Burdur Belediyesinin “nahak fesih yaptığı” iddiası

Burdur Belediyesinin ambalaj atıklarını toplayan düşüncesiz tahavvül şirketinin sözleşmesini nahak yere feshettiği iddialarına ilgili sormaca izni verildi.

YANLIŞSIZ Parti Burdur İl Başkanı Yanardağ Mengi, yaptığı bağlanmış açıklamada, kamunun zarara uğratıldığı iddiası ile Burdur Valiliğine başvurduklarını belirtti.

Ambalaj atıklarını toplayan kavrayışsız transformasyon şirketinin sözleşmesinin feshedilmesinin arkası sıra yargıya başvurduğunu ve 2021’de belediyenin yaklaşık 3 milyon 500 bin lira ödence ödemesine değişmeyen verildiğini hatırlatan Mengi, şunları kaydetti:

“SELIM Fırka adına Burdur Valiliğine 3,5 milyon manevi tazminat üzerine ‘CHP’li Burdur Uray Yönetimi görevi kötüye kullanmış ve belediye zarara uğratmıştır.’ dilekçesi vererek sormaca açılmasını istemiştik. Açılan soruşturma sonucunda İçişleri Bakanlığı, CHP’li Burdur Şehremini başta oluşmak için Başkan Yardımcısı ve iç denetçinin yargılanması için anket izni verilmesine değişmeyen vermiş ve tarafımıza 25 Ağustos 2022’üstelik beyanat edilmiştir.”

AK Öğür namına halkın ve vatandaşların doğruluk ve hukukunu koruduklarını tabir fail Mengi, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Şehrimizi zarara uğratan, öz çıkarları ve rantları amacıyla temas şeyi özne, hususiyet tanımayan CHP’li Burdur Belediyesine alın mücadelemiz etik değerler çerçevesinde bitmeme edecek ve Türk yargısının bu konuyu adil tıpkısı şekilde karara bağlayacağına inancımız tamdır. Bu tazminatın Burdur halkımızın vergilerinden ödenmemesi, sorumlularına ödetilmesi gerekmektedir. Burdur Belediyesinin zarara uğratılmaması amacıyla takipçi olacağız.”

” Danıştay’a itirazımızı yapacağız”

Burdur Belediye Reisi Şanlı Orkun Ercengiz de yaptığı açıklamada, 2014’te göreve geldikten bilahare görevini yarım yamalak ve detone eden firmaya vacip uyarıların belediyenin ilişkin müdürlüğünce yapıldığını belirtti.

İlgili firmanın hizmeti aksatması nedeniyle sözleşmesinin feshedildiğini savunan Ercengiz, “2015’te kullanılmamış ayrımsız firmayla anlaşma yapıldı. Sayıştay’ın 2016’daki denetiminde bize ‘Bu amal, ihaleli işler değil amma ihaleli yaparsanız elan bol olur.’ tavsiyesinde bulunuldu. Tığ dahi bunun üstüne özge firmanın üstelik sözleşmesini feshedip ihaleye çıktık. Bizden tazminat dilek eden söz konusu firma, ihaleye bile katılmadı.” değerlendirmesinde bulundu.

İçişleri Bakanlığınca gönderilen müfettişin incelemesinin peşi sıra “anket izni verilsin” talebinde bulunduğunu aktaran Ercengiz, itilaf feshinin altında direkt öz imzasının da olmadığını istikbal sürdü.

Şu anda yargılanmalarını gerektiren tıpkısı ebat olmadığını kaydeden Ercengiz, Danıştay’a itiraz edeceklerini belirtti.

Share: