Bilecik’te Sandıktaki Türküler ünlü kitabın tanıtımı yapıldı

Bilecik Belediyesi katkılarıyla hazırlanan ‘Sandıktaki Türküler’ ünlü kitabın tanıtımı yapıldı.

Bilecik ve ilçelerindeki halas mücadelesi yıllarından sözlerin, deyişlerin ve şiirlerin yer aldığı ‘Sandıktaki Türküler’ adlı kitapta unutulan ajanda ve hikayeler esasen aktarılma yüzüne matrut oldu. Bilecik Müftüsü Mehmet Nuri Koca, Eğiroğlu Çavuş Mustafa, İzmirli Abidin Çavuş ve henüz bir nice kurtuluş savaşı kahramanlarından saraka, üslup ve şiir ve anıların vadi aldığı kitaptaki türküler, katılımcılardan şişman tabiat aldı. Harun Atapay ve Hasan Taşçı tarafından hazırlanan kitaptaki türkülerin, Eskişehir Türk Folk Müziği topluluğu vasıtasıyla seslendirildiği program böylecene Bilecik Uray Başkan V. Melek Cıda Subaşı, eserin oluşturulmasında katkısı olanlara teşekkürname etti.

Bilecik’te gerçekleştirilebilecek proje ve yatırımlar hakkında görüşmelerin olduğu buluşmada ayrıca Bilecik Belediyesi katkılarıyla hazırlanan Bilecik’te bakir yırlamak derlemeleri Sandıktaki Türküler isimli kitabın tanıtımı yapıldı. Bilecik ve ilçelerinde halas savaşı yıllarından günümüze ifade ve şiirlerin düzlük aldığı kitaptaki türküler seslendirildi.

“Unutulan ve namevcut olan değerleri gine çağ yüzüne fark etmek istiyoruz”

Programda hazırlanan kitap üzerine konuşan Başkan V. Subaşı, “Unutulan ve yok olan değerleri gine dolaşma yüzüne yararlanmak istiyoruz” ifadelerini kullanarak, “İlimizde o yıllarda evler, hareket yerleri, hükümet konağı, okullar, camiler şehrimizde hayatiyet gösteren umum harir fabrikaları yakılarak namevcut edildi. Yakılıp yıkılan yalnızca yapılar değildi. Mektuplar, şiirler, türküler, anılar ve hatıralarda yakılıp yok edilmeye çalışıldı. Ancak gerçekler kabil güzel şeylerin da leşker ya bile geç ortaya çıkmak kabilinden iyice ayrımsız huyu vardır. İşte bugün burada bu adamakıllı türküleri adeta küllerin içerisinden dolaşma yüzüne çıkaran Sandıktaki Türküler ünlü kitabımızın lansman toplantısı için dahi buradayız. Seçme biri bambaşka duygular barındıran bu türküler tamamen bizim insanımıza bizim topraklarımıza ilişik. Bilecik ve yöresinden derlenen bu türküleri dinlediğimizde, okuduğumuzda geçmişle tıpkısı güreşçi köprüsü kuracak, dedelerimizin ninelerimizin aşklarına, hasretlerine, hüzünlerine ve sevinçlerine dokunacağız. Fehva yerindeyse köy köy adım adım gezerek bu türküleri derleyip bu iyicene eseri bizlere kazandıran Hasan Taşcı ve Harun Atapay’a haddinden fazla nadir emekleri için teşekkürname ediyorum. Sözlerime Mustafa Kemal Atatürk’ün haddinden fazla sevdiğim bir sözüyle serencam yöneltmek istiyorum; ‘Herhangi aynı şahsın, yaşadıkça memnun ve mesut olması amacıyla lazım mevrut özdek, kendisi için değil, kendisinden bilahare gelecekler için çalışmaktır. Hayatta parçalanmamış gusto ve ongunluk ancak gelecek nesillerin şerefi, varlığı, saadeti için çalışmakta bulunabilir” dedi. – BİLECİK

Share: