Balkı Dağı eteklerinde “al listede” mevcut kız kuşunun popülasyonu gözleniyor

Dünyada soyu tükenme riskiyle yüz yüze olan türlerden ve Iğdır’daki sulak alanlarda üstelik görülen kız kuşunun kentteki hareketliliği araştırılıyor.

Dünya Doğa ve Katıksız Kaynakları Esirgeme Birliğince (IUCN) “tehdite küşade” çeşitler arasına alınan kız kuşu (Vanellus vanellus), Mutedil Asya ve Avrupa’birlikte görülebilen mehabetli kuşlar beyninde düzlük alıyor.

Yağmurcungiller ailesinden olan kız kuşu, kestirmece 30 santim kadar, sulak alanlarda ve tarlalarda görülebilen, kelebeğe analog uçuşuyla biliniyor.

Renkleri, görünüşü ve akrobatik hareketleriyle dikkati çekici kız kuşu, Yıldız Yarımküre’den güneye akilane toprak kayması sırasında, 341 kuş türünün yaşadığı Iğdır’daki sulak alanları da yeğleme ediyor.

Dert Dağı’nın eteklerindeki Karasu, Bulakbaşı ve Erhacı sulak alanlarına mevrut türden yüzlerce duygusal, beslenirken görüntülendi.

Iğdır Üniversitesi Kuş Bilimi Aplikasyon ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Emrah Polat, AA muhabirine, kız kuşunun havza üzere ehemmiyet haiz türlerden olduğunu söyledi.

Özellikle kırmızı listedeki türlerin bölgede bati nüfus gösterdiğini tabir fail Polat, “Kız kuşu şu zaman ICUN kriterlerine bakarak kırmızı listede olan bir kök. Ülkemizde bir nice sulak alanda görülebiliyor. İlimizde Bulakbaşı ve Karasu sazlıklarında bu türü gözlemledik, tehlikeli benzeri kişi var.” dedi.

“Direy çeşitliliği açısından muhteşem”

Kız kuşunun bölgede takibe alınan, popülasyonu, dirim alanı ve yaşam tarzı araştırılan türler arasına alındığını vurgulayan Polat, şunları söyledi:

“Bu kabil amacıyla gözlemlerimiz devam edecek, ne sıklıkla bu alanı kullandığını, popülasyon sayısını yapacağımız araştırmalarla ortaya koyacağız. Kız kuşu görselliği ön planda olan, çelimsiz, yapı bilimsel olarak güzel tıpkı soy. Nesli hınç altında olan türlerin burada gözlemlenmesi buranın fauna çeşitliliği açısından eke. Avrupa’bile soyu hınç altında olan tıpkı türün burada kırıcı nüfus göstermesi bizim amacıyla kıvançlı edici aynı durum.”

Share: