Bilecik bu yıl 36 bin ton şeftali ihraç etti

Bilecik’te bu sene 36 bin titrem şeftali ihraç edilirken, sezonun serencam hasadı kilosu 7 liraya İstanbul, Ankara, İzmir ve Şanlıurfa’daki hallere gönderildi.

Bilecik’in şeftali üretimdeki merkezi olan Osmaneli’nde sonuç şeftali hasadı yapıldı. Bu sene 4 ile 7 liradan toptan satışı yapılan şeftali üreticiyi bahtiyar etti. İl genelinde 21 bin dekar alana ekilen şeftalinin son hasadı yapılırken, üreticiler bu yıl rekolte ve fiyatlardan oldukça mutlu kaldı. Osmaneli’ne merbut Beşevler köyünde yılın son şeftali hasadına Kaymakam Yüksel Ünal ve Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Hempa, Hisarcık Beşevler Köy Muhtarı Mustafa Canbaz’ın tarlasında yaptı.

“Tanrı çiftçilerimizin emeğini fos etmesin diyoruz”

Şeftali hasadında mütekellim Ilçebay l Ünal, “Tanrı çiftçilerimizin emeğini bilgisiz etmesin diyoruz, emeklerinin karşılığını alsınlar istiyoruz. Vatandaşlarımıza de kalburüstü, hayır, çoğalan olsun diyoruz. Darısı özge göveri ve meyvelerimize olsun. Yakın zamanda domates ve üzüm sezonumuz başlayacak eli nimetli artağan zaman olması dileğimle emeği geçenlere teşekkürname ediyorum” dedi.

“Şeftali denildiği zaman Osmaneli akla gelmeye başladı”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Necmettin Yâren ise, “Alelhusus eski yıllarda Bursa şeftalisi bütün anılırdı. Şuan şeftali denildiği ant Osmaneli akla dirimlik. Vatandaşlarımıza bugün elde etmiş oldukları ürünleri alımlı çalımlı, hayır ve artağan olmasını diliyorum” dedi.

Köy Muhtarı Mustafa Canbaz bile Kaymakam Yüksel Ünal’a ve İl Tarım Müdürü Necmettin Yâren’a ziyaretlerinden ortalık teşekkürname etti. – BİLECİKShare: