Beylerderesi, Gün Batısı Kolektörü ile atıklardan kurtulacak

Beylerderesi mevkiinde devam eden Gün Batısı Kolektörü ve Kanalizasyon Hattı çalışmalarını durumunda inceleyici Malatya Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan, “Şehrimizin 80 yıllık rüyasını gerçekleştirmek üzereyiz. Beylerderesi, Batı Kolektörü ile atıklardan kurtulacak. Hiç kimesne burayı yapmaya girişim etme cesaretini birlikte gösterememiş. Biz dirimlik gelmez çalışmalara başladık. Bakım atılganlık işidir” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Şebeke İdaresi (MASKİ) Umumi Müdürlüğü, şehrin günindi yakasını atıklardan temizleyecek olan Günindi Kolektörü ve Şebeke hattı çalışmalarına cemi hızıyla bitmeme ediyor. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Fırka MKYK Üyesi ve Malatya Saylav Bülent Tüfenkci, MASKİ Umumi Müdürü Mehmet Koca, Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay ile kat başkanları ve ait idarehane müdürleri çalışmaları durumunda incelediler.

Çalışmalar için bilgiler veren MASKİ Umumi Müdürü Mehmet Bay, Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan’ın talimatları doğrultusunda mütemadi demeden sahada olduklarını belirterek, “Günindi Kolektörü düzentileme güzergahındayız. 20 bin metrelik kısmını tamamladık. Çalışmalarımızı yaparken Hat Açılış Makinesi (Trencher) kullanıyoruz. Pek ve sert zeminlerde ise dokunaklı ile ilerliyoruz. Bir Nice yerde İki kaya arasından geçerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Oldukça baskı benzeri projeyi hayata geçirmeye çalışıyoruz. Yıllardır niye yapılmadığı içtenlikle gözüküyor. Bu eşkal ile Beylerderesi havzasının tamamının kanalizasyonunu çözmüş olacağız” dedi.

Belediye Reisi Selahattin Gürkan bile, çevreyi koruyan ve geleceği düşünen belediyecilik anlayışı ile göreve gelir gelmez, ‘Akarsulara atık sular karışmayacak, içme suyu ve şebeke altyapısı olmayan aynı yerleşim birimi kalmayacak’ diye buyuru verdiğini hatırlatarak, Büyükşehir şehrin Garp yakasını atıklardan örtbas etmek için Mağrip Kolektörü Projesini hayata geçirdiklerini anlatım etti. Günindi Kolektörünü fethetmek üzere on paralık kimsenin aklının ucuna birlikte getirmeye atılganlık edemediği tıpkı işi kişiselleştirmek için olduklarını söyleyen Gürkan, “Göreve geldiğimizde şunu rapor ettik, dedik kim akarsulara atık sular karışmayacak. Kanalizasyonsuz, susuz ve arıtmasız hiçbir iskân birimimiz kalmayacak dedik. Bu icraat çerçevesinde bütün ilçelerimize arıtma yararsız alıntı istasyonları ve atık suların akarsulara karışmaması üzere zaruri kolektör çalışmaları ve tasfiye çalışmalarıyla alay malay yürüttük. Toprak şartları ve imal zorluğu zımnında kayaları delerek, taşları parçalayarak santim santimetre ilerlemeye çalışıyoruz. Bura kestirmece 40 kilometreye andıran bire bir kürsü. Bu 40 kilometrenin kısaca 25 kilometresi kayaların içerisinden geçiyor. Kimse bu işe cesurluk etme teşebbüsü da göstermemiş. Aklının ucundan de geçirilmemiş. Türkiye’de 3 tane Trencher var. Birisi Malatya’üstelik. Trencherlarla delinerek ve bu kanalizasyon isale hattının veyahut ta kolektör hattının götürülmesi çalışmaları yapılıyor. Çalışmalarımız böylecene şehrin Batısındaki yerleşme birimlerinin Beylerderesi’ne akan atılan suyun önüne geçileceğini burada altını çizerek ifade etmek istiyorum. Tığ geldiğimizde şehrin Doğusundaki Şark Kolektörü bitirilmediği amacıyla, Bulgurlu Deresine akıyor, bu tarafta Beylerderesi’ne akıyordu. 21. Yüzyılda çıktı bunların önüne geçmemiz gerekiyor. Yalnız Malatya üstelik değil, hep ilçelerde bu güç çalışmaları yürüttük. Görgüsüz arıtmalar, tabii arıtmalar, dirim bilimsel arıtmalarla bu işin önüne geçmeye mücahede ettik. Şehrin Batısının da atılan suların akarsulara karışmaması amacıyla lüzumlu çalışmaları yapmış olacağız. Bu çalışmaların Malatya’mıza ve Malatyalı hemşerimize şiddetli güzel olmasını temenni valör çalışmaları işleyen emek arkadaşlarımıza ve ilişik firmaya bile teşekkürname ediyorum. Hoş olsun” diye niteleyerek konuştu.

YANLIŞSIZ Öğür MKYK Üyesi ve Malatya Saylav Bülent Tüfenkci ise Mağrip Kolektörü ve Kanalizasyon Hattı projesinin çok makro olduğunu vurgulayarak, akman ve dimdik bir gelecek için böylesi projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti. Tüfenkci, “Haddinden Fazla yumruk şartlarda say ilerliyor. Buna rağmen MASKİ Umumi Müdürlüğü bu işi yılsonu itibariyle tamamlamış olacak. Arkadaşlarımız ve yazar firma beribenzer bu konuda özveren çalışıyorlar. İnşallah süresi içerisinde bu çalışmaları bitirerek 2023’ten itibaren bu küşayiş bağlantılarda yapılarak, henüz akman tıpkısı düzlük oluşturmuş oluruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a, MASKİ Genel Müdürü Mehmet Er Kişi’e ve ekibine teşekkürname ederim” dedi. – MALATYA

Share: