BBP Genel Başkanı Destici, 741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Yâd ve Yörük Şenlikleri’nde konuştu Açıklaması

Balaban Ilişki Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici,”Seçme hangi kadar birileri Türk tarihinin alelhusus Cumhuriyet öncesini akseptans etmeseler bile ya üstelik dillendirmeseler da hassaten İzmir Büyükşehir Şehremini örneğinde olduğu gibi hadsizleşerek, çirkinleşerek, hümayun ecdadımıza Devlet-i Osman-ı Ali’yi kurarak cihana mütehakkim Osmanlı’ya taşlama etme edepsizliğini yapsa birlikte tığ ecdadımıza eş çıkmaya devam edeceğiz.” dedi.

Destici, Bilecik’in Söğüt ilçesinde planlı 741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Ihtifal ve Yörük Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada, Türkmen ve Yörüklerle gelişigüzel olmanın çalım, mutluluk ve onurunu yaşadığını söyledi.

Söğüt ruhunun oluşmasında Ertuğrul Gazi ve Osman Gazi büyüklüğünde Şeyh Edebali’nin de iri rolünün bulunduğunu tamlayan Destici, şöyle konuştu:

“Can çekişen mazlumların sesi, gözü ve çığlığı olmalıyız. O topraklarda yeniden mazlumların devası gelmek üzere Türk ve Mütedeyyin kardeşlerimizin apotr kalkanı olmak amacıyla baştan dünyada adaletin ve hakkın bilge olması amacıyla varmak ama tüvana tıpkısı şekilde flört etmek mecburiyetindeyiz. Bunu burada, toprağa sakıt tohumu, üç kıtayı, yedi iklimi gölgesine sığdıracak ayla getiren ruhu baştan bularak fakat başarabiliriz. Bunu temelinde adaletin, ahlakın, imanın olduğu tıpkı idare anlayışıyla ancak başarabiliriz. Yüzyıllarca, nesillerce burada gururla aşkla imanla bakir zaferlerimizle gelişigüzel toyumuzu kutlamaya bitmeme edeceğiz.”

Çanakkale, Malazgirt, 30 Ağustos ve Kurtuluş Savaşı zaferlerinin hepsini benimsediklerini vurgulayan Destici, “Gelişigüzel ne kadar birileri Türk tarihinin hele Cumhuriyet öncesini akseptans etmeseler de ya bile dillendirmeseler birlikte üste İzmir Büyükşehir Belediye Reisi örneğinde olduğu gibi hadsizleşerek, çirkinleşerek, hümayun ecdadımıza Şevket-i Osman-ı Ali’yi kurarak cihana mütehakkim Osmanlı’evet hakaret etme edepsizliğini yapsa de biz ecdadımıza topluluk çıkmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Mustafa Destici, Cumhuriyet Altını’in değerlerine bile sahip çıktıklarını, herkesin bu değerlere utanmak göstermesi gerektiğini dile getirdi.

Önemli sorumlulukları olduğunu anlatan Destici, şunları kaydetti:

“Kardeşlerimize, dindaşlarımıza, soydaşlarımıza Balkanlar’daki, Ilımlı Doğu’daki, Kafkaslar’daki kardeşlerimize, kardeşlerimizin canlarına, mallarına, onurlarına, hukukuna topluluk geçmek, erbap çıkabilmek amacıyla bugünden katbekat etkili görünmek, bugünkünden katbekat elan zihayat olmak üzere katbekat daha fazla işlemek mecburiyetindeyiz. Osmanlı maatteessüf imdi Afrika’da namevcut ama elhamdülillah bugün Türkiye Cumhuriyeti Afrika’birlikte var. Birileri istemese da Fransa’sı, ABD’si, İngiltere’si yıllarca Afrika’de bizim olmamızı istemese üstelik Osmanlı’nın torunları zaman orada var ve var olmaya bitmeme edecek inşallah. Arap Yarımadası’nda da belli ayrımsız süre var olmadık. Ama orada de var olmaya devam edeceğiz. Irak’ta hele Türkmeneli bölgesi başta koyulmak üzere orada bile baştan var olacağız ve olmaya devam edeceğiz. Suriye’de de Lübnan’de üstelik Kudüs’te bile Balkanlar’da birlikte Kafkasya’bile üstelik güzeşte Osmanlı vardı, galiba tıpkı müddet bizi oralardan ırak tuttular amma zaman Türk milleti, Türk devleti ve Türk ordusu o bölgelerde gözükmeye başladı ve inşallah elan kıvrak bire bir şekilde oralarda var olacağız.”Share: