Bursa ve kasaba illerde yıpranmamış eğitim talim yılı başladı

Bursa, Balıkesir, Bilecik, Yalova, Çanakkale ve Eskişehir’üstelik eskimemiş eğitim tedrisat yılının başlaması nedeniyle öğrenciler dersbaşı yaptı.

Bursa’üstelik, bin 949 okulda 658 bin mektepli ve 43 bin hoca 2022-2023 yetişek talim yılının başlamasının heyecanını yaşadı.

Merkez Nilüfer ilçesinde Şehit Sıtkı Rahat İlkokulu’ndaki törende, İl Milli Yetişek Müdürü Serkan Dolgunca, ilk öğüt zilini çaldı.

Bursa Valisi Yakup Canbolat da yayımlandığı mesajda, kalkınma ve evolüsyon yolunda, ülkelerin arz balaban gücünün eğitimli, kalifiye ve deli dolu âdem varlığı olduğunu kaydetti.

Balıkesir

Balıkesir’bile eşkâl Altıeylül ilçesindeki Senet Erdayı İlkokulu’nda planlı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende, öğrenciler şiir okudu, el oyunu ve piyano gösterileri sundu.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak önceki ibret zilini çaldı.

Şıldak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, parçalanmamış eğitim bilimi kadrosuna ve velilere eğitim bilimi tedris döneminin muvaffakiyet kırcı geçmesi temennisinde bulundu.

Kentin canlı aynı terbiye kadrosuyla yeni döneme amade olduğunu vurgulayan Şıldak, “183 bin öğrencimiz, 13 bin öğretmenimiz ve ilkokullara yeni başlayan 15 bine mail öğrencimizle terbiye trafiğimiz başladı.” dedi.

Bilecik

Bilecik’te 36 bin 200 mektepli, evvel ders zili öncesi velileriyle okullara geldi.

Vali Eksiksizlik Kızılkaya, Atatürk İlkokulu’nda planlı törende, terbiye tedrisat döneminin çocuklara ve ailelere hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Çeşitli gösterilerin sunulduğu tören, 4. derslik öğrencilerinin okula eskimemiş başlayan 1. derslik öğrencilerine hediyeler vermesiyle sona erdi.

Yalova

Yalova’bile 201 ekol, 2 bin 485 sınıf, kestirmece 3 bin 500 sarıklı ve 50 bin öğrenci, 2022-2023 eğitim bilimi ve talim yılına düzenlenen törenle başladı.

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun arkası sıra 19 Orak Ayı İlkokulu’nda planlı törende, öğrenciler şiir okudu, ahali oyunları gösterisi sundu.

Ilbay Muammer Erol ve protokol üyelerinin önce ders zilini çalmasının ardından sınıflarına giren öğrenciler, dersbaşı yaptı.

Çanakkale

Çanakkale’de dahi Kordon Boyu’ndaki Truva Atı uğrunda söz düzenlendi.

Ardından Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ferhat Yılmaz yoluyla Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nı çelenk sunuldu.

Törene, Ilbay Yardımcısı Hakkı Uzun, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Çanakkale genelinde 82 bin 993 öğrenci dersbaşı yaptı.

Eskişehir

Eskişehir’bile Sultandere Dirim Merkezi’nde düzenlenen törende Vali Erol Ayyıldız, kentin değme alanında olduğu kabil yetişek alanındaki çalışmaların üstelik aceleten hayata geçmesi üzere kül imkanları seferber ettiklerini belirtti.

DÜRÜST Fırka Eskişehir Milletvekili Nabi Orion ise kentin bakir eğitim tedrisat yılına, önceki yıllara bakarak çokça elan mebzul hazırlandığını, bunda da Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının uygulamaya koyduğu ekol bazlı bütçe yönetimi sisteminin çokça iri payının bulunduğunu dile getirdi.

Bu yıl ilk kez uygulanmaya başlayan özellikle karye okullarında minimum 10 öğrenci şartının 5’e indirildiğini tabir fail Orion, şunları kaydetti:

“Böylece Eskişehir’birlikte 12 karye okulumuz bile eğitim bilimi öğretime açılmış oldu. Eğitimcilerin çok gür bildiği ayrımsız hakikat, en gani meslek eve bildirme mail olan okuldur. Dolayısıyla, Milli Yetişek Bakanlığının bu kararı ve uygulaması inşallah eğitimin kalitesini üstelik direkt etkileyecek. Türkiye’da terbiye alanında dahi çok kilolu tıpkı sessiz devrim yaşanıyor. Dershane sayılarımız birkaç itmam arttı. Hoca başına düşen mektepli ortalaması 60’lardan, 20 sene öncesine bakarak 70’lerden 23 düzeyine indirildi. Öğretmenlerimizin şahsiyet şartlarında olumlu, sakil tensikat yapıldı.”

İl Milli Yetişek Müdürü Ülker Adap dahi Eskişehir’dahi 504 okulda 145 bin 98 mektepli ve 11 bin 865 öğretmen ile terbiye öğretim dönemine başladıklarını aktardı.

Share: