Çanakkale savaşları canlı müzesi Erciş’te

– Çanakkale savaşları ateş parçası müzesi Erciş’te

VAN – Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Kayran Başkanlığınca hesaplı proje çerçevesinde Türkiye turuna çıkan “Çanakkale Savaşları Dinamik Müze Tırı” Erciş’te ziyaretçileriyle buluştu.

“Desise sancağın dalgalandığı gelişigüzel yerdir Çanakkale” temasıyla Türkiye’yi dolaşan mobil müze, ilk Tenzile Anaokulu önüne elan sonrada ilçe önüne konuşlandırıldı. Çanakkale Savaşları’ndan küsurat objeler ile kılık ve fotoğrafların bulunduğu, videoların gösterildiği ekranların yer aldığı müze, ziyaretçilerden deste gördü. Müzeyi gezen öğrenciler ve vatandaşlar iri hayranlıklar zarfında kaldı.

Müzeyi arkadaşlarıyla birlikte gezen Emre Albayrak, “Bura mini bir müze üzere. Buraya arkadaşlarımla birlikte geldim. Atalarımızın, askerlerimizin bu vatanı kazanılmasında şişman emeklerinin olduğunu gördüm. Burada hunriz gömlekler, çarıklar, silahları gördüm. Bu eşyalarla bu aletlerle askerimiz Çanakkale’den düşmanı geçirmemiş, seçkin stabil burayı gezip görmesini başvuru ederim. Mini müze birlik tıpkı kayran. Bu müzeyi buraya getirenlere teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Müzeyi gezen Çelebibağı Muhtar Seyithan Eş ise “Büyüklerimizin bize anlattıkları üzere ‘Çanakkale dardır geçilmez’ misali. Çanakkale’nin o manzarasını şuan bu araçta gördüm çok duygulandım. Büyüklerimiz bizim amacıyla çetin anlamda 7 düvelle savaş etmişler, bu domuzuna ülkeyi bize kazandırmışlar. Ego onların fotoğraflarını gördüm, Seyit onbaşılar aklıma geldi. Bu adamakıllı mirası bize bırakan Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve Çanakkale’deki hep şehitlerime sonsuz şükranlarımızı sunar mekanları cennet olsun. 7 düvele vermiş oldukları bu evire çevire dersten kontekst Atatürk ve onun zırh arkadaşlarına teşekkürname paha saygılarımı sunarım. Bu müzeyi de Erciş’e ilçemize getirip bu güzelce eserleri sergiledikleri için emeği geçenlere teşekkürlerimi saygılarımı sevgilerimi sunarım” dedi.

Share: