BALIKESİR – Eskişehir, Balıkesir, Çanakkale, Bilecik ve Yalova’da rekiz dikildi

Ekincilik ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda 81 ilde senkronik gerçekleştirilen “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” etkinlikleri kapsamında Eskişehir, Balıkesir, Çanakkale, Bilecik ve Yalova’birlikte on binlerce direk toprakla buluşturuldu.

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, devlet genelinde 49 bin fidanın dikildiği 15 noktadan biri olan Gülpınar Mahallesi’ndeki törende, ağaçlandırmanın ötesinde ati nesillerden kendilerine yaşama olan vatan amacıyla sorumluluklarını üstelik hesabına getirdiklerini söyledi.

YANLIŞSIZ Tümen Eskişehir Saylav Harun Karacan ise ” Türkiye Yüzyılı’na Koku Projesi” kapsamında toprakla buluşturulacak fidanların, yeşil vatanın mensur edilmesi üstüne çabaları perçinleştirdiğini anlattı.

Eskişehir Orman Kesim Müdürü İsmail Sakil birlikte kentin almanak yağmur ortalamasının azlığı zımnında dikilen fidanların iri öneme topluluk olduğunu belirterek, “Şehrimizin orman varlığını en son seviyelere taşıyarak elan yeşil tıpkı Eskişehir’e birleşmek namına var gücümüzle çalışıyoruz. Yılda sayı farkı 9 milyon fidanı fidanlığımızda üretmekteyiz. Sadece Eskişehir’dahi tepelerin arkasında rastgele sene 3 milyon fidan dikiyoruz.” dedi.

Fidanların toprakla buluşturulmasıyla sona aziz etkinliğe, Eskişehir Garnizon Komutanı Hava Orgeneral Nur Cemal Kadıoğlu, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Yüce Yeldan, DÜRÜST Fırka İl Başkanı Zihni Etkili, gelgel müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Balıkesir

Balıkesir’in Altıeylül ilçesi Taşköy Mahallesi’ndeki fidan dikimine Vali Hasan Şıldak, YANLIŞSIZ Fırka Balıkesir Mebus Adaletli Polat, Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Mehmet Birol Mecnunca, ilçe kaymakamları, uray başkanları, Orman Kesim Müdürlüğü yetkilileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Atmaca, programda, senkronik yerine 20 ilçede fidanları toprakla buluşturduklarını aktardı.

Edremit ilçesinde, Kazdağları Tedris Alanı mevkisindeki etkinlikte üstelik İlçe Orman İşletme Müdürlüğü koordinasyonunda dağıtılan fidanlar öğrenciler, askerler ve protokol mensupları vasıtasıyla toprakla buluşturularak fert suyu verildi.

Havran ile Edremit ilçeleri arasındaki tahminî 5 dönüm araziye 1500 kızılçam, 30 semavi andız fidanı dikildi.

Çanakkale

Çanakkale’de, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Orman Nahiye Müdürlüğü koordinesinde 15 ayrı bölgede toplanmış 23 bin servi, kızılçam, leylandi ve mazı fidanlarının dikimi yapıldı.

SELIM Tümen Çanakkale Saylav Jülide İskenderoğlu, Kurşunlu köyündeki etkinlikte, 81 ilde gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmasının düğün ve bayram havası içinde gerçekleştirildiğini belirtti.

Çanakkale’de bile büyük benzeri heyecanla fidanları toprakla buluşturduklarını aktaran İskenderoğlu, “Dinimizde, prensiplerimizde bile ülkemize, doğamıza cemaat geçmek, ülkemizi ağaçlandırmak bizim görevimiz. Biliyoruz kim bu natür bize gönül. Bu evire çevire çocuklarımıza üstelik biz bu emaneti güzel döndürmek istiyoruz. O yüzden de geçtiğimiz sene cemi Türkiye’dahi 252 milyon dikme diktik. Çanakkale’da ise 8 milyon dikme dikildi.” diye niteleyerek konuştu.

Orman Mıntıka Müdürü Enver Demirci ise bu sene Çanakkale’bile dikilen direk sayısının 4 milyon 850 bine ulaşacağı bilgisini vererek, “Kurşunlu köyündeki arazide ise mecmu 5 bin selvi, kızılçam, leylandi ve mazı fidanını toprakla buluşturuyoruz.” dedi.

Fidan dikimine, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Belediye Reisi Ülgür Gökhan, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat Delimsirek, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, GESTAŞ Umumi Müdürü Dirayetli Şenlik, ofis müdürleri, öğrenciler ve çokça sayıda dirilik katıldı.

Bilecik

Bilecik’te planlı etkinlikte binlerce fidan toprakla buluşturuldu.

Ilbay Kemal Kızılkaya, Milli Ağaçlandırma Haset’nde amut dikim etkinliğine katılarak, öğrenciler ve vatandaşlarla bire bir araya geldi.

Kızılkaya, seçkin fidanın çevre duyarlılığını ve birliği güçlendirerek, geleceğe bırakıt kalacağını anlatım etti.

Etkinlikte, 1 Nisan’dahi şekil Kızıldamlar köyünde sâdır orman yangında zarar gören alana 40 bin direk dikildi.

Yalova

Yalova ülke genelinde 5 ayrı bölgede 7 hektar alana 7 bin 700 fidanın dikimi gerçekleştirildi.

Merkeze sınırlı Paşakent Mahallesi’nde mezarlık mevkisinde düzenlenen programda, 3 hektar alanda 3 bin çam fıstığı toprakla buluşturuldu.

Ilbay Yaşamış Erol, AK Öğür Yalova Milletvekili Meliha Akyol, Belediye Başbuğ Vekili Mustafa Cesaretsiz, tören düzeni üyeleri ve haddinden fazla sayıda mektepli fidanlara fert suyu verdi.

Share: