Bakan Varank, Antep Fıstığı İşleme Tesisi’nin açılışına katıldı Açıklaması

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde kurulan Tayyareci Ölçekli Antep Fıstığı İşleme Tesisi’nin açılışına katıldı.

Nazır Varank, burada yaptığı konuşmada, tarımı ve üretimi eklenmiş değere çevirmenin gıda endüstrisinden geçtiğini söyledi.

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı olarak sunturlu projelere imza attıklarını nâkil Varank, ” Avrupa Birliği’nden aldığımız desteklerle Türkiye’bile tarımsal üretimi besin sanayisine, meşrubat endüstrisine dönüştürecek balaban bir proje yaptık. INNOFOOD kapsamında Kocaeli ve Gebze’de TÜBİTAK kampüsünde Araştırma Ihya Laboratuvarı nesir ettik. Yine INNOFOOD projesi kapsamında Türkiye’nin farklı yerlerinde farklı istihsal tesislerini yapıyoruz. Örneğin Giresun’birlikte fındıkla ilgili bire bir altyapıyı kazandırdık. Gaziantep’te Antep fıstığının işlenmesi için uçucu tıpkı proje şehrimize kazandırdık.” dedi.

Tesisin bölgeye dahi yardım sunacağını anlatım eden Nazır Varank, şöyle konuştu:

“Bu üretim hangi işe yarayacak? Antep fıstığını akıllıca bire bir şekilde hizmet etmek isteyen, sanayileştirmek talip ayrımlı firmalarımız gelip burayı musahabe edecekler. Bu işin yeryüzü filhakika ve verimlisi lacerem yapılır, şam fıstığı teknolojilerinde acun nerede gelip burada bunu inceleyecekler. Zat işletmelerinde bunu uygulayacaklar. Bunun birlikte aşağılık ölçekli istihsal yapmak talip üreticilerimize üstelik tığ buradan fason mal şeklinde bakım vereceğiz. Siktirici üreticiler burada kavurmasını, işlemesini yapabilecekler. Avrupa Birliğiyle ortak desteklediğimiz 1,5 milyon avroluk aynı hibeyi Gaziantep’e verdik. Böyle iyice ayrımsız tesisi da yereldeki paydaşlarımızla birlikte şehrimize kazandırdık.”

Gıdanın haddinden fazla mühim tıpkı kayran olduğunu anlatan Bakan Varank, ati 100 yılda acun siyasetini akarsu, besin ve enerjinin belirleyeceğine belen etti.

Bu 3 alanda bile haddinden fazla yavaş icraat yaptıklarına vurgu işleyen Varank, ” Karadeniz’bile gazımızı keşfettik. Önümüzdeki seneden itibaren karayla buluşturacağız, vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Elan bol tarım yapmakla ilişkin çok dokunaklı çalışmalarımız var. Ama azık endüstrisinde da işte Gaziantep’teyiz. Gaziantep’in bildirme hararetli olduğu alanlardan bir tanesi, çok ağırbaşlı çalışmalarımız var. Suyla ait çokça ağırbaşlı çalışmalarımız var. Tığ şehrimizi, ülkemizi kalkındırmaya devam edeceğiz. Buradaki antep fıstığı uçman işleme tesisi bile şehrimize hem birlikte bölgemize kıvrak iyi olsun. Bura çabucak Gaziantep’e değil mekân illere başta Şanlıurfa oluşmak amacıyla hizmet edecek. İnşallah buradan adamakıllı neticeler alacağız. Endüstrimizi birlikte dönüştüreceğiz.” diye konuştu.

Nazır Varank henüz bilahare tören düzeni üyeleriyle açılışını yaptığı tesisi gezdi.

Açılışa, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Reisi Fatma Delice, Gaziantep Tecim Odası Başkanı Tuncay Saika, Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ileri Uç Oyuncusu ve ilgililer katıldı.

Icra Vekili Mustafa Varank henüz bilahare Gaziantep Üniversitesi’nde kâin Parçacık Hızlandırma ve Radyofarmasötik Üretim Tesisi’ni musahabe etti.

Share: