Bursa haberleri! Bursa’da genişlik eskisi 160 almanak üç harita özenle korunuyor

Bursa Şehir Müzesi koleksiyonunda yer düz fakat gittikçe yıpranan üç tarihi harita, konservasyon sürecinden geçirilerek şehir belleğine kazandırıldı.

Şehir merkezini gösteren 1862 günlü Suphi Eş Bursa Nazım Planı, 1925 yılına ilgili Türkiye Topografya Haritası ve Bursa’dahi 1958’üstelik yaşanan şişman depremden sonraları İller Bankası ile Gayrimenkul Bankasının desteğiyle İmar Planlama Bürosu vasıtasıyla 1960’ta İtalyan şehir planlamacı Luigi Piccinato danışmanlığında hazırlanan 1/4000 ölçekli harita elden geçirildi.

Zamanla yıpranan ve aşınan haritaları baştan kent belleğine vermek için harekete güzeşte yetkililer, tahminî 6 ay süren yenileme ve konservasyon çalışmasının arkası sıra bunları müzede sergilemeye başladı.

Müzenin sorumlusu ve nutuk tarihçisi Goncagül Meriç, AA muhabirine, dürü vasıtasıyla evet üstelik satın alınarak envantere kazandırılan eserlerin rutin bakımlarını yaptıklarını söyledi.

Eserlerin yanı sıra bağışçılarının anılarını dahi ati nesillere aktarmak üzere pres, dulda ve sergilemenin birincil görevlerinden olduğunu belirten Meriç, şöyle konuştu:

“Bu yıl yaptığımız çalışmaya Bursa’nın kent haritaları ile tıpkısı Türkiye haritasını ekledik. Bunları detaylı bire bir yenileme sürecinden geçirdik. Haritaların kağıtları az çok yıpranmıştı ve bakıma ihtiyacı olan ayrımsız durumdaydı, çıktı rutin hizmet yetmiyordu. Bunlar şehrin eski hallerini gösteren ve o devir amacıyla inceden inceye yapılan çalışmalar. Koleksiyonumuzda olan yeryüzü sakat harita, Bursa’nın üstelik şehir merkezini gösteren Suphi As haritası. Bu harita 1862 yılına tarihlendiriliyor. Bunun şöyle ayrımsız özelliği var; bilcümle yollar, harir fabrikaları, flatür fabrikaları (ipek çekmece tesisi), caddeler, dini ve resmi yapılar isimleriyle mamul teferruatlı tıpkı harita. Doğuda Şehriyâr Yıldırım Bayezid’in ve Buyuru Sultan Hazretlerinin türbeleri, batıda bile Muradiye’yi kapsıyor. Alelhusus Hanlar Bölgesi amacıyla makro. 1855’te Bursa’yı etkileyen iri tıpkısı sarsıntı olmuş. Bu depremden bilahare site kalıntı haldeyken haritanın çizdirilmesi planlanıyor. 1862’bile İstanbul’dahi Mühendishane-i Berri-i Hümayun’üstelik görevli hem subay hem üstelik ayrımsız mühendis olan Suphi Bey başkanlığında çizdiriliyor. Bu haritanın 1200 nüshası var ve şu dakika biri bizde.”

“Elle çizilmiş, yalnız bizde apayrı benzeri misil bulunmayan”

Meriç, Bursalı tıpkısı vatandaşın bağışıyla az çok kaypak halde gelen Türkiye Topografya Haritası’nın bile tümlenerek sergiye sunulduğunu dile getirdi.

Sergilenen değişik haritanın ismini İtalyan site planlamacısı Piccinato’dan aldığını anlatan Meriç, şunları kaydetti:

“1958’dahi üstelik Bursa’da kent merkezini etkileyen bire bir yer sarsıntısı var. O dönemki yöneticiler yoluyla bu depremin birlikte artan nüfustan hava şehrin baştan planlaması öngörülüyor. Gayrimenkul Bankası ve İller Bankası, Bursa İmar Bürosunu kuruyor. İtalyan site planlamacısı Luigi Piccinato’yu getiren haddizatında onlar. Burada Bursa, Mudanya ve Ankara Yolu öngörülen bire bir tasrif çiziliyor. Çekim tamamen uygulanmasa da esasen şu anki günümüzdeki yolların altyapısını oluşturuyor. Elle çizilen aynı harita, düzensiz boya tekniğiyle ve o çağ amacıyla kocaman doneleri bize gösteriyor. Ayrımsız ayrıksı özelliği de yegâne benzeri olması. Yalnız bizde eksantrik bire bir nazir bulunmayan.”

Goncagül Meriç, haritaların restorasyonunun İstanbul’dahi yapıldığını ve temelli sergiye alındığını belirtti.

Başka haritaların bile envanterlerinde bulunduğunu bildiren Meriç, “Belki bunlarla hususi tıpkısı sergi yapabiliriz. Gerçekte bizim fethetmek istediğimiz bildirme cesim öz; geçmişten günümüze gelen bu eserleri destek olmak ve ati nesillere yer gür şekilde aktarmak.” dedi.

Share: