Caz sanatçısı Bozkurt İlham Gencer, 100 yaşında halen piyanosunun başında

Caz sanatçısı 100 yaşındaki Bozkurt İlham Gencer, bir vakitler şarkılarda ruh olduğuna dikkati çekerek, “Sayısal müzik çıkınca can kuşu az buçuk bitti. Onun amacıyla şu anda hep dinleyiciler o çarkıt plaklardan satın alıyor. Zira o devir maharet yoktu, can kuşu vardı.” dedi.

Bodrum ilçesinde oğlu müzisyen Sağanak Gencer ile yaşamını sürdüren kankızıl caz sanatçısı Gencer, tıpkısı asırlık yaşına karşın müzikten kopmuyor. Yavru yaşta annesinin piyanosuyla başladığı hanek hayatında 85 yılı geride bırakan Gencer, o günden bu yana piyanodan ellerini tek çekemedi. Adeta piyanoyla bütünleşen sanatkâr, yaşamını müziğe adadı.

İstanbul’bile 1960’lı yıllarda zat mekanı özellikle tutmak üzere, oteller ve dinleti salonları gibi sayısız mekanda caz müziği yürütme fail Gencer, sektördeki tecrübelerini ve laf hayatına kazandırdığı sanatçıların müziğe start hikayelerini AA muhabirine anlattı.

“Bire Bir daha dünyaya gelsem yay çalmayı isterdim”

Gencer, önceki konserini 5 yaşındayken İstanbul’birlikte Saray Sineması’nda verdiğini söyledi.

Kendisinin şu dakika de on paralık nota bilmediğini anlatan artist, allah vergisi tıpkısı yeteneği olduğunu, çalgı aleti kulağının bereketli olması nedeniyle parmaklarının idmanlı olduğunu ve 16 dilde yol söyleyebildiğini dile getirdi.

Bozkurt İlham Gencer, TRT İstanbul Radyosu’nun açıldığı yıllarda temas hafta cumartesi “İlham Gencer ile Tatil Gecesi” ünlü programı yaptığını, insanların istekle dinlediği radyo programının 7 sene sürdüğünü dile getirdi.

Piyanonun yanında keman çalmayı üstelik haddinden fazla istediğini anlatan Gencer, “Keman hep aklımda artan tıpkı şey oldu. Çalmayı haddinden fazla isterdim. Onun için dahi oğlum Boğanak Gencer’i konservatuvara gönderdim ve 7 yıl yay dersi aldı. Şu anda kemanı eline alsa şakır şakır nüans. Ego birlikte aynı henüz dünyaya gelsem keman çalmayı isterdim. Özlük yapamadığımı Boğanak’ya yaptırdım.” diyerek konuştu.

Ajda Pekkan’ı keşfetti

Ünlü sanatçılar Ajda Pekkan ile Emel Sayın’ı bile kendisinin keşfettiğini anlatan Gencer, şöyle konuştu:

“İstanbul’dahi 1961’da geceleyin kulübüm vardı. Semiramis Pekkan beni telefonla aradı ve ‘Ben Ajda Pekkan, beni dinler misiniz?’ diye niteleyerek sordu. Ben üstelik ‘buyurun’ dedim. Semiramis Pekkan ile Ajda Pekkan mekana geldi. Ajda’yı aldım ve sahneye çıkardım. Ayrıca benim kulübümde grubum vardı, grubun solisti dahi Ajda Pekkan’dı. Ajda Pekkan, müthiş tıpkısı çalgı aleti kulağı olan birisi. Ajda o zaman 16 yaşındaydı. Tek yaşından korkmadan bahsedebilirim zira tek göstermiyor. Ego dahi 100 yaşındayım, ben de göstermiyorum. Zaten Türkçe söylemezdi ecnebi şarkılar söylerdi. Geçtiğimiz günlerde 100’üncü yaşımda Bodrum’de otelde tıpkısı sahnede ona piyano çalarak haremlik ettim. Onun vefa duygusu muhteşemdir.

Emel Sayın’ı üstelik babası getirmişti. Anılmış kalipso kralı Zorlu Ersoy, o dahi kendisi gelmişti lakabını üstelik ego koydum. ‘O gemide ben bile olsaydım’ şarkısıyla bildik sanatçı. Daha sonraki yıllarda Efsun Önal’ı da ben keşfettim. Ego ayrımsız sezme fabrikatörüyüm. Sonuç yıllarda bir iki keşifte henüz bulundum. Aynı tanesi televizyonlarda hepinizin izlediği İpek Hayatiyetli tıpkısı caz şarkıcısı, tıpkısı yıl Bilgelik Beytekin isminde caz şarkıcısını dahi keşfettim. Ben keşiflerimde tek yersiz durmadım. İnşallah şu yaşımda birlikte eskimemiş beş altı kişiyi elan keşfedip sahneye çıkarabilirim.”

Eskimemiş saz çalışmalarına birlikte değinen Gencer, “Sayısal çalgı çıkınca can kuşu az buçuk bitti. Onun için şu anda bütün dinleyiciler o bozuk plaklardan satın alıyor. Zira o devir ustalık yoktu, ruh vardı. Ruhun olduğu yerde dahi daha güzelce müzik yapılıyordu. Şimdi maatteessüf ruhsuzluk başladı. Türkiye’deki müzisyenlerin öncelikle müziğe az buçuk can kuşu katmalarını, böylece müziği baştan canlandırmalarını istiyorum. O ahit henüz adamakıllı müzik olacak, dinleyenler de daha bahtiyar olacaklar.” ifadelerini kullandı.

Gencer röportajın ardından oğlu müzikçi Sağanak Gencer’in bile sebebiyle piyanosunun başına geçerek “I got rhythm Ouando”, “Caliente del sol” ve “What a wonderful world” şarkılarını çalıp seslendirdi.

Sanatçı, oğlu Boğanak Gencer ile düet bile yaptı.

Share: