Bendevi Palandöken: “İndirim Beklerken Yüzdelik 123 Remiks Yapılması Kabul Edilemez”

Bakir yılda çevirgeç araştırı ücretlerine Baştan Kıymetlendirme Oranında (YDO) yapılması planlanan yüzde 123 zammın çokça faziletkâr olduğunu dile getiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yüzde 122 rakamı doğrusu söylenilen enflasyonun üstünde aynı cirim. Güdücü esnafı bile bu konuda kıygın duruma düşüyor. Tetkik istasyonlarındaki ücretle ait filhakika yapılan muamelat çokça dizi yapılan benzeri aksiyon. Fiyatının dahi bu kadar yüksek olması hakikaten insanların olmazsa olmazı olan muayenelerin eskiden yapılmasına da etkili oluyor. Yaptıramıyorlar. Zımnında burada cezaya maruz kalıyorlar” dedi.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Yeniden Yorum Oranı’nda (YDO) yapılması planlanan yüzdelik 123’lük zammı değerlendirdi. Palandöken, “Ulaşım sektöründe cıvıltı gösteren esnafımızın ve bilcümle vatandaşların mağdur olmaması üzere acilen kavrayışsız etap atılarak bu zamdan vazgeçilmeli. Filhakika efdal olan kâin araç araştırı ücretlerine iskonto beklerken bire bir dahi yüzdelik 123 oranında zam yapılacak olması akseptans edilemez. Bakım ve onarım olmadan yalnızca aksaklık tespitinden bu büyüklüğünde sevap kabul etmek adaletli değil. Şişkinlik yüzdelik 80’in üstünde iken komütatör tetebbu ücretlerine yüzde 123 zam yapılması umum vatandaşları mağdur porte” diye niteleyerek konuştu.

Palandöken’in konuşması şöyle:

“TRAFİK ETÜT İSTASYONLARINDAKİ ÜCRETLER DA YÜZDE 122 CİVARINDA ARTTI”

“Yeniden istimara oranları arttı. Artmasıyla gelişigüzel sunma başta gidiş geliş muayene istasyonlarındaki ücretler üstelik yüzde 122 civarında arttı. Ülkemizde kâin 26 milyonun üstünde çevirgeç var. Bunların 10 milyona yakını maalesef ticari açacak. Kamyonlar, kamyonetler, minibüsler, taksiler kadar. Bunlar filhakika hem petrol fiyatlarındaki artışlarla hem dahi zaten esnafın bu konudaki sigorta, başka girdi, parça, korse maliyetleri gibi yetişkin kalemlerdeki bire bir angarya var. Hem piyasada bildiğiniz amacıyla enflasyonun yüksekliğini regüle edebilmek üzere bu kök yapılacak zamların makul süre sunu azından arttırılması geçişsiz. Tıpkısı de elbette şişkinlik oranını geçmemesi lazım. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda yetkisi var.

“BURADA CEZAYA MARUZ KALIYORLAR”

Yüzdelik 122 rakamı doğrusu söylenilen enflasyonun üzerinde benzeri cirim. Taşıtçı esnafı bile bu konuda kıygın duruma düşüyor. Yapılması müstelzim şey enflasyonun düşmesiyle ait kâh kalemlerde bu yılın sonuna kadar muayyen oranlardaki kâin tarifenin üstelik yüksekliğinden şikayet fail esnafa tıpkı kolay sağlanması. Böylecene ticari araçlarda aynı şekilde yalnız bununla değil esnafın gayrı yükü kasko, trafik sigortası kadar maliyetleri üstelik var. Muayene istasyonlarındaki ücretle ait elhak yapılan muamelat çokça dizi yapılan tıpkı gelişim. Fiyatının da bu büyüklüğünde erdemli olması filhakika insanların olmazsa olmazı olan yapılan muayenelerin vaktiyle yapılmasına dahi canlı oluyor. Yaptıramıyorlar. Nedeniyle burada cezaya maruz kalıyorlar. Bunun halledilmesiyle ait tıpkısı zaman önceki Reisicumhur marifetiyle bu konuyla ait bulunan pahalılık oranını geçmeyecek şekilde TÜFE ayarlamasına göre hassaten biraz elan fedakarlık geçmek yoluyla tek arttırılmadan devam etmesini irade ediyoruz.”

Share: