CANiK M2F çetin makineli tüfek ilk kez TEKNOFEST’te sergileniyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen CANiK M2 QCB çetin makineli tüfeğin art versiyonu olan CANiK M2F, ilk kez TEKNOFEST KARADENİZ’bile sergileniyor.

Samsun Elverişsiz Defans (SYS) bünyesinde neşelilik gösteren CANiK, arz gelecek uygulayım bilimi ürünlerini TEKNOFEST KARADENİZ’dahi katılımcılarla buluşturuyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzalanan “Platform Makineli Tüfeği Projesi” kapsamında evcil ve milli imkanlarla geliştirilen CANiK M2 QCB vahim makineli tüfek tüfeğin kaslı modeli olan ve dakikada 950 atım hızına eş CANiK M2F üstelik festivalde sergileniyor.

SYS Kurumsal İletişim ve İş Ihya Müdürü Gençay Gençer, AA muhabirine, CANiK M2F’nin, önce üretilen CANiK M2 QCB’den iki hatim henüz fazla atış gücüne sahip olduğunu söyledi.

CANiK M2 QCB silah sisteminin 2022 yılının başında yapımının tamamlanarak sıra üretime geçildiğini nâkil Gençer, “Bu silah sistemimiz dakikada 450 ila 600 atım hıza topluluk ancak bu atiklik elan efdal atış hızı isteyen platformlar için çokça yeterli kalmıyordu. Dolayısıyla CANiK M2F’yi geliştirdik. Kalibre adına bire bir mühimmatı kullanabilmekte fakat dakikadaki hızı 600 adına 950’dir. İstersek bu hızı 950 ila 1100 arası ayarlayabilmekteyiz. Bu yüksek hızı yardımıyla başta hava araçları ya dahi hava araçlarının karşılığı olarak hareketli şekilde kullanılmaktadır.” ifadesini kullandı.

Bakir aynı idrak kullandıklarını dile getiren Gençer şöyle bitmeme etti:

“Yıpranmamış konseptte iki M2F’yi yanında bağlamış bulunuyoruz. Bu haliyle isterseniz yağız araçlarına bağlayabilirsiniz, isterseniz deniz araçlarına ektin şekilde bağlayarak atış üstünlüğü sağlayabilirsiniz. Son biraz yıldır savaşlarda etkin kıpırdak sistemlerin olabildiğince balaban kalibrelerle muharebe alanlarında kullanıldığını görüyoruz. Oldukça ufak, arada sırada 4×4 araçların tercih edildiğini ve bunların üstüne değişik kalibrelerde makineli tüfek tüfeklerin entegre edildiğini görüyoruz. Buradaki erek, platformun acul şekilde vadi değiştirmesi ve hasmına cebin avantaj icat etmek amacıyla yüksek atış gücüne bağlanmış olması fakat bu atışın ırak mesafeden yapılması temel akseptans ediliyor. CANiK M2F ya bile CANiK M2 QCB, rastgele ikisinin üstelik 2 bin metreye deli dolu menzili bulunmakta. Bu menzili faziletkâr uygulayım bilimi gözlükçü cihazlarla destekleyerek 6 bin metreye kadar artırabiliyorsunuz.”

Gençer, elan lansmanı yapılmayan silahın ilk kez TEKNOFEST KARADENİZ’de sergilendiğini vurgulayarak sistemin yapay zeka ve özerk adına engin kullanılması yönünde AR-GE çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Share: