Batman’da çilekte yılın sonuç hasadı

Batman’dahi çilekte yılın serencam hasadı

Bu yıl 900 tona yakın verim elde edilen Sason çileğinde serencam hasat

BATMAN – Batman’ın Sason ilçesinde kerem marifetiyle çiftçilere sağlanan yüzdelik 80 armağan desteğiyle ekilen organik çilekte yılın serencam hasadına başlandı.

Yılın 3 mevsiminde çilek üretiminin yapıldığı Sason ilçesinde üreticiler, havaların soğumaya başlamasıyla yılın akıbet hasadını yapıyor. Sason ilçesinde çilekte verimli bire bir yılı geride bıraktıklarını tamlayan çilek üreticilerinden Fahrettin Polat, ilçede yılın son hasadına başladıklarını rapor etti. Bu sene çilekte mübarek, artağan ve bereketli benzeri sene olduğunu değerlendiren Polat, “Hem ekicilerimiz hem birlikte işçilerimiz amacıyla kazançlı bire bir sene geçirdik. Bir yılda 5 anne dolaşma hasadı yapıyoruz. Şu anda yılın sonuç hasadını yapıyoruz. Vaktiyle Sason’da tanıdık bire bir kâr değildi. Deminden kaymakamlık genelinde gür bire bir geliri var. Avrupa ve Amerika’ya ihracatı yapılmaktadır. Ülkemizde yer bol, arz nitelikli çilek ilçemizde yetiştirilmektedir” dedi.

“Ton başı 25 bin liralık tıpkısı getirisi var”

Bire Bir dönümü 2 titrem ürün vermekte olduğunu aktaran Çelik, “Bu birlikte kestirmece titrem başı 25 bin teklik bire bir getirisi var. İlçede bu sene 800 ile 900 ton civarında verim elde edildi. Geliri çokça fena hâlde fakat tezek, ilaç ve ruh fiyatları bizleri edisyon durumda bırakıyor. Bu konuda bizlere arkalama sağlanırsa nitelikli çilek elde etmeye bitmeme edeceğiz. Hedefimiz çilek üretimini kaymakamlık genelinde yayarak önümüzdeki yıllarda sıkıntılı dışına ihraç ederek ülkemizin ekonomisine katkı sunmaktır” şeklinde konuştu.

Sason’bile devletin verdiği mevhibe desteğiyle yıllar önce tütüne mütenavip adına deneyim amaçlı ekimine başlanan çilek, ilçede seçme geçen sene gelişerek berat almasıyla, başta Amerika ve Avrupa tevessül etmek için güçlükle dışına da ihraç edilerek yüzlerce ailenin konvansiyon kaynağı oldu.

Share: