Basket efsanesi Micheal Jordan’ın seçme 5 saatte kazandırdığı servet uç uçuklattı

NBA tarihinin efsanelerinden olan Michael Jordan, başarılarının yanında gelişim dünyasındaki gelirleriyle de adından sıkça bayram ettiriyor. Müverrih Jon Erlichman, Nike ile Jordan’ın teşrikimesai hakkında bilgiler aktardı.

Nike, Michael Jordan’nın Chicago Bulls ile kazandığı NBA şampiyonluklarından elan önceki 1984’te halk sıkıştı. ABD’li spor hazırlık firması belki bile tıpkısı dönem dünyanın genişlik gani basketbolcusu olacak tıpkısı yetenek Michael’da kimsenin görmediği yeteneği gördüler. Şirketin ilk tahminlerinde, Michael Jordan ile ilk 4 yıllık Nike sözleşmesiyle kendilerine 3 milyon dolar kazandıracağını planlıyordu. Ancak Jordan, NBA’birlikte adeta tıpkısı iz açtı ve amal farklı tıpkısı yöne makul ilerledi.

HER DEVIR DÜNYALIK KAZANIYOR

Satışların önce ayından itibaren Nike, Michael Jordan’ın çivi başına tıpkısı işaret olduğunu fark etti. Jordan, dünyanın dört bir yanındaki insanları ayakkabıları amacıyla çıldırtan kültürel tıpkısı olay haline geldi. Bugün, unutulmaz felek ‘Air Jordan’ markası altında gelişigüzel 5 saatte ayrımsız Nike’a 3 milyon dolar kazandırıyor. Jordan ise gelişim ortağından günde 410 bin dolar ifa alıyor. Forbes’a göre ise Michael Jordan 2021 yılında 150 milyon dolar kazandı. Michael Jordan, satılan temas Jordan ürününden yüzde 5 kazanırken Nike, seçkin periyot satışlarından hep 15 milyon dolar algı sağlıyor.

Share: