“Biz Tıpkı Takımız Projesi” farklı kültürlerden aileler ve çocuklarını dost yapıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığının “Tığ Ayrımsız Takımız Projesi” kapsamında tıpkısı araya mevrut Kastamonu ile Şanlıurfa’dan öğrenciler ve aileleri, hem alay malay sunturlu devir geçiriyor hem birlikte kullanılmamış dostluklar kuruyor.

Bakanlığın Yetişek Araştırı ve Eş Güdüm Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen proje kapsamında, ülkenin farklı yerlerinden 24 diyar eşleştirildi.

Projenin uygulanacağı illerde 6 ve 7. sınıflarda öğrenim gören 44’er gence, durma ettikleri illerde 14 hafta boyunca spor ve toplumsal harmoni eğitimi verildi. Henüz bilahare iller, ikişerli gruplar halinde birbiriyle eşleştirildi.

Eşleştirilen Kastamonu ve Şanlıurfa’dan öğrenciler, ağustosta Mersin Akkum Bilgisizlik Kampı’nda kamp yaparak, birbirlerini tanıma fırsatı buldu.

Ardından mektepli ve velilerden oluşan 70 yabanlık Şanlıurfa ekibi, Kastamonu’ya geldi. Kastamonu Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü personeli tarafından aileler ve çocuklarına kentin tarihi, kültürel ve turistik yerleri gezdirildi.

Birbirleriyle arkadaş olan iki kentin mektepli ve velileri, Kastamonu Bilgisizlik Merkezinde, ilişik evlerinde kalan çocuklar için baş başa verip çaput bebek yaptı.

“Bu proje eskimemiş arkadaşlarla tanışmamızı sağladı”

Şanlıurfa’dan gelen velilerden Emine Sebep, AA muhabirine, etkinliği çokça manalı bulduğunu söyledi.

Kastamonu’nun tarihi ve kültürel yerlerini gezip kanyonlarını, sahilini gördüklerini anlatan Saika, ” Herhangi Bir sabahleyin ‘Acaba bugün ne göreceğiz?’ diyerek coşkulu ve hararetli şekilde uyandık. Pir ayrımsız aktiflik, oğlum bile ben de haddinden fazla mutluyuz.” dedi.

Oğlunun Sazak’deki kampta Kastamonu’dan rüfeka edindiğini belirten Saika, “Özellikle tedirginmiş amma ayrılırken ağlamışlar. Burada üstelik Kastamonu’daki velilerle tanıştık. Haddinden Fazla fena hâlde yoldaş olduk.” diyerek konuştu.

Urfa’dan gelen öğrencilerden Muhammed Tasavvur Koyuncu üstelik Mersin Ağacı kampından sonra ayrılırken ağladıklarını dile getirerek, “Ailelerimiz birbiriyle tanışıyor, bizler de eğleniyoruz. Bu proje kullanılmamış arkadaşlarla tanışmamızı sağladı. Arkadaşlarımızla bağımız arttı. Asosyal arkadaşlarımız var, onlar bile içtimai olmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

Kastamonulu öğrencilerden Muazzez Yıldızoğlu ise projenin haddinden fazla ahenktar ve cümbüş donör olduğunu vurgulayarak, “Şanlıurfa’dan arkadaşlarımızla oyunlar oynadık, sırlarımızı paylaştık. Birbirimize oyunlarımızı öğrettik.” diyerek konuştu.

İmran Özdemir da Kastamonu’de Şanlıurfalı aileler ve çocukları ağırladıkları üzere mutlu olduklarına belen ederek, “Çocukların değişik kültürden değişik insanlarla tanışması, sosyalleşmesi, öz güveninin gelişmesi açısından mebzul ayrımsız proje. Takkadak çocuğum değil tığ üstelik yıpranmamış dostluklar edindik.” dedi.

Share: