Bartın haberleri! TBB heyeti ve 13 ilin baro başkanı Amasra Adliyesi’ni müzakere etti

Türkiye Barolar Birliği (TBB) heyeti ve 13 ilin baro başkanı, Amasra Adliyesi’ne ziyarette bulundu.

TBB Başkan Yardımcısı Sibel Suiçmez’in başkanlığını yaptığı yıldız bilimi, Amasra Adliyesi’ne gelerek Bartın Cumhuriyet Altını Başsavcısı Faruk Gerçeklik ile görüştü.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ilişkin eroin ocağında meydana gelen patlamayla ilgilendiren soruşturmaya ilgili görüşlerini ileten Suiçmez, çıkışta gazetecilere, TBB ve 81 yer barosu yerine Amasra halkına başsağlığı dileklerini iletti.

Patlamanın meydana geldiği andan itibaren Bartın Barosunun olay yerine anbean zaruri çalışmayı yaptığını nâkil Suiçmez, Amasra’daki maden kuyusu patlamasının, Türkiye’dahi hak tarihinin büyük tıpkı dönüm sürecini oluşturacağını söyledi.

Suiçmez, enerjik bir sormaca yürütülerek sonuçların yargıya iletilmesi görevinin yargının tamam sacayaklarına düştüğünü ifade etti.

Soruşturma aşamasından yargının ayrıksı süreçlerine büyüklüğünde yardım sunacaklarını belirten Suiçmez, “Şunun bilinmesini istiyoruz kim Türkiye’da bundan sonra tek yurttaş savunmasız bırakılmayacaktır. Türkiye Barolar Birliğinin ve 81 baromuzun bu konudaki görüşü budur. Bu söylemle birlikte görev başına geldik. Eminim burada yapılacak soruşturmada hepimiz üstüne düşeni yaptığımız noktada hak yerini bulacaktır. Bizler burada görmeyenin gözü, duymanın kulağı, konuşamayanın sesi olacağız.” diyerek konuştu.

Açıklamada, Suiçmez’e, Bartın Baro Başkanı Ferhat Parlatır ile Artvin, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Giresun, Kars, Kırıkkale, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ ve Zonguldak barolarının başkanları zevcelik etti.

Heyet, elan sonra beyaz zehir ocağındaki patlamada hayatını kaybeden madencilerin ailelerini görüşme etti.

Share: