Borsa haset rekorla tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haset yüzde 2,29 kazançla 2.980 puandan tamamlayarak tamam zamanların bildirme erdemli günlük kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü sunu faziletli seviye rekorunu 2.983,22 puana taşıdı.

BIST 100 endeksi, esbak kapanışa göre 66,70 fakül artarken, bütün prosedür hacmi 69 bilyon teklik ile 17 Ara 2021’den bu yana yeryüzü faziletkâr seviyede gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzdelik 7,84, ana ortaklık endeksi yüzdelik 2,01 derece kazandı. Kürsü endeksleri arasında sunu çok kazandıran bankacılık, genişlik çok kaybettiren ise yüzde 0,68 ile taş yer oldu.

Analistler, banka hisselerinde yoğunlaşan alımlarla Borsa İstanbul’un acun borsalarından pozitif ayrıştığını bildirdi.

Bu akşam ezanı ÇAKER Eşkâl Bankası’nın (Fed) toplantı tutanakları ve yarınki Türkiye Cumhuriyet Altını Eşkal Bankası’nın Dünyalık Politikası Müesses toplantısının yatırımcıların odağında bulunduğunu ifade eden analistler, bilgi gündeminde ise Ekü Bölgesi’nde Bitiren Fiyat Endeksi (TÜFE) öne çıktığını kaydetti.

Analistler, açıklanan ortaklık finansal sonuçları zımnında sektör ve nasip bazlı ayrışmaların sürdüğünü ifade ederek, maharet açıdan BIST 100 endeksinde 3.000 puanın dayanım, 2.940 ve 2.900 seviyelerinin destek konumunda olduğunu bildirdi.

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerin kâffesi, yarınki PPK toplantısında benzeri hafta vadeli getiri münakasa faiz oranının (siyasa faizi) yüzde 14’te çakılı bırakılacağını aritmetik ediyor.

Share: