Böcekler insanlar kabil dağ çekiyor

Müttehit Krallık’taki Queen Mary Üniversitesi’nden araştırmacılar, böceklerin üstelik tıpkı insanlar üzere dokunaklı hissedebildiğini kanıtlayan bire bir çalışmaya imza attı.

Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences ünlü hakemli ilmî dergide yayımlanan araştırmada aynı dizi ilmî sav gözden geçirildi ve 2019’dan bu yana süregelen deneyim sonuçları aktarıldı.

Independent Türkçe’nin haberine bakarak bulgular, nosisepsiyon adı verilen tıpkı sürecin hayvanlarda değişik fizyolojik ve davranışsal tepkileri tetiklediğini ortaya koydu.

Nosisepsiyon yanma, çökelek veya çarpış sonucu oluşan yaraların veya hislerin asap sistemi yoluyla algılanması anlamına geliyor. Bu proses alelumum serian geri çekilme kabil refleks tıpkısı tepkilerle sonuçlanıyor.

Nosisepsiyona temas devir olmasa da beynin ürettiği zıt aynı öznel birikim olan ızdırap hissi eşlik edebilir.

Gibbons, “Bu garip refleksler solucanlar gibi oldukça bayağı hayvanlarda dahi mevcuttur ve enfüsi bire bir kırıcı veya ıstırap deneyiminin zevcelik etmesi gerekmeyebilir” dedi:

Bu noktada 2019’de yapılan deneylerin sonuçları hareketli oldu. Araştırmacılar, Latince adı Drosophila olan kâr sineğinin bacağını çıkardıktan sonraları kronik dert semptomları gösterdiğini gözlemledi. Ürün sineği tamamen iyileştiğinde bacağın dahi çılgın duygulu ayla geldiği görüldü.

Öte yandan bu hayvanların, insanlar gibi enfüsi ayrımsız yara deneyimine sahip canlılarda görülen, nosisepsiyonu taharri ika yeteneğine ehil olup olmadığı bilinmiyordu.

“Modülasyon” adı verilen bu kabiliyet, tıpkısı hayvanın hayatta kalmaya evleviyet isnat etmek üzere davranışlarını değiştirmesini sağlayan kocaman tıpkı adaptasyon işlevi sunuyor.

“İnsanın ateş algısının tıpkı özelliği, beyinden mevrut asap sinyalleriyle modüle edilebilmesi” diyen Gibbons, şu örneği verdi:

Askerler zaman zaman vücutları nosiseptif sinyali bastırdığı üzere cenk alanında aldıkları ciddi yaralanmaları ayırt etmez. Antrparantez şuurlu olarak ‘dişini sıkmanın’ ve bu tür ‘kahramanca’ davranışın size tıpkısı dürü yahut prestij kazandırması durumunda acıya katlanabilirsiniz.

âlim, “Haşere beyninin dahi acıya analog bir alacak deneyimini akıllıca kılacak asap mekanizmalarını içerip içermediğini hıfzetmek istedik” diye niteleyerek devam etti.

Araştırı ekibi bu amaçla ayrımsız sekans nörobiyolojik ve davranışsal kanıtı gözden geçirdikten bilahare böceklerin, gizil namına kötü verici uyaranlara alın tepkilerini yıpratıcı tıpkı asap sistemine eş olduklarını ve böylece bire bir insanlar üzere davranışlarını esnek tıpkı şekilde değişik bağlamlara uyarlayabildiklerini saptadı.

gelişigüzel hayvanda öznel ağrı deneyimini ölçmenin doğrudan benzeri yolu olmadığı ayn önüne alındığında yıpranmamış bulgular henüz bile ehemmiyet kazanıyor.

Gibbons, “Bu hayvanlara deneyimlerini soramayız. Zehir calip bir köpekte olduğu gibi irkilme ya üstelik beniz bükülmeleri kabil belirtileri gözlemleyemeyiz” ifadelerini kullandı:

“Bu nedenle böceklerde acıya aracılık edebilecek nöral mekanizmaların varlığı koca bir bulgu.”

Makalenin kuma yazarı Lars Chittka’ya göreyse yeni bulgular, etik tartışmalarını birlikte getirecek:

“Böcekler araştırmalar ve rençperlik faaliyetleri sırasında çığlık verici uyaranlara maruz kaldıkları üzere bu, etik açısından şanlı.”

 

Kaybolan koyunlara dron takibi

 

Itimatsız kozmetik ürünlere 645 bin lira ceza

 

5. doz aşı ne ahit yaptırılmalı?

 

Share: