Bakan Aristokrat, Nevşehir ve Mersin’de uyuşturucu satıcılarına yönelik faaliyetler başlatıldığını açıkladı: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Nevşehir ve Mersin’birlikte uyuşturucu satıcılarına yönelik “Kökünü Kurutma Operasyonu”nun başlatıldığını açıkladı.

Bakan Soylu, Nevşehir Inanma Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, kentte bulunmalarının nedeninin Nevşehir’bile yaklaşık 6 aydır takibi Cumhuriyet Başsavcılığı ile gelişigüzel sürdürülen ve Türkiye’nin bir nice vilayetinde gerçekleştirdikleri “Kökünü Kurutma Operasyonu” olduğunu söyledi.

Nevşehir Inanma Müdürlüğü, Narkotik Daire Başkanlığı ve İl Inanma Müdürlüğü Narkotik Şubesi’nin gerçekleştirdiği işler çerçevesinde bütün 153 şüphelisi kâin bir dosyanın bahis konusu olduğunu ifade fail Soylu, şöyle konuştu:

“Tıpkısı bölümü dosya içeriğinde 6 mahiye süreçle alay malay gözaltına makbuz. Bugün mecmu 87 keleş yani bunlar özellikle esrar satıcıları, realizasyon edicileri, nakledicileri, bunların 87 tanesinden şu temel büyüklüğünde 75’i gözaltına makbuz. eş anlı tıpkısı şekilde şu anda Mersin’dahi da tıpkı ölçekte tahminî 111 şüphelinin, gene teferruatlı zamandır devam eden aynı dosyada, şu anne kadar 60 denetim birlikte ‘Kökünü Kurutma Operasyonu’nda Mersin’bile eş anlı benzeri şekilde gerçekleştirilmektedir. Uyuşturucuyla savaş üstüne alelhusus eğitim tedris dönemi açılmadan evvel kamu illerimizde kilolu benzeri baskılama çalışması sürdürülmektedir ve şurası rapor etmem gerekir. Bu, gerek sınırlarımızda olsun, lüzumlu sınırlarımızın içerisinde olsun, tamlık asayiş güçlerimiz esrar ile mücadeleyi doğrusu dünyanın birlikte ölçüm ettiği tıpkı şekilde adına getirmektedir. Burada kamuoyuna şunu izah etmek isterim. Eski yıllarda Türkiye’deki yakalanan uyuşturucunun yüzde 70’i mağrip illerinde yakalanırdı. Meğerse akıbet yıllarda kurduğumuz sistemle Türkiye’birlikte yakalanan uyuşturucunun yüzde 70’i Ağrı, Van ve Hakkari illerinde yakalanmaktadır yani Türkiye’ye doğudan girdiği andan itibaren maden yakalanmaktadır.”

“Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir”

Bu baskılamanın maden rotasının alelhusus “afyon ve eroinde” Balkan rotasından Akdeniz rotasına kaymasına faktör dokuma ettiğini dile getiren Soylu, bu baskılamayı bitmeme ettireceklerinin altını çizdi.

Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gine Nevşehir’üstelik yaptığımız operasyonda dahi gene Mersin’birlikte yaptığımız operasyonda bile operasyonun sunma majör ayaklarından aynı tanesi da metamfetamindir. Yani ‘met’ dediğimiz, vatandaşımızın dilinde ‘met’ adına nitelenen metamfetamine müteveccih bir operasyondur. Bu de Türkiye’nin doğusundan girmektedir. Yani alelhusus İran sınırlarından girmektedir. Onun amacıyla orada da gösterişli bir tedarik alınmıştır. Sabık yıl tahminî 2,5 titrem civarında tıpkısı metamfetamin yakalandı. Mecmu bu yılsa bunun kestirmece şu anda 3 katından ilavesi yakalanmış durumdadır. Yani düzlük baskılamamız, bire bir zamanda farkındalık üretmemiz, bir zamanda topyekun mücadelemiz metamfetamin üstüne da sürmektedir.

Bunu anlatım etmemin anlamı şudur. Siz aynı eroin türünü engellersiniz, o ayrıksı aynı alana kendini kaydırmaya meşgul. Bunu daima namına izlem fail, bu rotaları daim olarak strateji fail, ne ülkeden hangi mızrap türünün Türkiye’ye aktarıldığını, aktarılmaya çalışıldığını izleme eden tıpkı yöntemi etkin benzeri şekilde Türkiye strateji etmektedir ve akıbet üretmeye çalışmaktadır. Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir. Yani arzı durdurma, esrar arzını ve mızrap satışını, uyuşturucu naklini durdurma mücadelesidir. Bu konuda tarihi ve iri başarılara imza atan lazım güvenlik teşkilatımızı, lüzum jandarma teşkilatımızı tebrik kartı ediyorum, kutluyorum.”

(Sürecek)

Share: