Biden’dan Fiona Kasırgası’nın vurduğu Porto Riko’ya 60 milyon dolarlık envestisman sözü

NEW ABD Başkanı Joe Biden, Fiona Kasırgası’nın vurduğu Porto Riko’yu ziyaret ederek, felaketlere cebin adada 60 milyon dolarlık bakir yatırımlar yapılacağını duyurdu.

Eşi Jill Biden ile Porto Riko’ya giden Biden, adada yetkililerin yanı sıra, kasırgadan etkilenen aileler ve sosyete liderleri ile görüşerek hasar için vukuf aldı.

Temaslarından sonraları konuşan Biden, “Siz kasırganın yaralarını sarıp yeniden düz yazı ederken, hep Amerika’nın sizinle gelişigüzel olduğunu ifşa etmek üzere buraya şahsen geldik.” dedi.

Kasırgadan bilahare adanın baştan elan dayanıklı bire bir şekilde nesir edileceğini belirten Biden, “Bugün Porto Riko’daki kıran bölgelerinin fırtınaya daha ferah hazırlanmasına destek olmak üzere 60 milyon dolardan fazla fon sağlanacağını duyuruyorum.” ifadesini kullandı.

Biden, enfrastrüktür alanında yapılacak yatırımlara lep setlerinin ve dominant duvarlarının desteklenmesine apotr olacak ikaz sistemlerinin üstelik karışma olacağını kaydederek, “İklim krizinin ve elan katmerli gelgel olaylarının bu adayı ve genel adına KUL’yi vurmaya bitmeme edeceğini biliyoruz. Baştan düz yazı ederken, bunlara dayanacak şekilde bunları yaptığımızdan tehlikesiz olmalıyız.” diyerek konuştu.

Fiona Kasırgası sırasında MEMLUK’den yardıma mevrut federal ve eyalet yetkililerine teşekkürname eden Biden, çarşamba Ian Kasırgası’nın vurduğu Florida’yı müzakere edeceği bilgisini paylaştı.

ESIR’ye merbut, içişlerinde kocabaşı adalar bölgesi Porto Riko’yu 18 Eylül’üstelik vuran Fiona Kasırgası, 20’den aşkın kişinin ölümüne bozukluk olurken, şişman çapta hasara el açmış, kısaca bir hafta boyunca 600 bine mümasil emanet elektriksiz kalmıştı.

Adanın cıvıltı şebekesi, 2017’bile 5. kol derecesinde adayı vuran Maria Kasırgası’nın arkası sıra de yerle bire bir reşit, o dönemde dahi aylarca faaliyet sıkıntısı yaşanmıştı.

Porto Riko’nun elektrik ajansı LUMA’ya göre adada bibi 100 bin kişiye zindelik verilemiyor.

Share: