Bakan Varank, Gaziantep’te GES açılışı töreninde konuştu Açıklaması

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank???????, 20 yılda Türkiye’da nazik aynı devrim yaptıklarını belirterek, “Türkiye ekonomisini 3,5 kat büyüttük, milli geliri arttırdık. İnşallah dünyadaki türbülansı üstelik atlatacağız, sıkıntıların yaşandığı dünyada Türkiye gemisini esasen tığ Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde rotada tutacağız.” dedi.

Nazır Varank, Nizip ilçesinde tamamlanan 5 megavatlık Hancağız Güneş Enerji Santrali açım töreninde, Türkiye’yi çağcıl medeniyetler seviyesinin üstüne yararlanmak için 20 yıldır Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde aralıksız demeden şişman aynı çabalama verdiklerini söyledi.

Gaziantep’in nazik benzeri potansiyeli olduğunu, buraya yapılan rastgele yatırımın misliyle katma ayar adına Türkiye ekonomisine yardım sağladığını bildiklerini aktaran Varank, her fırsatta kente gelerek yapılan çalışmaların açılışlarını ve yapılacak projelerle ilişkin istişareler gerçekleştirdiklerini anlatım etti.

“Halka hizmet hakka bakım” anlayışıyla çalıştıklarını vurgulayan Varank, şöyle konuştu:

“Burası haddinden fazla çoğalan topraklara ehil, bu bölgeler yemeden içmeden Türkiye’yi değil dünyayı besleyecek potansiyele, kapasiteye sahip. Amma burada çiftçilerimizin neye ihtiyacı vardı, sulamayla ilgilendiren sıkıntıları vardı. Burada pompaj istasyonlarının enerji maliyetleriyle ilgili çiftçilerimizin sıkıntıları vardı, biz belediye başkanımız, bakanımız, milletvekillerimiz, valimizle bire bir araya geldik. Dedik kim zahir ayrımsız proje yaparız birlikte sulamayı burada arttırıp, verimi rekolteyi arttırabiliriz. İşte bu çağ santrali projesi böyle tasarlandı, hayata geçirildi. Biz Bakanlık olarak buraya 30 milyon lira ulama sağladık. Burada kurduğumuz santralle tığ sulama maliyetlerinin, hayatiyet maliyetlerinin tamamını karşılayabileceğiz. 35 bin dekarlık arazide çıktı cıvıltı faturası inşallah bu bölgeye gelmeyecek. Kâfi mi? Tabii ki yetmez. Biraz önceki Hazine ve Maliye Bakanımızı aradık inşallah P2, P3 ile ilgilendiren da biz çalışmalarımızı yapacağız. Buradaki 5 megavatlık santrali 15 megavata çıkarmak üzere desteğimizi vereceğiz. Sulama eliyle ilgili maliyetlerde Hazine ve Maliye Bakanımızdan destek alacağız ve inşallah buradaki bütün Barak Ovası’nı tamamen sulanabilir ayla getireceğiz. Rekolteyi arttıracağız, çiftçimiz bundan sonra kazanacak, ülkemiz artık kazanacak.”

Varank, üreticilere destek vermeye bitmeme edeceklerini aktararak, “İnşallah kuracağımız faaliyet santraliyle buradaki canlılık maliyetlerini ağız ağıza ortadan kaldıracağız, sulama kanallarıyla burayı sulanabilir hale getireceğiz. Biz enerjiyi vereceğiz, siz rekolteyi vereceksiniz ve inşallah buraları çok daha aceleci bire bir şekilde kalkındıracağız. Bu işleri lacerem yapabiliyoruz? 20 yıldır vatandaşımız, hemşerilerimiz bizim arkamızda dosdoğru durduğu amacıyla tığ bu işleri yapabiliyoruz. 20 yıldır Türkiye’nin hangi alt yapıya ihtiyacı varsa oralara yatırımı kızıl hemşerilerimiz bizim arkamızda durduğu üzere yapabiliyoruz. Olur tığ enerjiyi vereceğiz amma 2023 seçimlerinde bile sizin bize vereceğiniz enerjiye bizim ihtiyacımız var. Biz inanıyoruz kim 2023 dönemecinde Nizipli hemşerilerimiz bize o enerjiyi verecek.” diyerek konuştu.

“Daha müreffeh, entelektüel Türkiye’yi hep beraber düz yazı edeceğiz”

Konuşmasında CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Şanlıurfa ziyaretindeki “Burada bize büyükşehir belediyesini verin, bütün çiftçilerimize elektriği sudan ucuz vereceğiz” sözlerini hatırlatan Vekil Varank, şöyle devam etti:

“Siz inandınız mı buna? Şuan bile Entelektüel, İzmir, Adana’de büyükşehir belediyeleri kimde Cumhuriyet Umum Partisi’nde. Oralarda fellah namevcut mu? Var. Meccani neşelilik veriyor mu vermiyor, neden? Zira onların anca tıpkısı kabiliyeti namevcut, bunları becerme kabiliyeti yok. O kabiliyet, o tecrübe, o adanmışlık kimde var, Recep Tayyip Erdoğan’bile var. Allah’ın izniyle biz zahir 20 yılda bu ülkede iri tıpkı devrim yaptık, Türkiye ekonomisini 3,5 mezuniyet büyüttük, milli geliri arttırdık. İnşallah dünyadaki türbülansı bile atlatacağız, sıkıntıların yaşandığı dünyada Türkiye gemisini tekrar tığ Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde rotada tutacağız. ve 2023 sonrasında haddinden fazla elan müreffeh, görgülü Türkiye’yi hep beraber düz yazı edeceğiz.”

Vekil Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mutedil Asya ve New York’daki temaslarında liderlerle tıpkı araya geldiğini hatırlatarak, Cumhurbaşkanını ziyarete gelen Avrupalıların yegâne gündem maddesinin enerji krizi olduğunu ve Türkiye ile ortak çalışma yapmak istediklerini ilettiklerini söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşının barışla neticelendirilmesi amacıyla oluşturulabilecek hazar masası denildiğinde dünyanın aklına Türkiye geldiğini vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

“Hububat krizinde arabulucu kim olabilir’ diye niteleyerek sorduklarında dünyanın aklına ki geliyor, Recep Tayyip Erdoğan geliyor. Biz bu gücü lacerem elde ettik, aha 20 yılda verdiğimiz mücadele yardımıyla, seçkin alanda yaptığımız yatırımlar yardımıyla. Tarımda birlikte endüstri üstelik de ulaşımda birlikte savunma sanayinde yaptığımız yatırımlar sebebiyle elde ettik. 2023 kebir tıpkı bük. Türkiye’nin ikinci yüzyılında Türkiye’nin rotası tamlık bağımsız koyulmak mı olacak, Türkiye öz ayakları üstünde kendi kendine yetebilen bire bir ülkemi olacak yoksa Avrupa’nın, Amerika’nın ağzına bakan benzeri mevki kendisine bitmeme mı edecek. İşte tığ 2023 yılında esasta bunun kararını vereceğiz. Allah’ın izniyle tığ hemşerilerimize eren milletimize güveniyoruz, onlar makul kararı verecek, o enerjiyi bize verecek, tığ da bu enerjiyle hizmet etmeye devam edeceğiz. Yeter ki bire bir olalım, bu arada olalım, ay sarih hıyanet bayrağa hizmet etmenin derdinde bütün bu arada olalım. Allah’ın izniyle bizim başaramayacağımız hiçbir madde olanaksız.”

Gaziantep Valisi Davut Gül, bölgenin çok verimli ekincilik arazilerine sahip olduğunu söyledi.

Tarımda sulamanın önemine değinen Gül, “Burada 101 bin dekar yerey var amma bu arazinin enerji fiyatlarından dolayı tümü sulanmıyordu. Yaklaşık 18 bin dekar düz sulanıyordu. Yapılan bu proje ile 101 bin dekar alanın sulama problemi ortadan kalktı.” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Şehremini Fatma Mecnunca ise kentin uran ve tarım şehri olduğunu dile getirerek “Seçkin öz topraktan başlıyor. Artağan hilalin ortasındayız. Akıbet 20 yıldır yapılan proje verilen destekler yardımıyla toprakların verimi artıyor. Çiftçi mutluysa bizde mutluyuz.” ifadesini kullandı.

Programa, sakat Hak Bakanı Abdulhamit Gül, Nizip Belediye Başkanı Mehmet Soluk, Nizip Kaymakamı Oğuz Alp Edvar ve çokça sayıda dikici katıldı.Share: