Borsadaki şirketler borçla büyüyor

Bağan repo, erdemli para şişkinliği döneminin etkilerini sonuç iki yıldır kemiksiz benzeri şekilde görüyoruz. Barış Erkaya’nın Dünya’daki yazısına bakarak bu genişlik yemeden içmeden günlük hayatımızda değil, tıpkı zamanda envestisman piyasalarında dahi. Bu denklem takkadak faizli tıpkısı enstrümanın getirisini etkilemiyor. Örneğin tıpkı hisse senedine bile envestisman düzenlemek isteseniz burada dahi karşınıza çıkıyor benzeri şekilde. Sunma azından bilanço kalemlerine yansımasıyla.

Şu anne kadar bilanço ve dirimlik tablolarını CILT’a gönderen 195 şirketin toplanmış dengelem ve dirimsel tablosu verilerini ayrımsız dönemin esbak 5 yılıyla dolar bazında kıyasladığımızda bu etkinin ne kadar net olduğunu bile ayırt etmemek mümkün değil. Dolar bazında serencam 5 yılın sunu efdal temel hayatiyet kârlılığına ulaşan borsa şirketleri, hep kârlılıkta da iki sene öncesinin 4 katına andıran ayrımsız karlılık düzeyinde. Temel hareketlilik kar marjı yüzdelik 4.78’lerden yüzde 10’lara, açık kar marjı yüzde 6.53’kap yüzdelik 17.47’lere, özsermaye karlılığı ise yüzde 3.97’lerden yüzde 16.45’lere yükselmiş durumda.

Yüzdelik 100 oranında borçlanma görülüyor

Mavera yandan namus borcu/özsermaye oranı (yani özsermaye yerine borçla tahaccüm oranı da diyebiliriz) yüzdelik 76.62’lerden yüzde 100’lere başarmış durumda. Bu hangi emreylemek oluyor? Yani daha çok şirketler vaktiyle gelişigüzel 100 TL’lik özsermayesine fiyat 77 TL’lik aut kaynakla faaliyetlerini akçalanmış ederken imdi herhangi bir 100 TL’lik özsermayesine bedel 100.25 TL aut kaynakla akçalanmış ediyor.

Şirketlerin enflasyon sonuçlarından uzaklaşması

Eğer getiri-pahalılık modelinin şirketler tarafında yaptığı etkiyi çekmek istiyorsak 2018/06 döneminde Şekil Bankası’nın siyasa faizini yüzde 17.75’te belirlediği, buna eşit resmi TÜFE rakamının ise yıllık yüzde 15.39 yerine açıklandığı döneme bakabiliriz.

Yıllar içerisinde TÜFE yüzdelik 12.62’lere düşerken diğer yandan ürem beklentilerin birlikte üstünde indirimlerle yüzde 8.25’lere çekildi. İşte tam anlamıyla şirketler cephesinde dengelerin değişmeye başladığı periyot bile bu dönem oldu. 2020 yılının ikinci yarısı ile 2021 yılının geçmiş aylarında anif faiz artışlarının gerçekleştiği bire bir aktarılma ve yeniden zait reel faize geçildiği ayrımsız dönme yaşansa birlikte peşi sıra gelen ardı ardında Repo indirimleriyle astronomik şekilde mütezayit pahalılık arasında angajman koptu. Bu üstelik şirketler açısından aut cins kullanmayı çok henüz çekici ağıl getiren, elindeki malın ise durdukça değerlendiği bir periyot ortaya çıkardı. Bu nedenle şirketlerin giderek büyümelerini haddinden fazla kızgın kıymetli aut kaynakla yani borçla finanse ettiği ayrımsız çağ yarattı.

Hisseler sebep bibi kaput?

Borsa şirketleri açısından karlılığı efdal, maliyetleri ise bağan çevrim halen devam ediyor. Bu nedenle da ilerleyici dönemlerde üstelik haddinden fazla erdemli karlılıkların bitmeme edeceği beklentisi analistler cephesinde birlikte dile getiriliyor. Bu üstelik Borsa İstanbul’u temas bakir bilanço döneminde elan dahi ucuzlatacak ayrımsız etmen.

Yani BIST’te akva, karlı, iş hacmi ve erinç büyümesini zait ve spekülatif tahtalarsa cemaat olmayan şirketlerde şu sıralar gördüğümüz tek değer fiyatlı olmayabilir.

New York borsası ralli yaparak kapandı

Avrupa borsaları haftanın serencam muamele gününde yükseldi

Biçim Bankası, faizi gine sabit mi tutaç?

 

Share: