Balını ‘taştan’ çıkarıyor

Balını ‘taştan’ çıkarıyor

TUNCELİ – Tunceli’bile dinç Uca Er Aykurt isimli yurttaş, mahdum veren arıların kayaç ve dikme oyuklarına yaptığı organik balı topluyor. Bunu herhangi bir yıl uyumlu adına fail Aykurt, o anların videolarını dahi çökertme telefonuyla çekmeyi boşlama etmiyor. Aykurt’un bu uğraşını görenler ise adeta “Balını taştan ve ağaçtan çıkarıyor” diyor.

Tunceli’nin Pülümür ilçesine sınırlı Süleymanuşağı köyünde ekincilik ve hayvancılıkla uğraşan 48 yaşındaki Ali Er Aykurt, bu uğraşlarının yanı sıra 40 kovandan oluşan beribenzer çaplı arıcılık faaliyetiyle dahi meşgul oluyor. Aykurt, ilkbahar mevsimiyle alay malay mahdum veren arıların kaya ve dikme oyuklarında yaptıkları tamamen örgensel balı özenle çıkarıyor. Bunu temas yıl ağır ezgi şekilde işleyen Aykurt, çıkardığı balın tıpkı kısmını ailesi üzere ayırırken bire bir kısmını de köylülerine veriyor. Aykurt, kayaç ve ongun oyuklarından bal çıkarma görüntülerini çekmeyi birlikte ihmal etmiyor.

Mayıs sonu ve Haziran başı gibi mahdum veren arıların gelip kayaç boşluklarına girdiğini belirten Şanlı Leşker Aykurt, “Ben birlikte ağustos böylecene ve eylül ayında gelip bu balı alıyorum. On Paralık eş eli değmiyor. Ağız Ağıza uzvi bal. Taş balını bu taşlardan çıkarıyorum” dedi.

Kayaların yanında dikme oyuklarında arıların yaptığı balı ahenktar namına çıkardığını aktaran Aykurt, “Oğul veren arılar ağaçların kovuklarına giriyor ve burada bal yapıyorlar. Mayıs, haziran ortada gelip bu oyuklara giriyorlar. Ego üstelik ağustos sonu ve eylül ayının 15 ile 20’si arasında gelip balı alıyorum. Arıları abur cubur etmiyoruz. Onları alıp kovana dolduruyoruz. Ağaçlara uymazlık vermeden boşluklarından balı çıkarıyoruz. Kutulara koyuyoruz. Bunları yaparken dahi videolarını çekiyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: