Balaban Önder Atatürk’ü anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84’üncü yılında Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Çanakkale, Kütahya, Bilecik ve Yalova’da törenlerle anıldı.

Bursa’da, Atatürk Caddesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törende Ilbay Yakup Canbolat ve Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Patal ile politik partilerin temsilcileri anıta çelenk bıraktı.

Saatler 09.05’i gösterdiğinde ocumak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve Türk bayrağı göndere çekilip, yarıya indirildi.

Kentte adeta hayatın durduğu 2 dakikalık ihtiram duruşu sırasında vatandaşlar bulundukları yerlerde anmaya katıldı.

Eskişehir

Eskişehir Valilik Meydanı’ndaki törene, Ilbay Erol Ayyıldız, DOĞRU Öğür Eskişehir Saylav Harun Karacan, CHP Eskişehir Milletvekilleri Jale Vazıh Süllü ve Utku Çakırözer, MHP Eskişehir Saylav Dokuz Canlı Nurullah Azmak, Garnizon Komutanı Çekicilik Orgeneral Işıklı Cemal Kadıoğlu, Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Münevver Ünlüce, siyasi parti ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Meydandaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasının ardından sirenler eşliğinde utanmak duruşunda bulunuldu.

Tören, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

Balıkesir

Balıkesir’deki merasim, Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi.

Programa, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğggeneral Cihangir Eksiksizlik Yüzçelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmayan, İl Itimat Müdürü Hasan Onar, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, askeri erkan, İlçe kaymakamları, ofis müdürleri, sivil sosyete kuruluşlarının yöneticileri, toplum örgütü ve basar başkanları, siyasi parti temsilcileri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılmasının peşi sıra saatler 09.05’i gösterdiğinde sirenler eşliğinde ürkmek duruşunda bulunuldu.

Trafikte olanlar, araçlardan inerek çekinmek duruşuna katıldı.

Çanakkale

Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Vali İlhami Patal, Çanakkale Geçit ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saatler 09.05’i gösterdiğinde Atatürk Anıtı’nın yanı sıra meşaleler yakıldı ve imtina etmek duruşunda bulunuldu.

Askeri mızıka eşliğinde İstiklal Marşı okunarak, Türk bayrağı göndere çekilip yarıya indirildi.

Etkinlikte, daire amirleri ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri düzlük aldı.

Kütahya

Kütahya’da, Vali Büyük Çelik, Çekicilik Leşker Eğitim Tuğgeneral Komutanı Albeni Yaya Tugay Necati Tarih ve Belediye Başkanı Bilen Işık, Utku Meydanı’nda kâin Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla tören düzeni üyeleri ile vatandaşlar, çekinmek duruşunda bulundu.

Tören, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

Bilecik

Bilecik Cumhuriyet Meydanı’nda planlı törende, Ilbay Eksiksizlik Kızılkaya ve Belediye Başbuğ Vekili Melek Cıda Subaşı ile siyasi parti temsilcileri, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saat 09.05’te iki dakikalık utanmak duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende, Türk bayrağı göndere çekildi. Elan sonraları Şeyh Edebali Ekin ve Kurultay Merkezi’nde anma programı düzenlendi.

Tören, şiirlerin okunması, öğrenciler vasıtasıyla hazırlanan oratoryo gösterisinin arkası sıra “Atatürk’ün Hayatı” konulu sinevizyon gösterisi ve Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirilmesiyle sona erdi.

Programlara, daire amirleri, siyasi parti ve sivil cemiyet kuruluşları temsilcileri, askeri erkan, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Yalova

Yalova’da 15 Temmuz El Erki ve Cumhuriyet Meydanı’nda planlı merasim, Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılmasıyla başladı.

Saat 09.05’te iki dakikalık tırsmak duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Raif Dinçkök Firez Merkezi’nde anma programı yapıldı.

Törene, Ilbay Yaşamış Erol, Garnizon Komutanı Albay Çarpışma Topuz, Şehremaneti Başkan Vekili Mustafa Çekingen, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, çalım müdürleri, öğrenciler ve haddinden fazla sayıda vatandaş katıldı.

Share: