Çarkıt Papa 16. Benedikt hayatını kaybetti

Almanya’dan yaklaşık 500 sene sonra seçilen önce papa olma özelliği haiz 16. Benedikt, 95 yaşında hayatını kaybetti. Merhametsiz dindarlığı ile bilinen Papa, Vatikan’ın kesinleşmemiş isimlerinden biriydi.Vatikan, sakat Papa 16. Benedikt’in 95 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu. Vatikan Sözcüsü Matteo Bruni, Papa 16. Benedikt’in bu sabahleyin saat 09.34’te, Vatikan’daki Mater Ecclesiae Manastırı’nda yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Sakat Papa 16. Benedikt’in naaşı 2 Karı Pazartesi gününden itibaren halkın veda edebilmesi üzere Vatikan’daki Muazzez Petrus Bazilikası’nda tutulacak. 16. Benedikt’in cenaze merasimi gene benzeri yerde 5 Karı Perşembe günü düzenlenecek. Sakat Papa 16. Benedikt’in son günlerde keyif durumunun kötüleştiği müstahkem, Papa Françesko selefi için dua edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Gerçek adıyla Joseph Ratzinger, 2005-2013 yılları ortada Katoliklerin ruhani liderliğini üstlenmiş, ancak Papa elan sonradan kendi isteğiyle görevi bırakmıştı.

Cinsel sömürme vakaları baskı durumda bırakmıştı

Joseph Ratzinger, Vatikan’ın önemli teologlarından biriydi. Ancak teolojik başarıları, muhazakar kimliği ile maruf Joseph Ratzinger’i kendisine yönelik anbean artan eleştirilerden korumaya yetmedi. Almanya’üstelik, Katolik Kilisesi’ndeki eşeysel istismar vakalarına ait Münih kentindeki bire bir ahbaplık bürosu aracılığıyla hazırlanan bilirkişi raporunda vadi kayran tespitler, bozuk Papa 16. Benedikt’i hayatının son demlerinde edisyon durumda bıraktı.

Raporda Joseph Ratzinger, 1977 ve 1982 yılları ortada Münih ve Freising kentlerinin başpsikoposuyken dört eşeysel istismar vakasında muktezi adımları atmamakla suçlandı. 16. Benedikt’in de suçlamalara ilişkin şümullü tıpkısı değerlendirme yaptığı vurgulanan raporda, Benedikt’in kusurlu bilgiler olduğunu aktardığı ve suçlamaları akseptans etmediği belirtildi. Raporda ancak bu açıklamaların dosyalarda düzlük kayran bilgilerle örtüşmediği kaydedildi.

Yaklaşık 500 sene bilahare ilk Alman Papa

19 Nisan 2005’te Roma Vatikan’daki Eren Petrus Bazilikası’ndan yükselen parafin dumanla o dönemde 78 yaşında olan Ratzinger’in papalığı bütün dünyaya car edilmişti. Ratzinger, tahminî 500 sene sonra evvel Alman Papa unvanını bile almıştı. İkinci Dünya Savaşı ve Nasyonal Sosyalistlerin Yahudi soykırımından 60 sene sonra Almanya’dan, Martin Luther’in ülkesinden bir din insanının Vatikan’ın zirvesine seçilmesinin ayrı bir anlamı vardı. Fakat 16. Benedikt’in 8 yıllık papalık dönemi, ortaya çıkan skandallar ve krizlerin gölgesinde kaldı.

Ve Papa, Gücük Ay 2013’teki istifasıyla kilise tarihine adını yazdırdı.

Öte yandan görev döneminde dünya bazen herkesi şaşırtıcı muhafazakar ayrımsız papaya birlikte tanık oldu. Zira 16. Benedikt, yoğun dindarlığını müderris uysallığıyla birleştirmeyi başarmıştı. Katolik Kilisesi’nin lideri namına kanı ve akide arasındaki diyaloğu heveslendirme etmeye çalıştı, alelumum cellat olan çizgisini arada bir esnetti. Amma bu esneme, katılığının önüne geçmedi.

Papa II. Paul’ün teorisyenlerinden biriydi

Papa yerine seçilmesi 16 Nisan 1927’bile Bavyera Eyaleti’nin Markl am Inn kasabasında başlayan hayatının elbet şahika noktasıydı. Babası tıpkı jandarma olan Ratzinger’in ailesi dahi sonuç derece dindardı. 17 yaşındayken, 1944’ün sonlarında orduya alınan Ratzinger, savaşın bitiminden gücük tıpkısı sonradan kendisinden üç yaş şişman olan ağabeyi kabil teoloji okudu, peşi sıra rahip namına atandı.

1950’lerin sonlarında ilahiyat profesörü olan Ratzinger, bodur sürede çevresinde gocunmak mahsus bir âdemoğlu haline geldi. Dönemin Köln Başpsikoposu Kardinal Joseph Frings’in çevresinde Katolik Kilisesi’nin öğretisi ve yaşamının yenilenmesini amaçlayan İkinci Vatikan Konseyi’ne (1962-1965) katıldı. Ancak 1968’deki mektepli protestoları onu değiştirdi. Bakir kanı yolları arayışına girmiş olan Bavyeralı Profesör, bodur beş on içinde geleneğe idraksiz döndü.

Kardinal adına muhafazakar çizgisini korudu

Ratzinger, 1977’dahi Münih-Freising Başpiskoposu, gelişmemiş ayrımsız süre sonra üstelik Kardinal oldu. Papa II. Paul marifetiyle ise 1980’lerin başında Vatikan’a getirildi. Papa II. Jean Paul, Kardinal Ratzinger’i ayrımsız anlamda Katolik dünyasının teorisyeni kendisine 1981 yılında mail emek kadrosuna dahil etti. Ratzinger kardinalliği süresince da akide öğretileri, kadınların toplumdaki rolü veya ekümenizm üzere tartışmalarda katı aynı şekilde muhafazakar tıpkısı rotayı savundu. Üste bazıları ona “Panzer Kardinal” adını taktı.

Ratzinger’in 2005 yılında papa yerine seçilmesi ülkesi Almanya’daki Katolikler arasında iri alay ve gurur yarattı. Ancak çekinceler ve korkular birlikte meze konusuydu. Kilise tarihinin 265’inci papasının 78 yaşında ve muhazakar bir karaktere üstelik sahip olması nedeniyle düzeltme yapamamasından bulut ediliyordu. Kilise siyaseti açısından 16. Benedikt’in papalığı bire bir geçiş dönemi yerine kaldı. Fakat Mart 2013’te halefi Papa Françesko’nun seçiminde esasen birlikte kebir tıpkı çepel bıraktı. Eskimemiş papayı seçenlerin yarısından ilavesi, Benedikt’in atadığı kardinallerdi.

Share: