Cenazelerin ikramı ‘un helvası’ konvansiyon kapısı oldu

Cenazelerin ikramı ‘un helvası’ barışma kapısı oldu

YOZGAT – Yozgat’ta unutulmaya yüz markajcı, umum arasında ölü helvası olarak aşina ve cenazelerin ardından dağıtılan un helvası, eş girişimci Zuhal Koçer’in girişimleriyle üretilip ülkenin bir nice noktasına gönderiliyor.

Türk aş damı tarihinde Selçuki döneminden beri tanıdık ve Osmanlı döneminde sayısız çeşitlere mülaki helva kültürü Yozgat’ta de yaşatılmaya çalışılıyor. Japonya Hükümeti yoluyla finanse edilen Uran ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğü ve Mürekkep Milletler Kalkınma Programı aksiyon birliğinde planlı “İşten Toplumsal Uyuma” projesi doğrultusunda kadın girişimcilere müteveccih desteklerden yararlanan Zuhal Koçer, evinin çatı katına kurduğu işlik ile un helvası üretimine başladı. İstihdam ettiği iki çalışanı ile un helvası üretimini 5 yıldır sürdüren Koçer’in ülkenin bir nice şehrinde satışını yaptığı helvalar inikat kapısı haline geldi. Yozgat’ta cenazelerin bir numaralı ikramı olan un helvasını üreten Koçer, hem ülke ekonomisine yardım sağlıyor hem da familya ekonomisine bindi oluyor. Koçer’in sunma şişman istediği dahi un helvasına müteveccih hisse senedi yeri açıp avrat istihdamına bükünmek.

“Güçlükle içinden ve az dışından sipariş alıyorum”

Un helvasının Yozgat’ta unutulmaya beniz tutmuş bire bir hars olduğunu belirten müteşebbis Zuhal Koçer, “Biz sönmüş tıpkı ateşe yalaz verdik yeniden canlandırdık. Önceleri butik tıpkısı mutfakta epey boyutlarda yaparken Yozgat’ın içine şimdilerde de memleket dışına ayrıca güçlükle dışına bey gerçekleştiriyorum. Geçenlerde planlı Yozgat tanıtım fuarında Katar’dan da havale aldık. Ego bu kültürü bozkırdan dünyaya açılan tıpkısı bap olarak görüyorum. Yani memleketime tıpkı vefa borcum olsun, bunu yapayım dedim. 4 parça çocuğumu büyüttüm. Kendime benzeri meşgale peyda etmek istedim bu işi evvel olarak hobi üzere yapıyordum. Olayın bu adım büyüyeceğini tutum edemedim. Şu dakika yanımda çalışan 2 tane kadın var, ihtiyaç duyduğumda geliyorlar, müzaheret ediyorlar. Onlara da bire bir şalter oldu.” dedi.

“Aileme bindi oluyorum”

Bir Vakitler helvanın tevellüt üstelik ve cenazelerde dağıtıldığını üstelik söyleyen Koçer, “Yozgat’ta böyle bir şeyin eksikliğini gördüm. Ben un helvasını yapmaya başladıktan sonraları talepler arttı, siparişler çoğaldı. Yozgat’ta aynı boşluk varmış, 4-5 yıldır ben un helvasının satışını yapıyorum. Hem kendime familya bütçeme üstelik destek oluyorum, hem bile çocuklarıma destek oluyorum. Memlekete bakım etmenin verdiği aynı mutluluk var. Ekonomiye ulama sağlamaya, üretmeye çalışıyorum. Bu yüzyıllık benzeri haz. Ilkin babaannem çağa doğumları olduğu ant harcama helva yapardı. Sonrasında da aha cenazelerimiz olduğu zaman cenazelerde dağıtılırdı. Misafirlerimiz, arkadaşlarımız geldiği ahit yapılırdı. Un helvasının seveni çokmuş Yozgat’ta. Tabütüvan bire bir uğraştan geçiyor amma emeğe değiyor, yiyenler çok beğeniyor.” şeklinde konuştu.

“Aşk ile muhabbetle yapıyorum”

Sunma nazik istediği hareket yeri açıp avrat istihdamına yönelik icraat fayrap etmek olduğunu birlikte tamlayan Koçer, “Bu işi dükkan açmaya büyüklüğünde söylemek istiyorum. “bayanlarla daha çok istihdam çıkarmak istiyorum. Eş olsun, sayıları 20 olsun kâffesi çalışsın. Biz de bunun üretimini yapalım, Yozgat’ımızın filhakika birçok lime kendine özgü ürünü var. Parmak çöreği, kavurgası, var benzeri birlikte bizim zat helvamız olsun buna birlikte topluluk çıkalım. Ego bunu sahiplendim, önceler hobi kendisine yapıyordum, deminden bunu yaparken tabiat alıyorum. Ben bunu yaparken hakeza bana terapi kabil oluyor. Amor ile yârenlik ile yapıyorum.” ifadelerine değindi.

Share: