Cemevlerine müteveccih düzenlemeleri bile içeren yasa teklifi Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda

Sedir Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, DOĞRU Tümen milletvekillerinin imzasını taşıyan Vergi Usul Kanunu ile Bazen Kanunlarda Mübayenet Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

Yarkurul, DOĞRU Parti Bingöl Mebus Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

Teklifin sunumuna geçmeden önce uymazlık milletvekillerinin, usul hakkında müracaat taleplerine Yılmayan, “Asıllar atışmak usul haline döndü.” karşılığını verdi.

CHP Ankara Mebus Bülent Kuşoğlu, Yılmaz’ın bu ifadelerine aksülamel gösterdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden sonradan bire bir hatalar ve usulsüzlüklerle kırcı yasa tekliflerinin geldiğini, iktidarın bunu tıpkı kalem önleyemediğini savunan Kuşoğlu, tekrar çok sayıda kanunda mübayenet eden ayrımsız teklifin alt kurul gündeminde vadi aldığını anlattı.

Kuşoğlu, düzenlemede Esas’ya mugayir maddelerin bulunduğunu üstelik öne sürdü.

HDP Diyarbakır Mebus Garo Paylan, cemevlerine ait düzenlemelerin Cazibe ve Bütçe Komisyonunda husye kanun içerisinde görüşülmemesi gerektiğini, umum vatandaşların eşit ahzüita görmediğini gelecek sürdü.

YANLIŞSIZ Öğür Manisa Mebus Kasıt Aydemir’in, “Bölücülük yapıyorsunuz.” sözlerine Paylan, “Bölücülüğü siz yapıyorsunuz.” yanıtını verdi.

Paylan’a, Alt Kurul Başkanı Yılmayan ve DOĞRU Öğür milletvekilleri reaksiyon gösterdi. Tartışmaların sürmesi konusunda Yılmaz, komisyona meydanlık verdi ve tutanakların incelenmesini istedi.

Ara sırasında üstelik SELIM Tümen ve HDP milletvekilleri ortada laf atmalar devam etti.

“Tarihi bire bir periyot olacak”

Yılmaz, aranın ardından, Alevi-Bektaşi vatandaşların çok detaylı süredir beklediği konunun, geçmiş komisyonda arkası sıra Genel Kurulda görüşüleceğini, bu açıdan tarihi ahit olacağını, bu konunun, çabucak anlaşılan tıpkı partiye ilişik olmadığını vurguladı.

HDP’li Paylan, kül vatandaşların rüşvet ödediğini fakat mecmu ibadethanelere bir hak ve imkanların tanınmadığını savundu.

SELIM Parti Giresun Saylav Cemal Öztürk’ün, Paylan’a “Alevilerden sana ne? Aleviler Dindar.” sözleri üzerine HDP ve SELIM Parti milletvekilleri ortada laf atmalar yaşandı.

İYİ Parti Erzurum Mebus Muhammet Naci Cinisli, bütçe görüşmelerinin yapılacağı dönemde, bu çeşit tıpkı husye yasa teklifinin Sedir’e gelmesinin akıllıca olmadığını söyledi.

Temel Mahkemesinin iptal ettiği limanlara ilişkin düzenlemenin teklifte meydan almasının akilane olmadığını anlatım eden Cinisli, iktidarın, cemevlerine müteveccih düzenlemeye muhalefetin “yararlı” oyu kullanamayacağını bildiği üzere mahkemenin tağyir ettiği düzenlemeyi de içeren bu teklifi “sinsi” şekilde TBMM’ye getirdiğini öne sürdü.

-“Alevilik İslam’ın içindedir”

Usule ilişkin alay kayran AK Tümen’li Öztürk, Paylan’ı belen ederek, “Aleviliği din yerine ortaya koyması benim kanıma, canıma dokundu. Alevilik ayrımsız diyanet değildir, İslam’ın içindedir.” diyerek konuştu.

Encümen Başkanı Yılmaz, Öztürk’ün sözünü bölen Paylan’a, “Sayın Paylan, size, mikser üyesiniz desem ne olur? Eleştirdiğiniz insanların yaptığını, siz ziyadesiyle yapıyorsunuz.” diye tepki gösterdi.

CHP Antalya Milletvekili Cavit Saf, Anayasa Mahkemesinin tağyir ettiği limanlara yönelik aranjman üzere bu yasa teklifinin TBMM’ye getirildiğini öne sürerek, “Bu teklifte ısrarcıysanız, Esas’ya karşı yanlışlık işliyorsunuz. 9. maddenin bu tekliften çıkarılmasını kâm ediyorum.” sözlerini sarf etti.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, tıpkısı Alevi adına, bu kadar bayrı, panel ve sosyal tarafları olan tıpkı meselenin torba teklife sıkıştırılmasını, seçme şeyden önce siyasi nezakete makul bulmadığını kaydetti. İktidarın, seçime bir iki ant kala Alevi oylarını kabul etmek üzere bu düzenlemeyi getirdiğini gelecek süren Turan, “Aleviler bunu satın almaz.” dedi.

-“Cemevlerine yönelik olumlu bire bir hamle”

Alt Kurul Başkanı Yılmaz, bilcümle partilerin zat görüşlerini söylemek amacıyla komisyonda olduğuna dikkati çekerek, Mecliste çoğunluğun benimsediği görüşün, o çağ amacıyla hakim düşünüm namına yasalaşacak aynı düzenleme haline geldiğini anlattı.

Kendi görüşünü dayatmanın demokratik olmadığını vurgulayan Yılmayan, “Uzlaşmayı ararız amma ‘herkes tıpkısı düşünecek’ diyerek bire bir duraç dünyanın hiçbir parlamentosunda dahi bizde bile olmaz.” şeklinde konuştu.

Yılmayan, kanun teklifleri amacıyla “er bezi” ifadesinin resmi tıpkısı fehva olmadığına, TBMM’dahi “çeşitli kanunlarda mübayenet” içeren düzenlemelerin tartışıldığına meni etti.

Cemevlerine ilişik hususların ayrı görüşülmesi veya araştırı komisyonu kurulması yönünde öneriler getirilebileceğini dile getiren Yılmaz, fakat bunun mahsus süreçte kamuoyunda tartışılmış, olgun ayrımsız bahis olduğunu söyledi. Yılmaz, muhalefetin, bu konudaki iyileştirici tekliflerinin henüz sonra Sedir gündemine alınabileceğini belirterek, bu kanun teklifiyle cemevlerine müteveccih müspet tıpkı adım atıldığını söyledi.

Yılmaz, teklifin Temel Mahkemesinin iptal ettiği limanlara yönelik maddesi hakkındaki eleştirileri ise, “9. maddenin az buçuk daha olgunlaştırılması, çalışılması yönünde ayrımsız kanma var tedbir aşamasından mevrut. Galiba o konuyu, komisyonumuzun takdirleriyle tekliften çıkaracağız. Bu nedenle vaktimizi bu konuya harcamayalım, farklı konuları tartışalım.” diye niteleyerek yanıtladı.

Öte yandan HDP milletvekilleri, sıralarına “Çokluk ibadetimiz, cemevleri ibadethanelerimizdir” bağlanmış döviz bıraktı.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı, DÜRÜST Tümen İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, komisyona teklife ilgili sunum yaptı.

Komisyonda, siyasal parti grupları hesabına milletvekilleri, teklife ilgili görüşlerini dile getiriyor.

Share: