki, Erdemli Intihap Oturmuş Başkanının destek uğruna atmayacağı cumbalak kalmadı. Kilitsiz Küreksiz ve kemiksiz, bu açıklamaları eden Erdemli Seçme Kurulu Başkanı, o koltuğu ayrımsız dakika ilk boşaltılmalıdır.” şeklinde konuştu.

Share: