Bursa genel: Yıldırım 2022 Seferberlik Tatbikatı dem kesti

Yıldırım 2022 Seferberlik Tatbikatı soluk kesti

Kırklareli’nde gerçeği aratmayan seferberlik tatbikatı

KIRKLARELİ – Türk Silahlı Kuvvetlerinin düzenlenen faaliyetleri ortada saha kayran ‘Sebep 2022 Seferberlik Tatbikatı’, Kırklareli’de devam ediyor. Tatbikatta indirilmiş atak ile hedefin ele geçirilmesi gerçeğini aratmadı.

Seferberlik ve cidal halinde bakanlıklar, kamu alım ve kuruluşları ile TSK ortada yürütülecek baş başa faaliyetleri sınama amacını taşıyan, personel, anahtar, mülk ve bakım seferberliği konularında sistemin denenmesini hedefleyen manevra çerçevesinde askerlik hizmetini yıllar öncesinde mütemmim sakıntı personellere, çeri, erbaş, astsubay ve subaylara “silahaltı” daveti ulaştırıldı. Çağırma üstüne karargaha gelen ihtiyat personellere yenilikler tanıtılarak, türlü eğitimler verildi. Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesindeki 65’inci Mekanize Yaya Liva Komutanlığı Miralay Nuri Pamir Kışlası’nda 3-14 Ekim tarihleri beyninde yürütme edilen tatbikatta TSK ile gelişigüzel muamele etmek üzere 12 amme kuruluşu düzlük alırken, çadırlar bölgesinde 220 sakıntı personelin ihtiyacını karşılayabilmek üzere keçe, kantin ve kemirmek ihtiyaçlarının karşılanabileceği ayrımsız alan oluşturuldu. Birliklerine katılan sakınım personel, uzman personel eliyle bir cidal halinde cemi kuvvetli olmaları için eskimemiş ekipman, şalter gereçler ile silahlar tanıtıldı. Daha sonra poligonda zırh atışı özne yedek personel, atış eğitimleri aldı.

Tatbikat gereği rahat cep, mayın tarlasında geçit küşat, dertli personelin tahliyesi, arızalı açar tahliyesi, hırsızlık köprünün kurulması ve indirilmiş taarruz ile hedefin ele geçirilmesi yapıldı. Günün böylece sakınım personellere moral vermek amacıyla topluluk dinleti verdi. Manevra 14 Teşrinievvel Cuma haset sona erecek.

Share: