Bozüyük’ün kurtuluşunun 100. yılı törenle kutlandı

Bilecik’in Bozüyük ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü planlı törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen kutlama etkinlikleri sabah saatlerinde Atatürk Anıtına Bozüyük Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Uray Başkanlığı çelenklerinin sunulması ile başladı. Arkası Sıra ihtiram duruşu, içtinap etmek atışı ve İstiklal Marşı ile devam eden merasim, şehitlerin ruhu amacıyla dualar edilerek Kur’zaman-ı Alicenap tilaveti ile sürdü. Öğrenciler eliyle halas ile ilişik şiirlerin üstelik okunduğu izlence, Şehremini Mehmet Talat Bakkalcıoğlu’nun günün meal ve önemini belirten konuşması ile devam etti. Başbuğ Bakkalcıoğlu, “Bu sene Ağustos ayı yaklaştıkça temas yıl yaşadığımdan henüz aşkın benzeri his, aynı önsezi kapladı içimi. Sonra anladım kim Halas Savaşını taçlandıran Atatürkümüzün emniyetsiz 30 Ağustos Zaferi’nin 100’üncü yılı yaklaşıyordu. Ülkemizin, güzel Bozüyükümüzün antagonist işgalinden kurtuluşunun tekmil 100’üncü yılının gelişindendi heyecanım ve hissettiklerim. Sevgili hemşehrilerim; sene 1920 Ağustos ayı, Osmanlı Hanedanınca imzalanan Sevr Anlaşmasıyla Küçük Asya toprakları parsel parsel obstrüksiyon edilmişti. Bu anlaşmayı reddeden iri Atatürk önderliğindeki ordumuzca iki sene sonradan tekrar ağustos ayında şişman zaferle kurtarıldı kül Küçük Asya toprakları. Güzelce Bozüyükümüz Halas Savaşı’nda hep cephe hattındaydı, parçalanmamış üç kere antagonist askerlerince yakıldı ve yıkıldı. Bu süreçte şu an süresince yaşadığımız site yerleşkesinin gün doğusu bölgesi binlerce şehidimizin kanıyla yıvışık topraklarımızdır. Bunun şişman önem ve değerini Bozüyük’te yaşayanlar kendisine hepimiz yüreklerimizde hissediyoruz, hissetmeliyiz. Sevgili hemşehrilerim, iri zaferden beş bölüm sonra 4 Ilkgüz 1922’bile Halas Savaşı’nda yakılıp yıkılmış, hâlsiz içindeki Bozüyükümüz düşman işgalinden kurtarılmıştır. Atalarımız kavga ve sonrasında haddinden fazla çekmişti, tek yönde dini siyasi budunsal ayrımcılık yapmaksızın ayrımsız ağırlık gibi birleşip baştan kurdular Bozüyük’ü ve büyüterek gelen kuşaklara gönül ettiler. Güzel kentimiz Bozüyük bugün ülkemizin genişlik heybetli sanayi merkezlerinden birisi yerine çabucak gelişmekte ve büyümektedir. Tıpkı inançla, bir külliyet ortamında değme Bozüyüklü tamamıyla bu gelişmeye katkı vermelidir, verecektir. Amma bu kentte yaşayan, seyretmek için gelen seçkin Bozüyüklü şu manevi değerimizi katiyen unutmamalıdır. Balaban Atatürk’ün Yunanlıları yenen Metristepe’deki İsmet Paşa’ya çektiği telgrafta dediği üzere ‘Bozüyük milletin maküs talihinin yenildiği yerdir.’ Başta nazik Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ümüzü, zırh arkadaşlarını ve bu topraklar, bu yurt amacıyla temas dönemde canını veren heybetli şehitlerimizi, gazilerimizi şükranla minnetle ve rahmetle anıyorum” dedi.

Başbuğ Bakkalcıoğlu’nun konuşmasının ardından yine öğrenciler yoluyla şiirler okunarak halk oyunları gösterileri sahnelendi. Ayrıca programda meydan kayran Mehteran Gösterisi bent ile izlendi. Törenlerin böylelikle 4 Eylül Kurtuluş Etkinliklerinde değişik dallarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri vasıtasıyla madalya ve hediyeleri ikram edildi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenlerin ardından 12.00 ve 13.00 saatleri ortada uray ünlü sesli duyuru sisteminden yiğitlik türküleri yayınlandı.

Törenlere; Kaymakam Gıyap Öztürk, Garnizon Komutanı Mühimmat Yüzbaşı Caner Yılmaz, Belediye Reisi Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Uğurlu, Site Konseyi Başkanı Nurettin Oydu, devlet umumi meclis üyeleri, siyasal parti temsilcileri, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, gurur müdürleri, gaziler, martir yakınları, öğrenciler ve Bozüyüklüler katıldı.

Kurtuluş coşkusu sadık alım satım otoparkında saat 20: 00’dahi başlayacak olan yüzü sıcak sanatkâr Amaç Boz’un manzara alacağı dinleti programı ile bitmeme edecek. Tamlık Bozüyüklülerin çağrılı olduğu halas konserinin çetin rabıt görmesi bekleniyor. – BİLECİK

Share: