CHP Kol Başkanvekili Altay, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Kadro Başkanvekili Açık Deniz Altay, Umumi Komutan Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibinin teferruatlı süredir çok güçlü tıpkısı sefer haritası üstünde kamu yönleriyle çalıştığını belirterek projenin sunu geç fasıla başında kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

Altay, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde, terör örgütü mensupları marifetiyle açılan taciz ateşi sonucu şehit olan İstihkam Ehlivukuf Onbaşı Lokman Akçağlayan için ailesi ve Türk milletine başsağlığı diledi.

CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu’nun İngiltere’de temaslarda bulunduğunu anımsatan Altay, şimdilerde herkesin “Mösyö Eksiksizlik Londra’üstelik hangi yapıyor?” diye sorduğunu, “Bay Eksiksizlik Amerika’nın arkası sıra İngiltere’birlikte de Türkiye üzere sunturlu şeyler yaptı.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin içre bulunduğu çıkmazdan bittabi kurtulacağıyla ilgilendiren sağlıklı bir kapsam tespiti yaptığını, sonrasında da gençlerin geleceğe umutla bakacağı fena hâlde benzeri Türkiye yapmak için yollara düştüğünü tabir eden Altay, “Mösyö Eksiksizlik’in tayin ettiği uzanım şudur; Türkiye, dünya ticaretinden aldığımız payın bir lahzada azaldığı bir büyüklük ve bu konuda niteliksizleşiyor. Bunun sebebi incitici hile. Türkiye ek kızıl kitap üretemiyor. Arz büyük sorunlarımızdan birisi bu.” diyerek konuştu.

Türkiye’dahi toptan ölçekte cesaret veren yeni ve beyinli bir altyapı kurulması gerektiğini savunan Altay, “Bunlar olmadan Türkiye’nin önümüzdeki yüzyılda istek ettiğimiz noktaya taşınması gibi değil. İşte bu kapsamda CHP Genel Başkanımızın çaresi ve hedefleri var. Türkiye’ye hemencecik çağ aldırmak ve dip krizden çıkmak üzere bozulmamış, yabancı yatırım ve paraya ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı.

Altay, Türkiye’deki yabancı saf paranın kaçtığını ve yerine yanlışlık örgütlerinin yapışkan parasının geldiğini sav ederek bunun bedelini metal batağına saplanan çoluk çocuk ve ailelerinin ödediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun verimliliğe dair, yenilikçi tıpkı ekonomi modelini Türkiye’ye kazandıracağını, dünyadaki yenilikçi kaynakları müstacelen kendine çekici tıpkı Türkiye’yi mensur edeceğini dile getiren Altay, zenginlik seviyesinin artmasının, gelirin tabana yayılmasının, toplumsal adaletin bünye edilmesinin Kılıçdaroğlu’nun hayali olduğunu belirtti.

Engin Altay, herkesin son teşrin sonunu beklemesini isteyerek “Bay Eksiksizlik ve ekibi, ince süredir çok dinç tıpkı sefer haritası üzerinde tüm yönleriyle çalışıyor. Kasım sonu, sunma geç açıklık başında Mösyö Eksiksizlik’in ve ekibinin üzerinde çalıştığı bu şişman proje muazzez milletimizle paylaşılacak. Sağlam tamamen ve pespaye neyi pekâlâ ne kaynakla yapacağımızın çokça diyapozitif tıpkısı şekilde ortaya konulduğu benzeri tabloyla Erkek Eksiksizlik Türkiye’nin karşısında olacak.” dedi.

CHP Ekip Başkanvekili Açık Deniz Özkoç’un İçişleri Bakanı Süleyman Soylu üzerine bulunduğu yanlışlık duyurusuna, savcılığın “görevinden kaynaklanan eylemlerle ilgilendiren olduğu” yönünde değişmeyen verdiğini aktaran Altay, Soylu’nun görevinin anne tehalüf partisi umumi başkanına kalay etmek, desise yapmak, iftira alaşağı etmek olmadığını tabir etti.

Türkiye’nin siyasetten zenginleşenlerle kalkınamayacağını söyleyen Altay, “Altılı Ganyan masayı oluşturan liderlerin demokrasiye bağıntı üzere birçok ortak özelliği var ama bana sorarsanız en mühim eş özellikleri ve toplumun altılı ganyan masaya atılganlık duymasının esas gerekçesi şu: ‘Bunların hiçbiri siyasetten zenginleşmedi, zenginleşmez.'” değerlendirmesinde bulundu.

Gazetecilerin, SELIM Parti’nin kanunuesasi değişikliğine dair ziyareti sonrası CHP grubunun bir karşılık verip vermeyeceğini sorması üstüne Altay, özlük hazırladıkları yasa teklifine bindi verilmesi gerektiği, intihap öncesinde temel değişikliğinin akıllıca olmayacağına dair görüşünü tekrarladı.

Siyasetin müracaat işi olduğunu dile getiren Altay, “Teklife bakarız, kararı bile partinin çıkışlı kurulları verecektir. Ben öğür adına karar veremem.” dedi.

Altay, Kılıçdaroğlu’nun Almanya ziyareti olup olmayacağı sorusuna, “Eksiksizlik Bey’in Almanya ziyareti olacak. Öyle ayrımsız planlama var. O dahi herhalde çokça bağ çekecektir. Vesile bulursa Singapur’a da masraf. Nerede teknoloji, kalkınma, bili, içtimai adalet varsa Eksiksizlik Bey buralara gidecek, bu sunturlu örneklerin Türkiye’da uyarlanması amacıyla bütün çalışmayı, çabayı gayreti sürdürecek. Bundan herkesin kıvançlı olması geçişsiz.” yanıtını verdi.

Share: