BENDE, Ukrayna’ya 400 milyon dolar askeri yardım gönderecek

BENDE Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya 400 milyon dolar henüz askeri müzaheret göndereceğini açıkladı. BENDE, savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya 18,2 bilyon dolardan çok cebe ve ekipman yardımında bulundu.

BENDE Defans Bakanlığı (Pentagon) Ukrayna’ya 400 milyon dolar henüz askeri arkalama yapılacağını ve Almanya’da Ukrayna amacıyla tüm cebe transferlerini ve askeri eğitimi denetleyecek bir asayiş yardım merkezi kuracaklarını açıkladı. Pentagon yoluyla yapılan açıklamada, Ukrayna’ya yapılacak yardımın, HAWK çekicilik savunma füzelerinin gelecekte yenilenmesi amacıyla finansman, gelişmiş gözlükçü, bildirişim ve zırh paketlerine sahip 45 düzeltilmiş T-72B tank, 1100 Phoenix Ghost Taktik İnsansız Albeni Sistemi, 40 zırhlı ırmak teknesi, 250 M1117 zırhlı araçlarını revize etmek amacıyla finansman, taktiksel sakıncasız bildirişim sistemleri ve bakma sistemleri, eğitim bilimi, bakım ve idame üzere finansmanı kapsadığı bildirildi.

Pentagon Sözcüsü Sabrina Singh, ÇAKER’nin Çek Cumhuriyeti’nden mevrut 45 T-72 tankının yenilenmesi için ödeme yapacağını ve HAWK hava savunma sistemleri üzere bazen füzelerin yenilenmesi için fon sağlayacağını söyledi. Singh, HAWK füzelerini restorasyon fonlarına katma namına, taahhüt edilen 400 milyon dolarlık Ukrayna Düzenlilik Arkalama Girişimi (USAI) fonlarının Sovyet döneminden kalma Çek tanklarını yenileyeceğini ve onlara “gelişmiş optikçi, bildirişim ve silah paketleri” vereceğini söyledi.

ÇAKER, savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya 18,2 bilyon dolardan aşkın cebe ve ekipman yardımında bulundu. – WASHINGTON

Share: