Bilecik’te 34. Millî Tarımsal Mekanizasyon ve Enerji Kongresi düzenlendi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesince 34. Ulusal Tarımsal Mekanizasyon ve Enerji Kongresi (TARMEK) gerçekleştirildi.

Bilecik Valisi Eksiksizlik Kızılkaya, Ekincilik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde düzenlenen kongredeki konuşmasında, tarımdaki teknolojik gelişime dikkati çekti.

Kızılkaya, buna paralel kendisine zirai üretimde rekolte artışının yaşandığını dile getirdi.

Rektör Prof. Dr. Şükrü Beydemir ise dünyadaki sonuç yıllardaki değişimin, başka eksiksiz elektrik alanlarında olduğu kadar zirai uygulamalarda birlikte yeniliğe ve bilimselliğe olan ihtiyacı gösterdiğini söyledi.

Dünya nüfusunun aceleten artmasıyla kaynakların yetersizliği sorununu getirdiğini, bunun dahi toplumları ayrımlı yöntemlere gönderme ettiğini tamlayan Beydemir, şöyle konuştu:

“Tarım arazilerinin eli nimetli ve canlı kullanımı, akıllıcasına eser ve doğru aplikasyon gibi konular günbegün önem kazanmaktadır. Dünyanın andıran zamanda yaşadığı ve ülkemizin arabuluculuğu ile çözülen tahıl krizi, toplumların zat kendilerine yeter ölçüde zirai üretim yapmaları gerektiğini bizlere ayrımsız misil daha göstermiştir. Bu zirai üretimi yaparken iz seçimi, toprakların mübarek kullanımı, enerji tasarrufu, uygulamada mergup açar ve gereçler gibi metanetli çokça etken dikkate alınmalıdır. Ülkemizde alelhusus sonuç yıllarda evcil ve milli imkanlarla geliştirilen tarım makinaları ve teknolojileri ati için bizlere rüya vermektedir. Ekincilik ve Orman Bakanlığı aracılığıyla hayata geçirilen zirai politikalar ülkemizin ekincilik geleceğine yan verirken yapılan akademik çalışmalar ise tarımsal modernizasyona öncülük etmektedir. Darülfünun adına bizler birlikte mukavim çok alanda olduğu kadar zirai faaliyetlerde bile bilimsel çalışmalar yapmakta ve sonuçlarını konunun muhatapları ile paylaşmaktayız.”

Bilecik Şehremaneti Başkan Vekili Ferişte Cıda Subaşı, Kütahya Şehremini Bilen Işık, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arkadaş Polat, TARMAKDER Umumi Heyet Başkanı Prof. Dr. Can Ertekin, TARMAKBİR Umumi Sekreteri Selami İleri ile akademisyen ve tarımsal elektrik yürüteç firmaların katıldığı kongrede, Türkiye’üstelik tarımsal faaliyetlerin dünü, bugünü ve yarını ile ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Share: