Bakan Aristokrat: “(Pakistan’da) hem açıktan hem karadan bire bir muadele köprüsü kurduk”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Kasaba ve Kentçilik Bakanı Hedef Çekicilik ile gelişigüzel geldiği selin vurduğu Pakistan’birlikte gerçekleştirdiği konuşmasında, “yüz yüze kalınan afetin büyüklüğü gün geçtikçe bilcümle acun marifetiyle anlaşılıyor ve tığ önce günden itibaren hem havadan hem karadan aynı el birliği köprüsü kurduk” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Kasaba ve Şehircilik Bakanı Hedef Çalım başkanlığındaki astronomi, dominant felaketinin yaşandığı Pakistan’birlikte temaslarını sürdürüyor. Bakan Soylu ve Icra Vekili Çekicilik daha sonraları, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif başkanlığında Yeğin Afeti Sonrası Koordinasyon Istimara Toplantısı’na katıldı. Bakan Soylu, toplantıda gerçekleştirdiği konuşmasında, “yüz yüze kalınan afetin büyüklüğü bölüm geçtikçe bilcümle acun tarafından anlaşılıyor ve tığ önce günden itibaren hem alarga hem karadan bire bir beraberlik köprüsü kurduk. Pakistan ve Türkiye ayrılmaz bağlara sahiptir ve bugün Türk milleti bu konudaki hem üzüntülerini hem kardeşleri için dualarını hem da ellerinden gelen desteklerini fora etmek istemektedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bizlere ‘Pakistan’birlikte sayın Başbakan ve heyeti ne zaman münteha derse o zamana kadar bu yardımımız ve desteğimiz devam edecek’ dedi. Zaman, 90 bin camide cuma münasebetiyle dualar edilecek hem dahi Pakistan için bindi temenni edilecek. Lüzumlu hükümetimiz ister parçalanmamış sivil kuruluşlarımız nazik ayrımsız kampanya içerisindedir. Şu ana kadar 11 tayyare anlama etti. 2 katar harekete geçti, 3’üncü tren hazırlanıyor. Yaklaşık 10 bin çadır sevk edildi. 25 bin azık paketi, ayrıca sağlık malzemeleri ve ilaçlar, çocuk mamaları, üst baş ve tekrar buradaki kıran merkezinin rica ettiği botlar ulaştırıldı” ifadelerini kullandı.

Vekil Soylu, “Bakanımız Murat Kurum ile alay malay bir nice kıyamet içerisinde yer aldık. Aylarca afet bölgesinde kaldık. Tığ dahi tarihimizin sunu büyük cuşuhuruş ve hâkim felaketlerini yaşadık. Burada alay malay çalıştığımız ve aylarca kıyamet yönettiğimiz arkadaşlarımız var. Biz talimatlarınızı adına ilam etmek amacıyla buradayız. Tığ bize çizeceğiniz güzergahı, vereceğiniz talimatları bekliyoruz. Bunun alışılagelen ayrımsız kıyamet olmadığını ve ayrımsız iklim değişikliği sonucu olduğunu ve alelhusus Pakistan’a bu konuda yapabileceklerimizin en üst noktasını yapmaya amade olduğumuzu devretmek istiyoruz. Hem insanların hem tam canlıların hem da esas itibariyle insanların morallerinin etkilendiği bir afetle karşı karşıyayız. Tabii bu toplantıdan sonradan sayın başkanla benzeri yorum yapacağız. Bütün bilgelik birikimimizi samimiyetimizle, kardeşliğimizle burada test etmeye hazırız. Pakistan halkının evvelce çokça kardeşliğini gördük. Pakistan halkının kardeşliğini biz hangi yapsak ödeyemeyiz” diye niteleyerek açıklamalarını tamamladı.

Bakan Çekicilik: “Türkiye halkı kendisine atıf gayreti içerisinde olduk”

Icra Vekili Kurum, selde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek, “Pakistan devletine, halkına başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Haziran kocaoğlan başından itibaren başlayan ve her an güç, kalan muson yağmurları cihetiyle Pakistan devletininim sınırlarının az daha 3’te biri sular altında kaldı. Bizim üstelik kıyamet koordinasyondan büyükelçiliğimizden aldığımız bilgiler çerçevesinde binlerce hayvanımız öldürme oldu, tarım alanları, milyonarlarca kardeşimiz evsiz kaldı. Şehirlerimizin altyapısında, yollarında köprülerinde okkalı hasarlar olduğunu öğrendik. İlk andan itibaren Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla İçişleri Bakanlığımız AFAD’ımız, büyükelçiliğimizle lazım birimlerle koordinasyonu ilgilendiren birimlerle boşaltmak kanalıyla yardımları Türkiye halkı namına gönderme gayreti içerisinde olduk. Zaman dahi İçişleri Bakanımız gene burada AFAD’ımız TOKİ’miz, Kızılay’ımız ile alay malay Türkiye’de yapmış olduğumuz kadar temas afet sonrasında zahir hareket alıyorsak bacanak ve kardeş Pakistan halkı ve devleti üzere de buradayız. Rengimiz ve dilimiz ayrı üstelik olsa gönlümüz tıpkı, kalbimiz benzeri” açıklamasını yaptı.

“Cumhurbaşkanımızın talimatı; bu ihtiyaçları karşılama noktasında seferberlik ruhuyla debi etmektir”

Türk halkının kalbinin Pakistan üzere attığını dile getiren Nazır Gurur, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Biliyoruz ki bizim de ağırlık zamanımızda Pakistan devleti, Pakistanlı kardeşlerimiz bizlerin, Türkiye’nin yanı sıra olmuştur, olmaya bile devam edecektir. Henüz önceki Pakistan’birlikte yaşanan 2005-2010 yıllarında gene depremlerde birçok vatandaşımız, Pakistanlı kardeşlerimiz hayatını kaybetmişti. O gün üstelik kardeşlerimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhurbaşkanımızın talimatları ile seçkin tür yardımı ve desteği yapmıştı. Bu çerçevede 4 bin 872 hane okullar, camiler, sosyal donatılarınız TOKİ başkanlığımız eli ile inşa etmiştik”

Pakistan halkının ihtiyaçlarının karşılanması noktasında seferber olunduğunu sözlerine ilaveten, “Zaman dahi ister Pakistanlı kardeşlerimizin bundan sonraki yaşamlarında gerekseme duyduğu bilcümle alanlara ilişik Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Pakistan Devletinin ve halkının ihtiyaçları ne ise bu ihtiyaçları gelecek noktasında seferberlik ruhuyla debi etmektir. Kuşkusuz henüz geçmiş ülkemizde Elazığ, Malatya, İzmir’bile bu arada olduk ve afetlerde vatandaşlarımızın yarasını sardıysak, zahir Pakistan, Arnavutluk, Somali ve Endonezya’üstelik yeniden yaşanan afetlerde Türkiye namına yardıma koştuysak zaman dahi Pakistanlı kardeşlerimizin birlikte olacağız. Bu dil ile esasen geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Kutsi: “Türk halkı her ant olduğu üzere Pakistan halkının yanı sıra olduğunu ayrımsız yol elan gösterdi”

Pakistan Başbakanı Şahbaz Kutsal ise, Türkiye’nin verdiği desteğin, dostluğun ve kardeşliğin nişanesi olduğunu belirterek, “Benim nadir kardeşim Sayın Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, serian afetin arifesinde 27 Ağustos’ta beni aradı, taziyet dileklerini iletti. Hayatını kaybeden binlerce insanımız için başsağlığı dileklerini iletti” ifadelerini kullandı. Hayatını kaybedenlerden 300’e yakınının çocuk olduğunu bildiren Şahbaz Kutsi, “Türk halkı herhangi bir ahit olduğu üzere Pakistan halkının yanında olduğunu bire bir kat daha gösterdi. Facia gerçekleşir gerçekleşmez Türkiye’den yardımlar yağmaya başladı. Bunlar hem hükümet yardımları hem dahi vatandaşların gönderdiği yardımlardı” diye konuştu.

Türkiye’den mevrut arkalama malzemelerinin kıran bölgelerinde dağıtılmaya başladığını aktaran Şahbaz Mukaddes, Pakistan’da akıbet 40 yıldaki en faziletkâr miktarda yağışın görüldüğünü söyledi. – İSLAMABADShare: