Avrupa’da doğalgaz sıkıntısı sonrası başkaları Türkiye’den düzlük ayırtmaya başladı

Rusya’nın Avrupa’ya uyguladığı doğalgaz ambargosu zımnında kip çok Avrupa ülkesi, doğalgaz zamları ve kesintileri ile yüz yüze kalacak. Bu durumdan huzursuz olan ve kışı bayındır etmek talip Avrupalılar de çareyi Türkiye’ye gelmekte buldu. Avrupalılar, Türkiye’bile kâin otel ve kiralık evler için ayırtma yapmaya başladı.

Rusya ve Ukrayna ortada yaşanan savaşın arkası sıra bir nice Avrupa ülkesi Rusya’ya cebin müeyyide kararı aldı. Bunun konusunda Rusya de namına yaptırım uygulayan Avrupa ülkelerine cebin aksülamel belirtmek için çareyi doğalgaz akışını durdurmakta buldu. Alınan bu karardan sonraları Avrupa’dahi bir nice ülke doğalgaz ücretlerine çok kırıcı zamlar yaparak kısmi kesintilere gitmeye başladı. Kış aylarında bu kesintilerin aşkın olacağı endişesi duyan birçok Avrupalı yurttaş ise kışı şen etmek için Türkiye’ye gelmeye değişmeyen verdi. Haddinden Fazla sayıda Avrupalı, Türkiye’dahi mevcut otellere ve evlere şita aylarında durmak amacıyla rezervasyon yaptırmaya başladı.

Kış aylarında bir nice Avrupalı turistin ülkeye geleceğini ve otellerin berrak kalması gerektiğini tamlayan Rum Turizm İşletmecileri Derneği umumi heyet üyesi Ferhan Ademhan, “Üzülerek izlediğimiz bire bir savaştan etraf Rusya Avrupa’nın doğal gaz vanalarını kapattı. Avrupa’üstelik efdal gaz maliyetlerinden etraf şu anda rezervasyonlar başladı. Ülkemize kışın 3 kamer 5 çıplak otellerde kalacak, birçok Avrupalı ati. Ülkemiz bu şita çok karlı bire bir mevsim geçirecek. Rezervasyonlar ve oteller meydanda olsun. Avrupalılarla İngilizler sülale kiralamaya ve otellerde 3 mahiye rezervasyon yapmaya başladı. Rusya gazı vermediği üzere gaz çokça tüketilecek ve gaza ödeyeceği rakamla ülkemizde ferah ferah tatil yapacak. Ülkemiz bu krizi fırsata çevirecek” dedi.

“Pandemi nedeniyle iki senedir kapalı günler nâkil turizm sektörü 2022 yılını haddinden fazla bahtiyar kapatacak”

Yaşanan güneş tacı virüs salgını nedeniyle serencam 2 yıldır turizm sektörünün kısık günler geçirdiğini ancak 2022 yılı itibariyle aynı toparlanma sürecine girildiğini belirten Ademhan, “Pandemiden ekolojik ortam dünyamız ve ülkemizin turizmi amiyane haddinden fazla boğuk eyyam yaşadı. Hassaten ülkemizde çoğu arkadaşlarımız ve dostlarımız bu yüzden intihara kadar sürüklendi. Akıbet 2 yıldır toparladı ve toparlanmaya bitmeme ediyor. 2022’yi çok mutlu bire bir şekilde kapatacağız. Telafi ağa ağa yürüyoruz amma turizmde maliyetler haddinden fazla arttı. Türkiye turizmle ait adalet ettiği yerde değil. Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) kuruluşuyla bu arada Türkiye’deki bakış açısı ve dünyadaki yeri değişti ve değişmeye devam edecek. Bizde o nedenle sektörün içinden mevrut biri kendisine TGA’nın yönetim kurulu üyeliğine adayız. Turizm bakanı ve icra vekili yardımcılarımızla beraber mevki turizminin tanıtımı gelişimi noktasında elimizden geleni yapacağız. Devlet turizminde bacasız sanayiyi geliştirmeye devam edeceğiz. Bahir ve otellerin yanındaki otellerin haricinde firez turizmini bile geliştirmemiz gerekiyor. Konya’mızı Adıyaman’ımızı öne çıkarıp İç Anadolu’bile, Kayseri’üstelik Sivas’ta kültür turizmini öne çıkarmalıyız. Bölgeleri öne çıkarıp kültür turizmini birleştirmemiz gerekiyor. O yüzden TGA’nın burada haddinden fazla önemi var. Ülkemizde otellerimiz, akıllıca koca gücü, dolar ve döviz bazında uygun fiyatlarımızla turizm açısından 2023’ü şahlanma yılı olarak geçireceğimizi beklenti ediyoruz. Ana amacımız İç Küçük Asya’birlikte kültür ve inanç turizmini civar plana fehmetmek. Ülkemizin sahillerini göz ardı edemeyiz ama bunun beraberinde esenlik turizmi, oteller, hava yolları dahi bir hep halinde satılmalıdır. Ülkenin turizminin gelişmesi üzere bunları bire bir paket halinde harcamak ülkenin kalkınmasına çokça bunaltıcı bir ivme katacaktır” diyerek konuştu. – İSTANBULShare: