Beytüşşebaplılar anif geçen şita aylarını mıhlı eylemek üzere katıksız besinler stokluyor

Beytüşşebaplılar sert sabık şita aylarını zinde buyurmak için natürel besinler stokluyor

ŞIRNAK – Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesindeki bilcümle yiyecekler organik üretiliyor. Kışı sert sabık ilçede ilkbahar aylarından sonbahar aylarına büyüklüğünde kışlıklar hazırlanıp stoklanıyor.

Beytüşşebap ilçesinde vatandaşlar 5 kamer şita yaşadıkları için bahar ve bağ bozumu aylarında kışlık yiyecekler hazırlıyor. İlkbaharda dağdaki şifalı bitkileri bidonlarda saklıyor, sonbahar aylarında ise erik, elme, üzüm, kekik, bıttım, domates salçası, ayvaları damlarda kurutuyor. Değme şeyi uzvi üreten civar halkı, tıpkısı zamanda satışlarını yapıyor.

İlçe merkezde organik balın birlikte bir çokça kahvaltılık ve kurutulmuş meyveler kış aylarında tüketilmesi üzere bekletiliyor. İlçeye ilişkin köylerde damlarda haftalarca bekletilen meyveler kuruduktan sonra kışın sofralarda yerini alması için serin yerlerde sahabet ediliyor. Bal satıcısı Mukavemetli Ataman, uzvi balın yanında propolis, kekik, kurutulmuş elma, armut, üzüm, ayva, kekik, nane, domates salçası, pekmez, katıksız karışımlar, kurutulmuş patlıcan ve daha bir çok uzvi meyve ve sebzenin satışını yapıyor. Yurdun dört bir yanına satışını işleyen Ataman ilçenin şifalı pancarının dahi olduğunu söyledi. Ataman, “İlçemizde temas husus organik, üretimevi ve dokuncalı esrar olmadığı üzere burada yıllardan beri organik ürünler üretiliyor. Balımız uzvi onun yanı sıra benzeri çok ürün ve sebzeyi kurutup müdafaa ediyoruz. Üreticilerimiz hazırlıyor bizde burada satıyoruz. Katıksız karışımlar ve tıpkısı çok hastalığa mebzul gelen dağlarda yetişen hengedan otu var. Arık üzüm, pekmez, elma, armut ve farklı haddinden fazla şeyi alıyoruz ve satıyoruz. Birçok familya geçimini bununla sağlıyor” dedi.

Share: