Bronz Soyer: “Tarihî Tıpkı Yüklülük Üstlendik”

İzmir, Türkiye Cumhuriyeti’nin konuşu temellerinin atıldığı İktisat Kongresi’nden 100 yıl sonraları, Küçük Ay 2023’te İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’hangi ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kongre öncesindeki hissedar buluşmaları ise tecimen ve sanayicilerle bitmeme etti. İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, “Üstlendiğimiz bu sorumluluğun tarihsel aynı ağırbaşlılık olduğunu katiyen aklınızdan çıkarmayın. Önümüzde tek bariyer yok” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yoluyla Küçük Ay 2023’te “Geleceğin Türkiyesi’ni nesir ediyoruz” sloganıyla 100 yıl aradan sonra yeniden İzmir’dahi düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi üzere yapılan hissedar buluşmaları sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer çiftçi ve iştirakçi temsilcilerinin arkası sıra bu öğün tecimen ve sanayicilerle aynı araya geldi. Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki toplantının basına boş bölümünde konuşan İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, 7 bölgeden 71 murahhas ile ayrımsız araya geldiklerini belirterek “Biz siyasetçilere, gelecekte Türkiye’yi yönetecek olanlara esin alacakları, yararlanacakları aynı ana ortaya çıkarma arzusundayız. Bugünün siyasal meseleleri ile değil geleceğin siyasal çözümleri ile ilişik aynı kurultay olsun istiyoruz” dedi.

“ÖNÜMÜZDE HİÇBİR BARIYER BULUNMAYAN”

Katılımcıların majör aynı görev üstlendiğini dile getiren Başkan Soyer şöyle konuştu:

“Lütfen bu masanın etrafında üstlendiğimiz bu sorumluluğun tarihî benzeri güçlük olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bizi engelleyen, sınırlayan hiçbir madde bulunmayan. Yeter kim sizler bu sorumluluğu, heyecanı paylaşın. Tarihî benzeri görev üstlendiğimizi ve geleceğe çerağ burulmak zorunda olduğumuzu aklımızdan çıkarmamalıyız. Hepinize değişik teşekkür ediyorum. Zira bugünün panel ikliminde bunun hangi kadar print olduğunu hepimiz biliyoruz. Amma hep bu zorlukları aşarak bir araya mevrut almak ve bu heyecanı, umudu taşıyor görünmek sonuç aşama eşsiz.”

“İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Toplantıya şehir dışında bulunduğu üzere çevrimiçi katılan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Umumi Heyet Başkanı Mahmut Özgener, İzmir’in haddinden fazla heybetli ayrımsız yolculuğa çıktığını söyleyerek, “Tığ İZTO kendisine tüm ekibimizle bu sürece elimizden mevrut birlik katkıyı fethetmek amacıyla hazırız” dedi.

Iye Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise İzmir İktisat Kongresi için düzenlenen buluşmaların önemine dikkat çekerek iktisat alanında dosdoğru ve sürdürülebilir gelişmenin ancak eğitimle tür olacağına dikkat çekti.

Veli Güre İş İnsanları Derneği (EGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Avni Yelkenbiçer birlikte çalışmanın önemine değinerek, tamlık desteği vereceklerini söyledi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Bahtiyar geleceğin iktisat politikalarını yakalamak üzere ortak aklın önemine aksan yaparken, Veli Ekonomiyi Ihya Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Yüce Süsen birlikte İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin İzmir’birlikte yapılacak olmasının önemine değindi.

İzmir’in yanında Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Trabzon, Van ve Zonguldak gelişim dünyasından bir nice kişi karşı karşıya ve devir içi katıldıkları toplantıda önerilerini paylaştı. Başbuğ Soyer, katılımcıları dikkatle kulaktan ayar aldı.

PAYDAŞLARDAN UZMANLARA

İki kamer sürecek paydaş toplantılarında işçiler, çiftçiler, sanayici ve tüccarlar birbirine koşut yerine toplanacak ve Türkiye ekonomisinin geleceğiyle ilgilendiren ana soruları tartışacak. beherglas grubun arama konferansı sonrası ortaya çıkaracakları son bildirgeleri dört ayrı ehlihibre grubunun masasına sunulacak. Bu dört grup İzmir’da geliştirilen döngüsel hars anlayışının ana bileşenleri olan “birbirimizle”, “doğamızla”, “geçmişimizle” ve “değişimle” neva başlıkları çerçevesinde çaşıt gruplarının sonuç bildirgelerini konuşma edecek. Sonuç deklarasyonları Şubat 2023’teki büyük kongrenin planlanması üzere temel girdi kabul edilecek.

KONGRE FAZILETLI İSTİŞARE KURULU TARAFINDAN YÖNETİLECEK

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin planlama süreci Türkiye ve dünyadaki etkili isimlerden oluşan Kurultay Erdemli İstişare Yerleşmiş marifetiyle yönetilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Planlama Ajansı sekretarya görevini yürütecek. Asamble, civar toplantıların çıktılarını anne alarak Küçük Ay 2023’te düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programı ve sonuç bildirgesini şekillendirecek.

Share: