Çameli’nde domates, fasulye ve buzağının sunu güzelleri seçildi

Çameli’nde domates, fasulye ve buzağının yeryüzü güzelleri seçildi

Çameli Belediye Başkanı Cengiz Aslan: “Çameli’mizin nereden nereye geldiğini gösteriyoruz”

“Türkiye’de 5. Coğrafi işareti alınan Çameli fasulyesidir”

DENİZLİ Denizli’de bitmeme fail 8. Çameli Arsıulusal Firez, Turizm, Ekincilik ve Huy Sporları Festivalinin 3’üncü gününde düzenlene yarışmalarda buzağı, domates ve fasulyenin arz güzelleri belirlendi.

Çameli ilçesinde düzenlenen 8. Uluslararası Firez, Turizm, Ekincilik ve Tabiat Sporları Festivali 3’üncü gününde, sunma mebzul buzağı yetiştiricisi, en iyi domates ve fasulye yarışması düzenlendi. Arkası Sıra minder güreşi ile ceviz yetiştiriciliği paneli ile devam etti. Festivalin 3’üncü günü ‘Arz İyi Buzağı Yetiştiricisi Yarışması’ ile başladı. Bir birinden güç 14 buzağı bozulmamış ırk özelliği, işaret, gövde, bukanak, bukanak, beslenme ve tüy yapısı, nişanesi ile değişik özellikleriyle değerlendirildi. Yarışmada dereceye giren birinci Eder Akhan, ikinci Hasan Mualla Akşit, üçüncü ise Mustafa Turhan oldu. Dereceye girenlere ve yarışmaya katılanlara benzin yemi hediye edildi.

“Çameli’miz tarımda, kültürde, turizmde basit güzelce benzeri noktada”

Genişlik İyi Buzağı Yetiştiricisi Yarışmasında izah yapan Çameli Belediye Başkanı Cengiz Aslan, “Curcuna sadece coşku etmek değil, buradaki hem tarımda hem alabalıkta domates üretiminde, fasulye ve ceviz üretiminde Çameli’mizin nereden nereye geldiğini yayımlamak üzere bunu anımsatmak için yarışmamızı düzenledik. Iyice tıpkısı süt üretimimiz var bunu değerlendirmemiz lazım, eksiklerimizde var ama bunları biliyoruz. Lüzum hükümetimizin destekleriyle, belediyemizin ve büyükşehrimizle bunlara takviye yapacağız. Çameli’miz tarımda, kültürde, turizmde amiyane adamakıllı aynı noktaya geldi. Festivalimizle bunları taçlandırmak için bu yarışmaları sizlerle beraber yapmış oluyoruz” dedi

En ferah domates ve fasulye seçildi

Tıpkı özge etkinlik ise ‘Yeryüzü İyi Domates ve Fasulye Yetiştiricisi Yarışması’ gerçekleştirildi. Yarışmada domatesler iriliği, sertliği, rengi, iç dolgunluğu, kirpik yapısı adına değerlendirildi. Fasulyede ise modül standardı, lekeli durumu, şekli değerlendirildi. Domateste 13, fasulyede ise 18 yaşama yarıştı. İlk 3’e giren vatandaşlara matbua desteği verildi.

“Projelerle 125 bin koz ağacını toprakla buluşturduk”

Domates ve fasulyelerin seçildiği yarışmada Çameli’nin ekincilik üzerine kocaman ayrımsız kayran aldığını belirten Komutan Arslan, “Çabucak Denizli’de değil, bilcümle Türkiye’de şuanda gündem oluyoruz. Bütün sektörlere dikkat kısaltmak üzere okkalı bire bir program gerçekleştirdik. Domates sektöründe şuanda ilçemiz acayip şeş seracılıkta birinci, küçük ilçemize iyicene bir maddesel girdisi var. Domates seralarının olduğu yerlerde tersine göçün olduğunu görüyoruz. Çünkü Antalya ili Kumluca ilçesinden, Muğla ili Fethiye ilçesinden seracılıkta etkin birçok ailemiz var. Herkese bire bir döngüsü var. Fasulye ile ilişik önceki Türkiye’de 5. Coğrafi işareti alınan Çameli fasulyesidir. Biz 2017 yılında bir proje çerçevesinde coğrafi işaretimizi aldık. Baktığımız antlaşma cevizde Denizli’de bir numarayız. Genişlik aşkın koz varlığı Çameli ilçemizde var. Belediyemiz, bakanlığımızın ve büyükşehrimizin yaptığı projelerle 125 bin ağacı şimdiye büyüklüğünde toprakla buluşturduk. Ağaçlarımız bundan sonra verim vermeye başlayacak. Sabık sene ceviz girdisi 60 milyon TL’ydi. Bu herhangi bir sene artarak devam edecek. Bu ilçe ekonomisine yardım sağlamış olacaktır” diye niteleyerek konuştu.Share: