Aylin Cesur’dan Vekil Kirişci’ye: “Domates Üreticilerinin Uğradığı Zarardan Bakanlığınızın Haberi Var Mı”

İYİ Parti Isparta Saylav Aylin Kabadayı, Isparta ve Burdur’da görüştüğü domates üreticilerinin sorunlarını Divan gündemine taşıdı. Kabadayı, Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişçi’ye, “Domates üreticilerinin uğradığı zarardan bakanlığınızın haberi var mı” diyerek sordu.

Aylin Korkusuz, Isparta ve Burdur’un köylerinde domates üreticileriyle bir araya geldi. Burdur’un Çavdır ilçesine bağlı Söğüt beldesinde dallı güllü bire bir domates üreticisi, yaşadıkları sorunları Cesur’a anlatırken “Bire Bir çuval matbua ve azotun maliyeti 270 liraydı, şu anda bin 400 liralık. Aradaki ayırt nerede? Çaldılar bizden” dedi. Deregümülü üreticiler ise tahminî 10 bin titrem domates üretimi beklediklerini, müstacel tılsım alınmazsa üretimi kaplamak zorunda kalacaklarını söyledi.

Aylin Yürekli, Isparta ve Burdur’daki temaslarının ardından, domates üreticilerinin yaşadığı sorunlarla ilgili, Birim Kirişçi’nin yanıtlaması istemiyle TBMM’ye istifham önergesi verdi.

Kabadayı önergesinde, maliyetlerde yüzde 100 üzerindeki çoğalma olmasına rağmen domatesin kilo fiyatının yüzdelik 7,14’lük tıpkısı artışla 3 TL’ye çıktığını belirtti ve domates üreticilerinin yaşadığı sorunlara hal bulunmazsa üretimin duracağını vurguladı.

Deregümü köyü halkının sunu makro inikat kaynaklarından birinin domates olduğuna dikkat calip Yürekli, domates üreten çiftçilerin birlikte sair üreticiler ile aynı sorunları yaşadığını ve dara düştüğünü dile getirdi.

Aylin Yürekli, Vekil Kirişci’ye, “Domates üreticilerinin uğradığı zarardan bakanlığınızın haberi var mı” diyerek sordu.

Share: