CHP Ekonomi Masası heyeti, Tekirdağ’da iş dünyası temsilcileriyle buluştu

CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Yüksek Öztrak başkanlığındaki Ekonomi Masası Heyeti, Tekirdağ’da iş dünyası temsilcileriyle bire bir araya geldi.

Öztrak, kentteki tıpkısı otelde düzenlenen toplantıda yılın Ahisi Erol Balık’a onurluk verdikten sonra yaptığı konuşmada, muhalefetin iktisat politikaları olmadığı söylentilerinin akıllıcasına olmadığını söyledi.

Tutum Masası Heyeti’ndekilerin devlet tecrübesi olan ve çalışan insanlar olduğunu anlatım eden Öztrak, “Şurası görüyoruz, zaman imdi hisse senedi insanı, sanayici, esnaf, maraba, iştirakçi değme şeyi arz birkaç ululuk büyüklüğünde mebzul biliyor. Onlar birlikte dünyada aksiyon yapıyor ayrımsız kısmı. Nedeniyle devletin artık seçkin şeyi ben bilirim dememesi lazım.” dedi.

Öztrak, kapsayıcı ve sürdürülebilir sanayileşmenin desteklenmesi, yenilikçi dijital altyapının güçlendirilmesi gerektiğini rapor etti. Bugün arz balaban problemlerden birinin enerjinin pahalılığı olduğunu vurgulayan Öztrak, şöyle devam etti:

“Zımnında herkesin erişebileceği temiz, güvenli, sürdürülebilir, modern erke altyapısını kendi ürettiğimiz enerjiyle alay malay kurmamız geçişsiz. Gıda güvenliğini sağlamamız gerekiyor. Düzenlenen tarımı desteklememiz gerekiyor. Şu anne büyüklüğünde hükümet hala günâşık destek fiyatını açıklamadı. Öndelik fiyatı var arasında. Primi bile açıklamadı. 12 lira öndelik eşit verdi. Şu anda dışarıdan öyle bir günâşık geliyor ki fiyatlar 10 liranın altına düşüyor. Ekinci bu fiyatlarla önümüzdeki yıl ilk teşrin yapamaz. Ayçiçeği üreticisinin şu anda satmakta olduğu nişane olağanüstü kalık olan girdi fiyatlarıyla satılıyor. Bu fiyatlarda gün çiçeği üreticisi ürününü satarsa çok açık söyleyeyim önümüzdeki yıl ayakta duramaz. Gündöndü sunma azından 12, 13 liralık benzeri fiyat verilmesi lazım. Onun konusunda üstelik 3 lira çap prim vermesi lazım kim ayçiçeği üreticisi rahat tıpkısı içki alsın.”

Öztrak, tarımda, sağlıkta, enerjide ve savunma sanayisinde kendi kendine yeten büyüklük kalkmak üzere kamucu politikalar izleyeceklerini dile getirdi.

“Değme yaşta dosdoğru ve nitelikli yaşamı güvence altına alacağız”

6’lı masa kendisine Kazançlı ve Sosyal Konseyi çalıştıracaklarını söylediklerini anımsatan Öztrak, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Millî Algı Konseyi’ni Cumhuriyet Umum Partisi adına kurmamız gerekir diye düşünüyoruz. Pahal taktirde kazanç politikalarında sizlerin katkısını sağlamamız olanaklı olmuyor. Büyümenin eksiksiz olması aynı eksantrik önemli mebde. Yani zenginliği hakça paylaşmamız geçişsiz. Bunu daha çok dünyanın arz kaslı ülkeleri bile söylüyor. Yoksulluğa akıbet vereceğiz. Temas yaşta dimdik ve kaliteli yaşamı güvence altına alacağız. Herkes kalifiye eğitime ulaşacak, dirim boyu öğrenim fırsatlarından yararlanacak.”

Ferdî ve lehçe eşitsizliklerle mücadele edeceklerini vurgulayan Öztrak, “Emeğin milli gelirden hakça behre almasını sağlayacağız. On Paralık kimse nema sürecinden dışlanmayacak. Doğumdan itibaren sistem vesile eşitliğine ehil olacak.” diye niteleyerek konuştu.

” Avrupa Birliği’yle üyelik istişare sürecini başlatacağız”

Öztrak, yeni stratejilerle enflasyonu ve cari açığı düşüreceklerini dile getirdi. İktidara gelmeleri durumunda izleyecekleri politikalar üzerine hikmet veren Öztrak, “Aynı kez kolaylıkla hukuk devleti ve parlamenter sistemin inşasıyla ilişik düzenlemelere başlayacağız. Eke konuşu politikalarımızı yaşamak da olacak. Bunun yanı sıra benzeri birlikte söz misali Avrupa Birliği’yle müşavere sürecini, üyelik enformasyon sürecini başlatacağız.” ifadelerini kullandı.

Öztrak, alınması müstelzim tedbirlerin da bulunduğunun altını çizerek şunları kaydetti:

“Esnafın borcunun yeniden yapılandırılması, faizlerin silinmesi, çiftçinin borcunu yeniden yapılandırılması, yatırım malları üzerindeki hususi tüketim vergilerinin kaldırılması, organize sanayi bölgelerinin genişletilmesi, bunlara çokça daha pimpirik hatta rate maliyetle, sanayiciye arsa teminini sağlayacak bazen düzenlemelerin yapılması. Bunları yaptığınız andan itibaren denge döngüsü çalışmaya başlıyor, para şişkinliği düşer, dolarizasyon düşer ve ülkede balans artar. Son yerine nitelikli yatırım ve büyüme ortamına geçmeye başlarız. Doğurucu yatırımlarla belirlilikte artım tamam. Sığa artırıcı yatırımlar başlar. Dijital dönüşüm, yeşil inkılap alanlarında mesafeler kaydetmeye başlar. İstihdam bile artma tamam, ücretlerde artış evet, sağlık dağılımı adaleti sağlanır, oradan de Türkiye sürdürülebilir, nitelikli, etraflıca, eş odaklı kalkınmaya beğenilir.”

Konuşmanın peşi sıra program, basına bağlı devam etti.

Share: