Bingöl haberleri | Bingöl’de soluk kesen sarsıntı tatbikatı

Bingöl’bile koku kesen deprem tatbikatı

BİNGÖL – Bingöl’birlikte valilik ile AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde, resmi ve toplamda 453 personelin katılımıyla zaman kesen zelzele tatbikatı gerçekleştirildi.

Bingöl’üstelik vilayet koordinesinde İl Kıyamet ve Müstacel Ebat Müdürlüğü ile kurumların katılımıyla kan kesen yer sarsıntısı tatbikatı gerçekleştirildi. Diyarbakır, Muş, Bitlis, Van, Erzurum ve Tunceli ekiplerinin yanı sıra gönüllülerden oluşan toplamda 453 personelin katılımıyla, senaryo gereği 6.0 büyüklüğünde bire bir sarsıntı meydana geldi. Yer Sarsıntısı kaynaklı kendisine ilçe, cuşuhuruş gibi olaylara ekipler müdahale ederken, şehir merkezinde yıkımı başlayan sakat hükümet konağında içki kesen kurtarma operasyonları gerçekleştirildi.

İlk olarak Kıyamet Kriz Merkezi’nde tetkikat yapılırken, henüz sonradan istirdat çalışmaları yapıldı.

Zelzele tatbikatının herhangi bir bölümünü inceleyici ve henüz sonraları alana gelerek vukuf kayran Ilbay Mesabe Dikici, burada açıklamalarda bulundu. Ilbay Maraba, “Bingöl yer sarsıntısı ve afetsellik açısından riskli bire bir bölgede yer alıyor. Maşrık Rum ve Şimal Küçük Asya fay hatlarının kesiştiği bir numara kademe hareket bölgesinde meydan alan ilimizde giderek depreme cebin, diğer afetlere alın anbean yetişmek durumundayız. Bizlerde yapmış olduğumuz çalışmaları buna göre çalıştırıyoruz. Bugün de yer illerden ortaklık ile birlikte gerçekten degaje katılımlı bire bir tatbikatı hem masa başı hem dahi vadi tatbikatını yürütme etme fırsatı bulduk. Bu tatbikatta toplamda 453 personelimiz, 76 aracımız görev aldı. Esasen bu çerçevede ekiplerimiz 6 lokasyonda coşkunluk, zelzele, tahliye gibi muhtelif alanlarda görev icra ettiler. Doğrusu gördük kim arkadaşlarımızın hem olaylara performansları, hem donanımları hem hızları hem üstelik koordinasyon süreçleri gayet başarılı ve büzük donör şekilde oldu” dedi.

Sarsıntı tatbikatının gerçeğe mümasil olduğunu ve manevi olarak etkilendiğini belirten vatandaşlardan Heves Yamanoğlu ise, “Siren seslerini duydum. Merak ettim geldim, çokça üstelik korkttum. Geldiğimde yalınç üstü facia durumları amacıyla tıpkı tatbikat yapıldığını gördüm. ve nerede ne yapmamız gerektiğini öğrendim, bilgiler aldım. Çok sunturlu tıpkısı manevra olduğunu düşünüyorum. Manevi namına bile etkilendik, emeği sabık herkese teşekkürname ederim” şeklinde konuştu.

Ilbay Paha Çiftçi ve gurur müdürleri, manevra sonrası ekiplere teşekkür ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Share: