Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Alım: “Bugüne kadar, 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık”

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Çekicilik: “Bugüne kadar, 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık”

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gurur:

“Hedefimiz, 2035 yılına büyüklüğünde Türkiye’nin dört bir birlikte kentsel dönüşüme girmemiş hiçbir bina bırakmamak”

“81 ilimizde 350 bin konutun dönüşümüne dakikasında bitmeme ediyoruz”

İSTANBUL – Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Hava, “Hedefimiz, 2035 yılına büyüklüğünde Türkiye’nin dört bir birlikte kentsel dönüşüme girmemiş hiçbir yapı tutmak. İstanbul’un bilcümle ilçelerinde yürüttüğümüz çalışmalarla; şu anda sahada sürdürdüğümüz 140 bin konutluk inkılap projesiyle bu güzel şehri seçkin geçen zaman depreme elan hazır kuzuluk getiriyoruz” dedi.

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Gelgel kentsel inkılap hedefi ve projeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Vekil Çekicilik, Türkiye’nin sunma balaban tahavvül örneği olan 60 bin konutluk ‘Esenler Kentsel Tahavvül Projesi’ kapsamında 1’inci etap konfirmasyon töreni üzerine birlikte bilgelik verdi. Türkiye genelinde yapılacak kentsel inkılap projeleriyle ilgili da konuşan Icra Vekili Gelgel, “Hedefimiz, 2035 yılına büyüklüğünde Türkiye’nin ciharıyek birlikte kentsel dönüşüme girmemiş hiçbir çatı tutmak” dedi.

Türkiye geneli yapılacak kentsel tahavvül projeleriyle ilgilendiren da bilgelik veren Bakan Çekicilik, “Zelzele bugün Türkiye’nin ser etmesi gereken sunu muhteşem sorunudur. Ülkemizin yüzde 66’sı sarsıntı riski altında ve yaşadığımız toprakların, nüfusumuzun yüzde 71’i da bu alanlarda yaşıyor. Her depremde şurası gördük; yer sarsıntısı değil, gayrisıhhi binalar küçücük çocuklarımızın, yaşlılarımızın, gençlerimizin canını alıyor. Ülkemizde sağlıklı çatı stokunu tezyit etmek amacıyla TOKİ’yle, 2002 yılında başlattığımız düzenlenen kentleşme ve basamak seferberliğiyle 20 yılda, 1 milyon 170 bin bölük ve işyeri yaptık. beher konutu bire bir dirim alanı olacak şekilde yeşil alanları, okulları, camileri ile birlikte kurguladık. Şehirlerimize stadyumdan hastanelere, okullardan kamu binalarına 26 bin sosyal donatı alanı kazandırdık” dedi.

Kira desteği artırıldı

Kentsel dönüşümde desteğin artacağını dahi kaydeden Alım, kira desteğinin 1.150 liradan 1.500 liraya çıkarılacağını, firmalara üstelik verilen 400 bin teklik desteğin 600 bin liraya yükseltildiğini söyledi. Bakan Alım belediyelere üstelik yüzde 50’ye kadar repo desteği verileceğini vurguladı.

“3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık”

Kentsel inkılap hedeflerinden da bahseden Icra Vekili Gurur, “2012 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “bedeli hangi olursa olsun yapacağız” diye ortaya koyduğu maksat, kentsel dönüşümde ülkemiz amacıyla benzeri milat oldu. “Türkiye’nin Herhangi Bir Durumunda Kentsel Tahavvül” diye niteleyerek durumunda, fahri ve çabuk transformasyon ilkeleri çerçevesinde 81 ilimizi kural dışı kentleşmeden ve riskli yapılardan kurtarıyoruz. Çevreye Hürmetli İklim Dostu Şehirler hedefiyle çalışmalarımızı kül hızımızla sürdürüyoruz. 81 ilimizde çevreye ve iklime duygulu, sakıncasız, sağlam, kimlikli yapılara cemaat, kültürel değerlerini yaşatan şehirler mensur ediyoruz. Bu kapsamda Vekillik yerine bugüne kadar, 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Şu anda 81 ilimizde 350 bin konutun dönüşümüne hemen bitmeme ediyoruz. Hedefimiz, 2035 yılına büyüklüğünde Türkiye’nin ciharıyek birlikte kentsel dönüşüme girmemiş tek bina bırakmamak” diyerek konuştu.

“140 bin konutluk transformasyon projesiyle şehri rastgele sabık bölüm depreme daha hazır ayla getiriyoruz”

İstanbul’dahi 1.3 milyonu riskli konuttan 230 bininin ise müstacel dönüşmesi gerektiğini dahi belirten Alım, “Hareket riskini budamak üzere, İstanbul’umuzda bile bugüne kadar 300 bin konutun dönüşümünü tamamladık. Hep büyüklüğü 412 milyon metrekare olan 188 ayrımlı alanda kentsel inkılap çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Fikirtepe, Kartal, Gaziosmanpaşa, Üsküdar özellikle tutmak üzere İstanbul’un kamu ilçelerinde yürüttüğümüz çalışmalarla; şu anda sahada sürdürdüğümüz 140 bin konutluk dönüşüm projesiyle bu adamakıllı şehri rastgele güzeşte aktarılma depreme daha hazır arkaç getiriyoruz” şeklinde konuştu.

“2 bin 833 konutumuzu da yılsonuna büyüklüğünde tamamlayıp doğruluk sahiplerine doğrulama edeceğiz”

Esenler’üstelik yapılan kentsel transformasyon projesi alanında açıklamalarda kâin Icra Vekili Gelgel, “Esenler’bile yaptığımız 60 bin bölük projemizi gerçekleştirdiğimiz alandayız. Türkiye’nin en büyük kentsel inkılap projesi olan bu proje dünyaya benzer olacaktır. Esenler’e kazandıracağımız 60 bin ev projesi kapsamında önceki etapta 4 bin 941 konutun inşasına başlamıştık. Bunlardan 2 bin 30’unu tamamladık ve tasdik etmeye hazır ağıl getirdik. İnşallah iki devir sonraları, yani Cuma Namazı haset Cumhurbaşkanımızın tamamladığımız bu konutların anahtarlarını adalet sahibi vatandaşlarımıza konfirmasyon edecek. 2 bin 833 konutumuzu de yılsonuna kadar tamamlayıp hak sahiplerine konfirmasyon edeceğiz” dedi.

Esenler’dahi yapılan tahavvül ile ilişik açıklamalarına bitmeme fail Gelgel, “Yürüttüğümüz koca kentsel transformasyon çalışmalarımızda birini üstelik Esenler’da gerçekleştiriyoruz. Esenler’bile depreme cebin zayıf çatı oranı 2009 yılında yüzdelik 86’ydı. Yürüttüğümüz çalışmalarla bu oranı yüzdelik 57’ye büyüklüğünde düşürdük. Esenler’in kuzeyinde kayran kayran askeri alanı ‘Rezerv Bina Alanı’ adına belirledik. Bu alanda Türkiye’nin En Büyük Kentsel Inkılap projesini başlattık. Burada nesir edeceğimiz konutların yüzdelik 45’ini Esenler Belediyesi, yüzde 55’ini Bakanlığımız İstanbul’daki riskli yapıların dönüşümü için kullanacak. Kamu 60 bin basamak yapacağımız bu düz ayrımsız zamanda ülkemizin bildirme büyük aptal şehri olacak. Aynı teknoloji üssü olacak Esenler’üstelik gerçekleştireceğimiz bu proje hep dünyaya dahi emsal olacak” diye niteleyerek konuştu.Share: