Basketbol aşkları engel tanımadı, engelleri basketbol ile aşıyorlar

– Basket aşkları bariyer tanımadı, engelleri basketbol ile aşıyorlar

YOZGAT – Yozgat’ın Sorgun ilçesinde bedenî engellilerin toplumsal hayatta henüz çok yer alması için 7 yıl önceki kurulan ve 3. Öbek’de savaş fail Sorgun Engelliler Düş Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı oyuncuları, engelleri basketbol oynayarak aşıyor.

Sorgun Sınırlanmış Spor Salonu’nda antrenmanlarını Dernek Başkanı Zeynep Ertal Altunkuyu ve çalıştırıcı Hamza Kablanoğlu eşliğinde sürdüren Sorgun Engelliler Imge Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, yeni sezona iddialı hazırlanıyor. Yaşları 15 ila 50 ortada değişen birtakım anadan doğma bazen bile sonradan özürlü olan sporcular, eve bekinmek namına sporun engellilere sağladığı imkanlardan yararlanıyor. Antrenmanlarını aksatmadan iri bire bir sıkı ve heyecanla sürdüren Sorgun Engelliler Rüya Spor Kulübü Tekerlekli Koltuk Basketbol Takımı, muamele günü saat 12.00’birlikte ligin geçmiş haftasında sahalarında karşılaşacakları Kayseri Melikgazi Belediyesi Mânialı Spor Kulübü maçının heyecanını yaşıyor. Rakibi karşısında sahadan galibiyetle ayrılarak lige iyi tıpkı mebde ayırmak isteyen Sorgun Engelliler Imge Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, 2. Yığın’e çıkmayı hedefliyor.

Oyuncu İsmail Keleşoğlu: “Basketbol ile hayata daha ağırlık tutunuyorum”

Basket ile 7 sene evvel tanışan Umut Spor Kulübü Tekerlekli Koltuk Basket Takımı oyuncularından İsmail Keleşoğlu, “Ego 2000 yılında gelişim kazası geçirdim, 2016’de spora başladım. Kulübümüzü kurduk 7 senedir devam ediyorum. Basketbolu çokça seviyorum haddinden fazla mutluyum. Antrenörümüz Hamza Satış’e Başkanım Zeynep Eş’a hepsine teşekkürname ediyorum. Basketbol ile hayata tutunmamız daha acul oldu daha eli sıkı tutunduk hayata. Sosyalleştik kullanılmamış arkadaşlarla tanışmaya başladık, bakir yerler görmeye başladık. Engelleri basket oynayarak aşabiliyoruz. Ayın 27’sinde maçlarımız var ve bilcümle arkadaşlarımızı nida ediyoruz. Hedefimiz şampiyon atılmak ve onun amacıyla çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Oyuncu Zevk Ünalan: “Hayatımız henüz etkin, acar oldu”

30 yıl ilk geçirdiği iş kazası sonrası basket ile hayata henüz de nekes tutunan oyunculardan 51 yaşındaki Zevk Ünalan ise, “30 sene oldu iş kazası sonucu bu durumdayım. 7 yıl geçmiş bando kurduk hayatımız amiyane aynı değişti basketbol ile. Basketbolu çok seviyorum keyif açısından çok iyicene refik açısından üstelik haddinden fazla adamakıllı. Rabbim razı olsun takımı kuranlardan. Basketbola başlamadan geçmiş oturuyorduk, arkadaşlarla bire bir araya toplanıp dostça muhabbet ediyorduk. Derneğimiz kuruldu orada toplanıyorduk. Zeynep Bayan ve Hamza Koca önderlik ettiler, kulübü kurdular o şekilde hayatımız elan değişti elan enerjik henüz deli dolu olduk çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu hafta maçlarımız başlıyor, bilcümle topluluk arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Kazasız, belasız bire bir mevsim geçirmemizi diliyorum, inşallah hedefimiz tıpkı eğin kütle” ifadelerine meydan verdi.

Başantrenör Hamza Kaplanoğlu: “Hedefimiz 2. Loda”

Düş Spor Kulübü Tekerlekli Koltuk Basketbol Takımı antrenörü Hamza Kaplanoğlu ise hafta sonu oynanacak karşılaşmaya yekpare sporseverleri çağırma ederek, “Biz haftanın 3 günü arada sırada 5 haset egzersiz yapıyoruz. Yozgat’ın önceki ve yegâne takımıyız özürlü basket takımı olarak. Tığ gelişigüzel yıl buradan biraz modül gailesiz çıkarabilirsek ne bahtiyar bize. 7 yıldır bu sporu yapıyoruz. Çoğu arkadaşlarım kahvelere gidiyordu şimdi kahveden kurtuldu, evlerinden sokağa çıkamayan arkadaşlarım vardı onları sahalara çektik. 7 yıldır Zeynep Başkanımla bu arada bu işi yürütüyoruz arkadaşlarımız yardımıyla. Haftaya ligimiz başlıyor geçmiş maçımız Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ikinci hafta de Ankara’ya gideceğiz. İnşallah önce galibiyetimizi alacağız, onun üzere de çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu anda 9 sporcumuz var, inşallah henüz da artacak bu nüsha. Hedefimiz 2. Tabur, 7 yıldır çıkamadık İnşallah bu yıl ikinci lige çıkmayı düşünüyoruz.” ifadelerine vadi verdi.

Share: