Batman’da Cumhuriyet Bayramı Türkçe ve Kürtçe halaylar eşliğinde kutlandı

Batman’da Cumhuriyet Bayramı Türki ve Kürtçe halaylar eşliğinde kutlandı

BATMAN Batman Cumhuriyet Ortaokulu’nda Şehit Gazi Sendikası Konfederasyonu öncülüğünde Batman Valiliği, Batman Üniversitesi Sunturlu Sanatlar Fakültesi ve yer milli terbiye müdürlüğü vasıtasıyla 29 Teşrinievvel Cumhuriyet bayramı ay kader koreografisiyle ateşli benzeri şekilde kutlandı.

ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan izlence, öğrencilerin 29 Ilk Teşrin şiirlerini okumasıyla ve Türkçe-Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar çekmesiyle bitmeme etti. Batman Cumhuriyet Ortaokulunda binlerce öğrenci ile 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını bayramı hazırlığını yaptıklarını belirten Martir Gazi Sendikası Konfederasyonu Batman İl Başkanı İbrahim Sel, bu etkinliği yapma sebeplerinin çocuklara bayrak sevgisini ilkah etmek olduğunu belirtti. Hâkim, “Gösteride olduğu kadar kollar koreografide ay yıldız çizdi. Biz Maşrık ve Güneydoğu’da çocukları vatana millete kazandırmak amacıyla bayrağı telkin etmek için savaş ediyoruz. Bu günkü hedefimiz bu çocuklarla beraber, ay ayan bayraklarla beraber meydanlara inmektir. Cumhuriyet Altını bayramı hümayun olsun” dedi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolaysıyla Cumhuriyet Ortaokulunda Batman Valiliği, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü ve Şehit Gazi Sendikası Konfederasyonu ile gelişigüzel etkinlik yaptıklarını tamlayan Batman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rohat Cebe, fena hâlde sanatlar fakültesi çalgı aleti bölümü öğrencilerinin, çocuklara konser verdiklerini söyledi. Zırh, “Bunların sevincini bütün beraber tutmak, Cumhuriyetimizi sürgit süregelmek, vatanımızın içimizde olan sevgisini aksettirmek üzere buraya geldik. Öğrencilerimizi hep bu arada ayrımsız arada kabul etmek bizi mutlu ediyor. Böyle benzeri etkinliğin olması üniversitemizin buna yardım sunması bizim üzere gururdur. İnşallah önümüzdeki süreçler içerisinde da hakeza etkinliklerde üniversitemiz desteğini sonuna kadar verecektir ilişkin arkadaşlara” şeklinde konuştu.

Share: